افزایش 17 درصدی واردات نفت خام هند از ایران
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:41 - سه‌شنبه 28 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۴۸۸۴۸۸
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۳
گزارشهاي بارگيري نفت نشان می دهد که واردات نفت خام هند از ایران به میزان 17 درصد افزایش یافته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خبرگزاري رويترز در گزارشي از دهلي نو به قلم نيدهي فيرما نوشت: گزارشهاي بارگيري نفت كه روز دوشنبه منتشر شد نشان مي دهد واردات نفت خام هند از ايران در فوريه گذشته در مقايسه با ماه پيش از آن به ميزان 17 درصد افزايش يافته است و شركتهاي پالايشي هند پس از توافق سازمان كشورهاي صادر كننده نفت (اوپك) براي كاهش توليد ، مقادير كمتري نفت خام از عربستان سعودي و عراق دو توليدكننده بزرگ نفت در اوپك وارد كرده اند.  
اين جهش موجب شد ايران جاي عراق را به عنوان دومين صادر كننده نفت به هند بگيرد. ايران پيش از اعمال تحريمهاي غربي بر ضد اين كشور برسر برنامه هسته اي، دومين صادر كننده نفت خام به هند بود.  
درحالي كه عربستان سعودي همچنان بزرگترين صادركننده نفت به هند است، گزارش پيگيري حركت كشتيها و گزارشهاي مركز مطالعات و تحقيقات نفت در تامسون رويترز نشان مي دهد واردات نفت خام هند از ايران در ماه فوريه با 16 و هفت دهم درصد افزايش نسبت به ژانويه گذشته به 647 هزار بشكه در روز رسيده است. واردات نفت خام هند از ايران در ماه فوريه نسبت به فوريه 2016 تقريبا سه برابر شده است.  
اوپك به كاهش يك ميليون و 200 هزار بشكه اي توليد خود از اول ژانويه متعهد شده است كه اولين كاهش در هشت سال گذشته به شمار مي آيد كه در تلاش براي تقويت بهاي نفت و از بين بردن مازاد عرضه به دست آمد اما ايران، ليبي و نيجريه از اين توافق مستثني شده اند.   
هند در يازده ماه نخست سال مالي در دوره آوريل تا فوريه حدود 542 هزار و 400 بشكه در روز نفت از ايران وارد كرده است در حالي كه در دوره مشابه سال گذشته اين واردات در حدود 225 هزار و 522 بشكه در روز بود.  
متوسط صادرات نفت ايران به هند در اين دوره به بالاترين سطح خود رسيده است.  
اين گزارشها نشان مي دهد در دو ماه نخست سال 2017 متوسط واردات نفت خام هند از ايران به 598 هزار و 400 بشكه در روز رسيده است درحالي كه در دوره مشابه سال گذشته ايران 192 هزار و 500 بشكه در روز نفت خام به هند صادر كرده بود.  
شركتهاي پالايش نفت هند از جمله «ريلاينس اينداستريز» كه بزرگترين مجتمع پالايشگاهي نفت در جهان را در «جامنگر» در اختيار دارد خريد نفت خام از ايران را پس از آنكه در دوره تحريمها آن را متوقف كرده بودند، از سرگرفته اند.   
همزمان واردات نفت خام هند از عربستان سعودي و عراق نسبت به فوريه 2016 به حدود يك سوم، كاهش يافته است.  
اين گزارشها نشان مي دهد صادرات نفت حام نيجريه به هند نيز در ماه فوريه با 94 درصد افزايش نسبت به ماه پيش از آن به 527 هزار و 400 بشكه در روز رسيده است.   
با اين افزايش صادرات نفت نيجريه به هند، اين كشور نيز به چهارمين صادركننده نفت خام به هند تبديل شد و جاي ونزوئلا را گرفت.   
صادرات نفت ونزوئلا به هند كه با كاهش شديد در توليد خود مواجه است و تلاش مي كند به تعهدات خود بر اساس توافق كاهش توليد پايبند باشد و در مقابل نفت از چين و روسيه وام دريافت كند، كاهش يافته است. 
برچسب ها: واردات ، نفت خام ، هند ، ایران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°