کاهش 40 درصدی حوادث چهارشنبه آخر سال
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:40 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۴۸۸۷۲۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۲:۲۵
معاون عملیات اورژانس کشور گفت: نخسین سال است که حوادث شب چهارشنبه آخر سال نسبت به سال گذشته 30 تا 40 درصد کاهش داشته است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نوری با حضور در برنامه ی تیتر امشب شبکه خبر افزود: گزارش هایی از آسیب دیدگی چشم و صورت بدست ما رسیده است اما میزان آسیب دیدگی ها نسبت به سال گذشته کاهش چشم گیری یافته است.
 
کاهش 40 درصدی آمار حوادث چهارشنبه سوری امسال
 
او  با اشاره به اینکه که سال گذشته تعداد مصدومان شب چهارشنبه آخر سال 211 نفر بوده است گفت: تعداد مصدومین گزارش شده از ظهر امروز 89 نفر بودند که این امر متاثر از احترام به شهدای آتش نشانان در حادثه پلاسکو بوده زیرا کمپین هایی در این خصوص تشکیل شد و توانست میزان حوادث را کاهش دهد.
او افزود: شاهد دو حادثه دردناک در گرمسار و اردبیل بودیم که پیش از چهارشنبه سوری اتفاق افتادند و امروز هم یک مورد کشته در ارومیه و سه مورد بستری در این شهرستان داشتیم. همچنین امروز یک مورد قطع عضو جوان 21 ساله و آسیب چشم یک جوان 16 ساله گزارش شده است که احتمالا به کوری چشم ختم می شود.
او با اشاره به اینکه سنین اصلی آسیب دیدگی 10 تا 20 سال را نشان می دهد، گفت: میزان آسیب دیدگی های دانش آموزی در سال گذشته 32 تا 38 درصد بود که امسال به بیش از 40 درصد رسیده است و ضرورت توجه به مسائل خود مراقبتی و آموزش های بیشتر را نشان می دهد.
او گفت: بیشترین آسیبها در نواحی چشم و صورت رخ می دهد البته ممکن است عمده اندام ها آسیب ببینند اما این دو عضو بیشترین آسیب را می بینند.
او افزود: یکی از حوادثی که منجر به آسیب چشم شده است سیگارت بوده که توانسته یک کودک 6 ساله را از ناحیه چشم دچار آسیب کند، دستها به دلیل مداخله آسیب می بینند و چشم نیز در مقابل این مواد محترقه آسیب پذیرند.
معاون عملیات اورژانس کشور گفت: امسال شاهد کاهش آسیب دیدگی بین بانوان از 17 درصد به 15 درصد هستیم.
او افزود: تهران، اراک، اصفهان و شیراز بیشترین آسیب ها را به خود اختصاص دادند و شهرهای مذهبی مثل قم کمترین آسیب را تجربه کرده اند.
نوری گفت: اعتقادات مذهبی خود موجب کاهش آسیب های اجتماعی می شود، خانم ها خود مراقبتی بیشتری دارند در نتیجه در مقابل آسیب ها محفوظ می مانند و از سوی دیگر اطفال به دلیل خود مراقبتی کمتری که از خود دارند بیشترین آسیب را می بینند.

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران دیگر مهمان برنامه از مردم به دلیل برگزاری پویش احترام به آتش نشانان تشکر کرد.
او اوضاع را نسبت به سال های قبل آرامتر توصیف کرد و افزود: امسال تا این ساعت، شاهد افت محسوس حوادث بوده ایم.
ملکی تاکید کرد: امسال برای اولین بار حوادث پیش از چهارشنبه سوری صفر بوده است و در شب چهارشنبه سوری هم وضعیت نسبت به سالهای گذشته بسیار مطلوب بوده است.
کاهش 40 درصدی حوادث چهارشنبه سوری امسال
سخنگوی سازمان آتش نشانی با تاکید بر نیاز همیاری و همکاری مردم در شرایط اضطراری گفت: فرهنگ عمومی در حال نهادینه شدن است. در سال 92 ما 34 مورد انفجار داشتیم و در سال 93 این تعداد به 22 حادثه رسید و امسال به صفر رسید و این نشان دهنده خواست عمومی مردم برای برقراری امنیت است، در این راستا، از روزهای قبل مردم مکانهای مواد محترقه را به پلیس اطلاع داده اند.
ملکی افزود: آتش نشانان دارای تشکل یکپارچه در سراسر کشور نیستند و تلخ ترین حادثه در چند روز گذشته در اردبیل و خیابان پیروزی تهران اتفاق افتاده است.
وی ادامه داد: مردم فرهنگ پذیری را خوب بلدند. به دلیل جوان بودن جامعه و هیجان زیاد جوانان باید با استفاده از جامعه شناسان کارگروه هایی تشکیل دهیم و با آموزش صحیح از خطرات و حوادث جلوگیری کنیم. 
 
حاجی بابایی روانشناس اجتماعی در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: آمارهای کمی و کیفی کاهش صدمات در چهارشنبه سوری نشان دهنده همکاری مردم، برنامه ریزی دستگاهها، فرهنگ سازی و پیشگیری است که در دستور کار قرار گرفت و از این طریق در برگزاری آئین و سنت های رایج شاهد کاهش حوادث خواهیم بود.
 
کاهش 40 درصدی حوادث چهارشنبه سوری امسال
او افزود: دلیل عمده کاهش آمار حوادث در چهارشنبه سوری امسال خود مردم هستند که کمپین هایی را در فضای مجازی و در مدارس سراسر کشور به راه انداختند و پیمان بستند که این روز را بی خطر برگزار کنند.

حاجی بابایی گفت: شهرداری ها با همکاری نیروی انتظامی، اورژانس و آتش نشانی می توانند اماکن امنی را در معابر عمومی شهر ایجاد کنند تا مردم بتوانند کنترل شده به اجرای این آئین و سنت بپردازند.
او افزود: ما باید برنامه و چارچوب این موضوع را از قبل تعیین کنیم و شور اجتماعی را به شعور اجتماعی تبدیل کنیم زیرا سنت های ما کارکردهای روانی، اخلاقی، ملی و اجتماعی دارند و باید با فرهنگ سازی و آموزش به افراد جامعه از این کارکردها بهره لازم را بببریم.
حاجی بابایی با اشاره به جمعیت آسیب پذیر در چهارشنبه سوری گفت: علت اینکه جوانان و کودکان بیشترین جمعیت آسیب پذیر را به خود اختصاص می دهند این است که بیشتر جمعیت کشور افراد برون گرا هستند که حادثه جویی از ویژگی این افراد است همچنین 75 درصد جمعیت جامعه سنت گرا هستند و برای حفظ سنت ها تلاش می کنند که ما بایستی برای این جمعیت برنامه و آموزش داشته باشیم تا در موعد مقرر کارمان به طور کامل انجام شده باشد و شاهد کاهش حوادث باشیم.

پرویز یعقوبی معاون عملیات پلیس تهران دیگر مهمان تلفنی برنامه گفت: رصد گزارشهای پلیس 110، کاهش 60 درصدی آمار حوادث در چهارشنبه سوری امسال را نشان می دهد. تاکنون در تهران 40 مصدوم داشتیم که 14 نفر به صورت سرپایی درمان شدند و 25 نفر هم در بیمارستان ها بستری اند و متاسفانه یک نفر هم فوتی داریم.
کاهش 40 درصدی حوادث چهارشنبه سوری امسال
او افزود: مردم ما تا ساعت 7 بعدازظهر امروز همکاری خوبی با نیروی انتظامی، نیروهای اورژانس و آتش نشانی داشتند و بعد از تاریکی هوا شاهد برخی مزاحمت ها بودیم.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۲°    ۸°