تیتر امشب / بهبود اشتغال و تولید ملی با مشارکت مردم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:41 - جمعه 24 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۴۸۹۶۳۴
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۲۳:۳۳
ساسان شاه ویسی و حجت‌الله عبدالملکی دو کارشناس اقتصادی با حضور در برنامه تیتر امشب به تشریح زوایای مختلف موضوعات اشتغال و تولید ملی پرداختند و بر نقش مردم در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی تاکید کردند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حجت الله عبدالملکی در خصوص وضعیت تولید در کشور و اشتغال گفت: مقام معظم رهبری با نامیدن امسال به نام اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال، عملیاتی شدن عنصر تولید را به همگان گوشزد کردند و به آن بهایی دو چندان دادند.
او با اشاره به ارکان مهم نظام اقتصاد مقاومتی گفت: متولیان امر بعد از گذشت سه سال به امر تولید ملی و اشتغال توجه زیادی نداشته اند. این کارشناس اقتصادی گفت: نگاه لیبرال به تولید ملی که در ساحت ایران اتفاق می افتد، جایگاه زیادی ندارد. این نگاه فقط به تولید مواد خام و خام فروشی توجه می کند تا برای حضور در یک اقتصاد جهانی شرکت کند. نگاه لیبرال نگاه تولید محصول از صفر تا صد را ندارد.
 
تیتر امشب / تولید ملی، فرهنگ جهادی و اشتغال است 
عبدالملکی در خصوص پایه های تفکر لیبرالیسم و مادی گرایی، افزود: نرخ اشتغال 1 درصد اعلام شده است اما تولید زیاد نشده است و این بدلیل کاهش بهره وری است.
کارشناس مسائل اقتصادی با ابراز امیدواری بر رونق تولید در سال جدید، افزود: اشتغالی که باعث افزایش تولید نشود کارایی ندارد.
حجت الله عبدالملکی ادامه داد: بخش از موانع در قوانین وجود دارد و بخش دیگر به مسئولین وابسته است. بدنه حاکمیت(دولت) و بدنه مردم دو بخش امر تولید هستند.
او برای افزایش تولید ملی 6 عامل را برشمرد و گفت: در کشور 80 میلیون بازار داریم که باید از این فضا برای فروش تولید داخلی استفاده کرد.
دوم سرمایه است که 80 درصد سرمایه فعال در کشور در اختیار نظام بانکی با سود تضمینی است، که به تولید نخواهد رسید و در چرخه تولید قرار نگرفته است زیرا تولید، ریسک و احتمال حذف سرمایه دارد.
او افزود: توهم سرمایه خارجی تا کنون به بیش از 1 درصد سرمایه داخلی نرسیده است و این امر نه تنها در کشور ایران بلکه در کشوری مانند چین هم بیش از 1 درصد سرمایه گذاری داخلی نبوده است.
وی پیشنهاد کرد در نظام بانکی باید تبصره سود بانکی حذف شود و ادامه داد: در عقود مشارکتی بانک با کارآفرین، بانک همچنان مطالبه سود پایانی خود را دارد بنابر این از همان ابتدا تولید کننده از ورود به بازار تولید می ترسد و مطمئن نیست که بتواند هم هزینه های تولید را بپردازد و هم سود بانکی را پرداخت کند.
عامل بعدی نیروی کار است، 3 تا پنج میلیون نفر نیروی کار در کشور داریم که نمی دانند چگونه اشتغال زایی کنند. فرهنگ کار آفرینی و اشتغال زایی را فرانگرفته اند و باید به آنها آموزش داده شود.
عامل دیگر مواد اولیه بسیار مهم است، در امر تولید باید مواد اولیه تامین شود تا زنجیره ارزش تکمیل گردد.
با وجود تمام عوامل در امر تولید، وجود فرهنگ تولید امری ضروری و شیرازه رسیدن به تولید پایدار است، فرهنگ تولید یعنی قلب تک تک افراد برای تولید بتپد.
حجت الله عبدالملکی گفت: 23 میلیون فرصت شغلی داریم و تا صد میلیون نیز گنجایش دارد. کشورهای پیشرفته اقتصادی، 6 عامل اصلی تولید را با هم در نظر می گیرد.
 عبدالملکی با اشاره به اینکه تحصیل کرده ها و فارق التحصیلان باید کارآفرینی را یاد بگیرند افزود: عملکرد دولت تا کنون مناسب نبوده است لذا مردم نباید منتظر دولت باشند.
ساسان شاه ویسی کارشناس مسائل اقتصادی دیگر مهمان برنامه گفت: نگاهی در زمینه اقتصاد وجود دارد و زمانی که هدف مشخص می شود همه می خواهند از ارزان ترین و سریع ترین راه به آن برسند در صورتی که چیزی که مورد نظر مقام معظم رهبری بود در زمینه اقتصاد مقاومتی این نبوده است.
او افزود: برخی اعتقاد داشتند با تغییر کیفیت و کمیت ها می توان به این خواسته دست یافت با توجه بر اینکه برنامه چهارم توسعه با نقص اجرا شد و برنامه پنجم توسعه هم اصلا اجرا نشد در صورتیکه در اسناد بالادستی جایگاه علم و فناوری کشور در منطقه مشخص شده است.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به وجود تفاوت نظری بین مدیران و کارشناسان گفت: باید بین افراد برای تبدیل سیاست ها به ماموریت های کلی این نگاه واحد به وجود بیاید با توجه به اینکه برای بهبود فضای کسب و کار و اشتغال قانون داریم، پس چرا عملا اتفاقی نمی افتد؟
او افزود: چرخ می چرخد اما به سنگینی و درجا و در گام نخست باید رویکرد مدیریتی حاصل شود و  عنصر تفکر جهادی لحاظ شود.
او گفت: ما باید برای ابزار اشتغال و نقش و هدف آن در اقتصاد کشور برنامه ریزی کنیم، دیگر کشورها هم برای افزایش اشتغال در کشورشان اهداف خاصی را دنبال می کنند و چین هم نیروهای کار خود را در زمان های لازم بین صنعت و کشاورزی منتقل می کنند.
او افزود: ما درسیاست گذاری کلان اشتغال به این شکل رفتار نکردیم و چنین برنامه ریزی ای انجام ندادیم مثلا برای افرادی که در دانشگاه آموزش می بینند مشخص نشد در چه حرفه ای به آنها نیاز است.
تیتر امشب / تولید ملی، فرهنگ جهادی و اشتغال است
شاه ویسی با شاره به موانع اولویت دهی به تولید ملی و اشتغال در کشور گفت: بخشی از موانع قوانین و مقررات هستند و بخش دیگر آن عدم حمایت از تولید ملی برای صادرات و اشتغال و سیاست های دیگر بر می گردد.
او افزود: اگر به شکل گذشته رفتار کنیم می توان گفت در این نظامات نمی توانیم اولویت را به اشتغال و تولید ملی دهیم.
این کارشناس اقتصادی گفت: باید در کارها اولویت تعریف شود و اگر اینچنین شود کاری است نکو ولی در مواردی تصمیم هایی گرفته شده که در مسیر برنامه ها و سیاست ها نبود بلکه بر اساس دیدگاه شخصی و مقطعی بوده است.
او افزود: نمایندگان مجلس ظرف مدت 6 ماه به قانون بهبود فضای کسب و کار دست یافتند و باید پرسید این قانون در کجا است امروز؟ و باید امروز جزء اولویت اول باشد و ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید یک ستاد فرعی حمایت از تولید و اشتغال را تعیین کند.
او گفت: ما می توانیم سال 96 را به سال شکوفایی و بهبود کسب و کار تبدیل کنیم به شرطی که مردم احساس مسئولیت کنند و دولت هم موظف است شرایط را فراهم کند.

 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۲۶°