نوبخت: براساس جدیدترین آمار 7 و 2 دهم درصد رشد اقتصادی داشته ایم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 31 شهريور 1400
کد خبر : ۴۸۸۵۸۰
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۹
سخنگوی دولت با ارائه جدیدترین آمارها، میزان رشد اقتصادی در 9 ماهه امسال را حدود 7 و 2 دهم درصد با اختصاص نفت و 5 درصد بدون نفت اعلام کرد.
نوبخت: بیش از 11 هزار واحد صنعتی تسهیلات گرفتند
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،محمدباقر نوبخت در نشست خبری سخنگوی دولت که امروز سه شنبه 24 اسفند 95 برگزار شد، اظهارات ضد ایرانی نخست وزیر رژیم صهیونیستی را بی پایه دانست و گفت: این سخنان ارزش پاسخ دادن ندارد.
نوبخت در پاسخ به سوالی در خصوص موضع دولت درباره اظهارات اخیر نخست وزیر رژیم صهیونیستی در دیدار با رئیس جمهور روسیه مبنی بر اینکه امروز شیعه تندرو جهان را هدف قرار داده است افزود: ما از نخست وزیر رژیم صهیونیستی جز حرف های بی پایه و تهدید چیزی نشنیدیم و سخنان وی ارزش پاسخ دادن ندارد.
 
وی گفت: آنها هر وقت می خواهند صحبتی در مورد ایران داشته باشند صحبت هایشان چیزی جز تحویل حرف های پوچ و بی ربط نبوده است و جواب شان هم داده خواهد شد.

نوبخت در ادامه در خصوص افزایش مراودات دیپلماتیک ایران و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس خصوصا کویت افزود: درخواست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس از جمهوری اسلامی ایران بهبود و تقویت مناسبات فی مابین بوده است.

وی گفت: پاسخ جمهوری اسلامی ایران نیز این بوده است که ایران همواره علاقه مند به ارتقای صلح و ثبات بین کشورهای همسایه خصوصا کشورهای خلیج فارس بوده است و در جلسه نخست نیز اراده طرفین برای این امر مطرح شد.

نوبخت افزود: از محتوای نامه اقای روحانی به امیر کویت بی خبر هستم اما میدانم که جمهوری اسلامی ایران همواره خواهان کمک به کشورهای همسایه است و همواره این موضوع را مطرح کرده که بهتر است به جای بازکردن پای کشورهایی مانند انگلیس و امریکا در منطقه ، کشورها خودشان مسائل را حل کنند.
 
سال آینده گزارش کاملی از فعالیت های اقتصادی می دهیم
سخنگوی دولت از اعتبار 16 هزار و 747 میلیارد تومان سرمایه به واحدهای صنعتی نیمه فعال و غیرفعال در سال جاری خبر داد.
 
نوبخت گفت: با توجه به اینکه در پایان سال قرار داریم حتما اصحاب رسانه انتظار دارند که به عنوان سخنگوی دولت با اعداد و  ارقام به جمع بندی سال گذشته بپردازیم و جلسه را ادامه دهیم.
 
وی افزود: البته در عرصه های مختلف کشور از جمله فرهنگی، اجتماعی، سیاست داخلی، خارجی و اقتصادی ان شاءالله در سال آینده یک
جلسه ویژه برگزار می کنیم و گزارش های کاملی را منعکس خواهیم کرد.
 
نوبخت در ادامه با بیان اینکه بسیاری از نهادها، مجامع و مراجع مختلف کشور به مباحث اقتصادی و معیشت مردم توجه ویژه ای دارند اظهار داشت: این توجه قابل تقدیر است زیرا همه بهبود وضعیت معیشت مردم را جزو مطالبتشان از دولت می دانند و ما از همه عزیزانی که سفره مردم را دغدغه خود می دانند تشکر می کنیم.
 
وی در ادامه  با اشاره نخستین مصاحبه خبری خود در گفتگوی ویژه خبری در سال 95 گفت: در این برنامه تلاش کردیم تا سیاست های دولت را  مطرح کنیم که این سیاست ها ملهم از سیاست های رهبر معظم انقلاب و سخنان ایشان است که در آغاز سال جاری در مشهد مقدس مطرح کردند و ما نیز تلاش داشتیم تا بحث خود را با کاهش رکود و حرکت به سمت رونق  و توجه به سیاست های اقتصاد مقاومتی آغاز کنیم.
 
سخنگوی دولت گفت: پس از آن جلسه، در تمام جلسات و مصاحبه ها اشاره شد که دولت برای بهبود  اقتصاد دارای برنامه است و یکی از طرح های مورد توجه در سیاست های اقتصاد مقاومتی، افزایش توان تولید ملی کشور بوده است.
 
نوبخت ادامه داد: در تمام جلسات گفته ام که برای  فعال کردن چرخ اقتصاد کشور از دو راه اقدام کرده ایم، در بخش خصوصی با اعطای تسهیلات و افزایش تولید و در بخش دولتی نیز از طریق اعطای اعتبارات، تلاش کرده ایم این فعالیت را به پیش ببریم.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه هدف گیری ما  7500 واحد کم فعال و نیمه فعال در کشور بوده  است اظهار داشت: برای فعال کردن این واحدها 16 هزار میلیارد تومان اعتبار قائل شدیم تا از همه طرح های کشور 37 هزار میلیارد تومان اعتبارات دولتی را از خزانه بپردازیم تا این طرح ها به پیش برود.
 
وی افزود: در هر جلسه نیز اقدامات دولت در این مسیر را شرح داده ایم و در جلسه حال حاضر نیز که آخرین جلسه سخنگوی دولت است گزارش های رسمی از بانک مرکزی، وزارت صنعت و معدن و خزانه کشور را با خود به همراه آورده ام تا ارائه کنم.
 
آمار دولت کاملا رسمی است، اما بیان تردید از جانب منتقدان امروز "مد" شده است
 
سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه منتقدان دولت می توانند در هر موضوعی نظر خود را مطرح کنند گفت: با کلی گویی، جز القای شبهه نمی توان انتظار داشت که موضوع حل شود.
 
نوبخت با بیان اینکه این اعداد و ارقامی که دولت مطرح می کند، کاملا رسمی است گفت: بیان تردید و تشکیک ازجانب بعضی منتقدان، امروز مد شده است.
 
نوبخت در ادامه با اشاره به فعالیت های واحدهای فعال و نیمه فعال گفت: قرار شد با توجه به تخصیص اعتبارات به 7500 واحد نیمه فعال و غیرفعال 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات اختصاص دهیم که بر  اساس آخرین گزارش، به 24 هزار و  133  واحد صنعتی تسهیلات پرداخته شده است.
 
وی افزود: 11 هزار و 294 واحد از طریق مراجعه مستقیم به بانک ها تسهیلات دریافت کرده و 12 هزار و  839 واحد نیز از طریق فرایند تولید استانداری ها به بانک ها مرتبط شده اند.
 
نوبخت گفت: این واحدها توانسته اند 16 هزار و  747 میلیارد تومان از بانک ها به عنوان سرمایه در گردش، تسهیلات بگیرند.
 
یک و نیم میلیون شغل ایجاد کرده ایم
سخنگوی دولت  از ایجاد  یک میلیون و 505 هزار  و  813 شغل برای دو میلیون و 232 هزار و 346 جویای شغل از پاییز 92 تا  پاییز امسال خبر داد .
 
نوبخت در ادامه  نشست خبری با ارائه گزارشی از شرایط  بازار کار کشور طبق نمونه گیری آماری  پاییز 92 تا پاییز امسال گفت : جمعیت  گروه سنی  ده سال به بالا  در پاییز 92 شصت و سه میلیون  و 437 هزار و 128 نفر بود که این جمعیت  در پاییز امسال  به 65 میلیون  و  472 هزار و 302 نفر رسید.
 
وی افزود: بر این اساس دو میلیون و 35 هزار و 174 نفر به جمعیت  ده سال به بالای گروه سنی  جویای کار  افزوده شد.
 
نوبخت  گفت: البته همه کسانی که در گروه سنی کار قرار می گیرند متقاضی  اشتغال نیستند  زیرا عده ای هستند که  جزو جمعیت فعال محسوب می شوند  در حالیکه  گروه دیگر در این  محدوده  سنی  متقاضی اشتغال نیستند.
 
وی افزود: نرخ مشارکت نشان می دهد که چه سهم از این جمعیت جویای کارند که بر اساس آن  این رقم در پاییز  92  سی و شش و هفت دهم درصد بود که  در پاییز امسال  به 38 و 9 دهم درصد  رسید یعنی 2 و 2 دهم به نرخ مشارکت افزوده شد .
 
سخنگوی دولت گفت: مجموع کسانی که وارد بازار کار شدند و  متقاضی  اشتغال بودند  در پاییز 92 جمعیت فعال شامل 23 میلیون و 268 هزار و 809 نفر بودند.
 
نوبخت افزود: این عدد تا پاییز امسال به 25 میلیون  و 501 هزار و 155 نفر رسید یعنی می توان گفت از پاییز 92 تا پاییز امسال دو میلیون  و 232 هزار و  346 نفر به متقاضیان اشتغال افزوده شد.
 
وی گفت: جمعیت شاغل در پاییز 92 بیست میلیون و 867 هزار و 603 نفر بود که این رقم در پاییز  امسال به 22 میلیون  و 373 هزار و 416 نفر رسید یعنی جمعیت شاغل کشور در این دو سال یک میلیون و 505 هزار و 813 نفر  افزایش یافت.
 
نوبخت افزود : بر اساس این آمار تعداد کسانی که  از مجموع  دو میلیون و 232 هزار و 346 جویای کار در این فاصله  دو ساله  شغل پیدا کرده اند  تقریبا دو برابر کسانی است که هنوز موفق به اشتغال نشده اند .

تلاش برای اشتغالزایی در روستاها
سخنگوی دولت  گفت: یک و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق ذخیره ارزی برای اشتغالزایی در روستاها اختصاص می یابد.
 
نوبخت افزود : از ساعت 7 صبح امروز با اعضای فراکسیون اشتغال مجلس جلسه ای داشتیم  تا در خصوص پیشنهاد دولت که به صورت لایحه  به مجلس  ارائه کرده است  این رقم برای اشتغالزایی در روستاها اختصاص داده شود.
 
وی گفت : البته  این موضوع از یکشنبه  در دستور کار مجلس بود  که  از دستور خارج شد و نمایندگان  پیگیری کردند که دوباره  به دستور کار برگردد .
 
نوبخت افزود : یک و نیم میلیارد دلار معادل 4 تا 5 هزار میلیارد تومان  اعتبار می شود تا برای اشتغال جوانان  روستایی بویژه دانش آموختگان دانشگاهها تخصیص داده شود تا مجبور به مهاجرت نشوند .
 
اعتبار برای رفع تبعیض در حقوق بازنشستگان
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی  همچنین از اختصاص 3400 میلیارد تومان  اعتبار به منظور رفع نابرابری های  حقوق بازنشستگان  از ابتدای سال 96 خبر داد .
 
وی گفت : به پیشنهاد دولت و موافقت مجلس  و برای تکمیل اقدامات مجلس این رقم در چهار پنج روز آینده  صرف خواهد شد و امیدواریم  گام درستی برای رفع نابرابری در پرداختی به بازنشستگان باشد .
 
نوبخت افزود : از فروردین 96 تلاش می کنیم  حقوق  مددجویان  تحت پوشش کمیته امداد خمینی و سازمان بهزیستی نیز  به اندازه  20 درصد حداقل حقوق  افزایش یابد .
 
سخنگوی دولت گفت: از ابتدای امسال تا 21 اسفند، 23 هزار و 675 میلیارد تومان برای طرح های عمرانی  پرداخت شده است .
 
از دیروز 8500 میلیارد تومان برای طرح های ناتمام اختصاص توزیع می شود
محمدباقر نوبخت در ادامه نشست خبری امروز خود  افزود: از 21 اسفند  تا کنون نیز 8500 میلیارد تومان  برای بخشی از طرح های ناتمام که می تواند تا پایان امسال یا حداکثر تا پایان اردیبهشت 96 افتتاح شود  در حال توزیع است.
 
وی همچنین از توزیع  2500 میلیارد تومان برای کمک به طرح های در حال اجرا از طریق شهرداری ها، 300 میلیارد تومان به طرح های مربوط به بنیاد مسکن و 400 میلیارد تومان برای تکمیل طرح های دانشگاهی خبر داد.
 
نوبخت گفت : همه تلاش ما  بر این است که به جای توزیع قطره چکانی اعتبارات  میان  طرح های عمرانی لااقل  طرح هایی را که  زودتر به بهره برداری می رسد کامل کنیم .
 
وی تکمیل  طرح های مربوط به  جاده ها به ویژه  مسیرهای منتهی به شمال را  از این طرح های در حال تکمیل  دانست و افزود : پس فردا  تونل های منجیل و پل بزرگ کنارگذرش  افتتاح می شود  تا مسافران  مجبور نشوند  ساعات متمادی در راه  بمانند.
 
راه آهن تهران به همدان و مسیرهای کرمانشاه، ارومیه و رشت درحال ساخت است
نوبخت پیوستن راه آهن تهران به همدان  و نیز خطوط ریلی  کرمانشاه، ارومیه و رشت به شبکه سراسری را از دیگر طرح هایی برشمرد که در چارچوب طرح های  اقتصاد مقاومتی در حال تکمیل است .
 
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان  مدیریت و برنامه ریزی  گفت: پیش بینی ما این است که  تا سی ام اسفند  آخرین اعدادی که در توزیع اعتبارات میان  طرح های عمرانی واصل شود در اختیار رسانه ها قرار دهیم گرچه برای تکمیل طرح های عمرانی  از محل  اعتباراتی که در اختیارمان هست تا تیر 96 فرصت داریم .
 
رشد اقتصادی 7 و 2 دهم درصدی در جدیدترین آمار
وی همچنین  با ارائه  جدیدترین آمارها  از مرکز آمار ایران  میزان رشد اقتصادی در 9 ماهه امسال را حدود  7 و 2 دهم درصد  با اختصاص نفت  و 5 درصد  بدون نفت  اعلام کرد.
 
نوبخت گفت: همچنین بر اساس آنچه بانک مرکزی در دو مقطع  زمانی سال های 83 و 90 باید اقدام می کرد  این رقم  حدود 11 و 6 دهم درصد است  البته  مرکز آمار میزان  رشد اقتصادی را برای پاییز امسال 8 و 9 دهم درصد  اعلام  کرد .
 
آمارها درست است، کیلویی صحبت نکنید
 
سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه منتقدان دولت می توانند در هر موضوعی نظر خود را مطرح کنند گفت: با کلی گویی، جز القای شبهه نمی توان انتظار داشت که موضوع حل شود.
 
وی گفت: کیلویی صحبت کردن درباره آمارهای رسمی کشور جواب علمی و کارشناسی نیست.
 
نوبخت با بیان اینکه این اعداد و ارقامی که دولت مطرح می کند، کاملا رسمی است گفت: بیان تردید و تشکیک ازجانب بعضی منتقدان، امروز مد شده است.
 
نوبخت در ادامه با اشاره به فعالیت های واحدهای فعال و نیمه فعال گفت: قرار شد با توجه به تخصیص اعتبارات به 7500 واحد نیمه فعال و غیرفعال 16 هزار میلیارد تومان تسهیلات اختصاص دهیم که بر  اساس آخرین گزارش، به 24 هزار و  133  واحد صنعتی تسهیلات پرداخته شده است.
 
وی افزود: 11 هزار و 294 واحد از طریق مراجعه مستقیم به بانک ها تسهیلات دریافت کرده و 12 هزار و  839 واحد نیز از طریق فرایند تولید استانداری ها به بانک ها مرتبط شده اند.
 
نوبخت گفت: این واحدها توانسته اند 16 هزار و  747 میلیارد تومان از بانک ها به عنوان سرمایه در گردش، تسهیلات بگیرند.
 
الان وقت توزیع سود سهام عدالت است و هنوز ماه ها تا انتخابات مانده است
سخنگوی دولت گفت: بودجه فرهنگی از 5 هزار میلیارد تومان به 7 هزار و 200 میلیارد تومان افزایش یافته است.
 
نوبخت در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سوالی در مورد میزان و نحوه پرداخت سود سهام عدالت و اینکه آیا دارای شائبه انتخاباتی است یا خیر گفت: بر اساس گزارش سازمان خصوصی سازی ، الان زمان قانونی برای توزیع سود سهام است و این اقدام غیر مترقبه نیست.
 
وی افزود: در خصوص شبهه انتخاباتی نیز باید گفت ماهها به برگزاری انتخابات  باقی مانده است.
 
سفر به ترکیه منع قانونی ندارد
 
سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوال دیگری در خصوص موضع دولت در بحث سفر به ترکیه گفت: منع قانونی برای سفر به ترکیه وجود ندارد اما وظیفه نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در کشورهای دیگر این است که وضعیت داخلی آنجا را بیان کنند.
 
وی افزود: در حال حاضر نیز وضعیتی غیر از ناامنی های مستمری که در ترکیه وجود دارد و همچنین تسری تنش های این کشور به فراتر از مرزهای آن و درگیری با هلندی ها و آلمانی ها شرایطی  در این کشور ایجاد کرده است.
 
نوبخت گفت: وضعیتی در عرصه سیاست داخلی و خارجی کشور دوستمان ترکیه وجود دارد و انتظار ما از وزارت خارجه نیز این است  به افرادی که می خواهند برای استراحت به این کشور سفر کنند اطلاع رسانی کند تا دچار مشکل نشوند.
 
 
سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به اظهارات یکی از خبرنگاران در خصوص بیانیه های احمدی نژاد درباره موضوعات و اتهامات مربوط به دولت قبل، گفت: انتظار نیست که هر نامه ای از سوی ایشان نوشته می شود پاسخ داده شود زیرا ایشان دست به مکاتبه شان قوی است.
 
وی افزود: قطعاً روابط عمومی وزارت اقتصاد پاسخ آن را خواهد داد اما تصور من این است که با پرداختن به این مسئله وقت  گرفته می شود.
 
نوبخت در ادامه در خصوص لزوم فعالیت بیشتر وزرا برای تبیین عملکرد خود به مردم گفت: آنچه  صورت گرفته را باید منعکس کرد تا مردم مطلع شوند.
 
وی افزود: انشاالله همکاران در دستگاه های مختلف به ویژه شورای اطلاع رسانی این اقدام را انجام خواهند داد.
 
نوبخت گفت: البته سیاست غالب دولت این است که وارد حاشیه نشود اما این نافی اطلاع رسانی در خصوص اقداماتی که انجام داده است نیست.
 
سخنگوی دولت در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص نظر نمایندگان مبنی بر کاهش بودجه فرهنگی سال 96 گفت: بودجه فرهنگی در بودجه سال 96 از 5 هزار میلیارد تومان به 7 هزار و  200 میلیارد تومان افزایش یافته و این افزایش شامل افزایش در بخش دولتی و غیر دولتی است.
 
نوبخت با بیان اینکه  تصویب دولت در اختیار مجلس بوده است گفت: مجلس بودجه 320 هزار میلیارد تومانی را به 346 هزار میلیارد تومان افزایش داده است و اگر می خواست می توانست همان گونه که در برخی موارد بودجه را افزایش داده ، در این بخش نیز افزایش دهد.
 
سقف پرداختی به مدیران کمتر از 10 میلیون تومان است
سخنگوی دولت گفت: سقف 10 میلیونی حقوق برای مدیران کشور، مصوب شورای حقوق و دستمزد همچنان لازم الاجراست.
 
نوبخت با اشاره به نظر مجلس درباره تعیین سقف حقوق برای مدیران و فرایند انطباق این مصوبه با شرع و قانون اساسی در شورای نگهبان و نیز فرایند بررسی آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: با این حال هیچ یک از اینها نافی اختیارات دولت در این خصوص نیست.
 
وی گفت: براساس سقفی که دولت برای حقوق مدیران در شورای حقوق و دستمزد تعیین کرد و همچنان لازم الاجراست سقف پرداختی ها همچنان کمتر از 10 میلیون تومان است.
 
نوبخت افزود: این پرداختی ها حتی پرداختی های اتفاقی را که در طول سال می تواند تعلق بگیرد شامل می شود به نحوی که برخی از مدیران عالی که عضو هیئت علمی دانشگاه ها نیز هستند برخی دریافتی هایشان دریافت ساعات کار از دانشگاه هاست و اگر این دریافتی ها را نیز محسوب کنیم نباید بیش از 10 میلیون تومان شود .
 
وی تاکید کرد: خالص دریافتی ماهانه مدیران کشور نباید از این رقم تجاوز کند .
 
معاون رئیس جمهور همچنین گفت: البته عده ای انتقاد می کنند که این می تواند سبب خروج نیروهای کار شود؛ در برخی موسسات خصوصی پرداختی ها بعضا 2 تا 3 برابر این رقم است .
 
نوبخت افزود: با این حال بحث ما این است که افرادی که می خواهند خدمت کنند باید از هر شائبه ای دور باشند و صرف نظر از اینکه برخی منتقدان بی انصافی کنند باید خودمان را با قشرهای مختلف مردم مقایسه کنیم که درآمدشان محدود است .
 
وزیر دو تابعیتی نداریم
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسش دیگری درباره موضوع مدیران دوتابعیتی به گزارش ارسالی دادستان کل کشور به وزارت اطلاعات اشاره کرد و گفت : اگر منظور از وجود دوتابعیتی ها در دولت، کابینه دولت است که یک نفر هم از اینها نداریم .
 
وی افزود: ممکن است این موضوع برای یک شرکت دولتی مطرح باشد که مطلعم وزارت اطلاعات به همان ها هم ابلاغ کرد و قطعا تا فردا از آقای علوی می خواهم آخرین عدد را به شما ارائه کند.
 
هرکسی حرف منطقی درباره آمار دارد، آماده ایم پاسخ دهیم
نوبخت همچنین به آمار بانک مرکزی در خصوص رشد اقتصادی 11.6 درصدی اشاره کرد و گفت:  همینجا اعلام می کنم هرکسی حرف منطقی در این باره دارد کارشناسان ما آمادگی دارند پاسخ دهند .
 
وی افزود: از رسانه ملی هم دعوت کرده ایم از ما توضیح بخواهند که این عدد از کجا آمده است تا به طور مستند در این باره پاسخ دهیم؛ این ناشی از اعتماد به نفس ماست.
 
سخنگوی دولت همچنین درباره دور جدید مذاکرات در آستانه و چرخش احتمالی در سیاست روسیه در قبال کشورمان  گفت: اینکه رژیم صهیونیستی نه در این مقطع و این موضوع، که همیشه همه تلاش خود را به کار بسته است تا منطقه را ناامن کند تردیدی نیست.
 
وی افزود: حتی از اینکه همکاری راهبردی ایران و روسیه را در مبارزه با تروریست ها به هم بزنند دریغ نکرده اند.
 
نوبخت گفت: باوجود این تلاش صهیونیست ها ، موفقیت های میدانی و نیز موفقیت های دیپلماتیک ما و روسیه ادامه دارد و امیدواریم مذاکرات ژنو هم بتواند نتیجه خوبی از این همکاری های راهبردی منعکس کند.
 
فعالیت معاون رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی روحانی اشکالی ندارد
سخنگوی دولت همچنین درباره برخی انتقادها در خصوص استفاده از امکانات دولتی برای فعالیت های انتخاباتی گفت: رئیس جمهور مؤکداً از همه دستگاه ها خواسته است از امکانات دولتی به شکل غیرقانونی درانتخابات استفاده نشود.
 
وی افزود: بخشی از امکانات دولتی در چارچوب وزارت کشور برای برگزاری انتخابات استفاده می شود.
 
نوبخت تاکید کرد: اطمینان می دهیم هیچ یک از امکانات دولتی دراین زمینه استفاده نشود.
 
وی همچنین درباره انتصاب معاون اجرایی رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد انتخاباتی آقای روحانی گفت: هر  فردی در وقت غیراداری در هرجایی می تواند تردد کند با این حال مگر چه اقدامی از جانب آقای شریعتمداری انجام شده است که با اختیارات و مجوزهای قانونی او مغایرت دارد؟
 
وی همچنین درباره موضوع همسان سازی حقوق بازنشسته ها گفت: 3 میلیارد و400 میلیون تومان برای رفع نابرابری های حقوق بازنشستگان  از ابتدای فروردین صرف خواهد شد اما چگونگی همسان سازی حقوق آنان منوط به تدوین آیین نامه اجرایی است که به کارشناسان اعلام کردند برای این کار حتما از نمایندگان بازنشستگان نیز دعوت کنند.
 
نوبخت افزود: ای کاش مجلس می توانست مصوبه خود را در این خصوص زودتر به دولت ارائه کند تا برای تدوین آیین نامه اجرایی آن اقدام می کردیم زیرا ما لایحه دولت را 16 آذر به مجلس دادیم و هنوز قانون به ما ابلاغ نشده است.
 
نوبخت گفت: با این حال تلاش داریم پس از تعطیلات نوروز آیین نامه را آماده کنیم که ممکن است چند روزی طول بکشد اما زمان اجرای آن از روز نخست فروردین است.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه همه کارکنان لشکری و کشوری مطمئن باشند سازمان برنامه‌وبودجه حقوق همه را پرداخت کرده است اظهار داشت: دستگاه‌ها بهانه نکنند، باید حقوق کارکنان را پرداخت کنند.
 
محمد باقر نوبخت در ادامه در پاسخ به سؤال خبرگزاری صدا و سیما در خصو ص پرداخت حقوق بازنشستگان افزود: خوشبختانه حقوق کارمندان دولت از 17 تا 20 اسفند پرداخت شده است و تنها دو، سه دستگاه حقوق نگرفته اند.
 
وی گفت: این دستگاه‌ها معتقدند پولی که داده‌شده برای پرداخت حقوق همه کافی نیست و یکی از این دستگاه‌ها، صندوق بازنشستگی است.
 
سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت تا زمانی که منابع تماماً حاصل نشود، نمی‌تواند همه تخصیص‌ها را بدهد و علی‌القاعده کمتر از 100 درصد بدهد افزود: دولت حقوق و مزایای هیچ‌کس را کم نکرده اما پول بازنشستگان را صندوق بازنشستگی باید بدهد نه دولت.
 
نوبخت تصریح کرد: این صندوق اعلام کرده است که به اندازه کافی منابع ندارد و دولت 35 هزار میلیارد تومان به صندوق‌های بازنشستگی کمک کرد تا حقوق‌ها پرداخت شود.
 
وی با بیان اینکه دولت اجازه دارد در پاره‌ای موارد از محل کاهش برخی طرح‌ها، به برخی طرح‌های دیگر 10 درصد افزایش تخصیص بدهد گفت: ما 110 درصد پول بازنشستگان را به صندوق بازنشستگی دادیم، باز هم این صندوق اعلام کرد که کم دارد! دوباره دولت 250 میلیارد تومان دیگر علاوه بر 110 درصد اختصاص‌یافته، پرداخت کرد تا اینها، بازنشستگان ما را گروگان نگیرند.
 
سخنگوی دولت تصریح کرد: برخی دستگاه‌ها فکر می‌کنند پولی را که گرفته‌اند نباید بدهند تا از دولت بیشتر پول بگیرند.
 
نوبخت با بیان اینکه همه کارکنان لشکری و کشوری مطمئن باشند سازمان برنامه‌وبودجه حقوق همه را پرداخت کرده است اظهار داشت:  دستگاه‌ها بهانه نکنند، باید حقوق کارکنان را پرداخت کنند.
 
سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره حذف یارانه تولید از بودجه 96 یادآور شد: یارانه تولید برای سال آینده هم وجود دارد و تا جایی که بتوانیم پرداخت می کنیم.
 
وی در خصوص افزایش قیمت گوشت قرمز هم گفت: همکاران من برای تنظیم بازار تلاش می‌کنند که شاهد افزایش قیمت‌ها نباشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴.۵۹°    ۲۸.۹۹°