6 منطقه فرش دستباف ایران ثبت ملی شد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:31 - دوشنبه 18 اسفند 1399
کد خبر : ۴۹۰۳۲۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۶ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۷
ثبت ملى نشان جغرافيايي مناطق فرش از 40 به 46 منطقه جغرافيايي رسيد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، با تلاش مركز ملي فرش ايران، نشان جغرافيايي شش منطقه كلاردشت، بيجار، جوشقان، بيدگينه، قلتوق و خمسه زنجان نيز به ثبت ملي رسيد.

ثبت مناطق جغرافيايي استان هاي كشور از سال 1389 آغاز شده و امروز با احتساب اين شش منطقه 46 منطقه به ثبت ملي رسيده و از اين 46 منطقه 29 منطقه به ثبت جهاني رسيده است.

مراحل ثبت مناطق به اينگونه است كه ابتدا بازديد از كارگاه هاي متمركز و غيرمتمركز منطقه از سوي مركز ملي فرش انجام مي گيرد و سپس جلسه اي با ذينفعان منطقه و تكميل فرم هاي ثبت و تعيين نام جغرافيايي منطقه صورت مي گيرد و پس از تكميل مشخصات فرش منطقه اعم از مشخصات فني فرش منطقه و مشخصات تاريخي و جغرافيايي منطقه پرونده آماده ارسال به اداره كل مالكيت صنعتي مي شود.

در ادامه پرونده به همراه پرداخت هزينه هاى مربوطه به اداره كل مالكيت صنعتي براي بررسي اوليه ارسال مي شود.در صورت تائيد اداره ثبت پرونده به روزنامه رسمي ارسال مي شود.

فرايند ثبت ملى شش منطقه كلاردشت، بيجار، جوشقان، بيدگينه، قلتوق و خمسه زنجان از يكسال پيش آغاز شد و در واپسين روزهاى سال 95 به فرجام رسيد.

رئيس مركز ملي فرش ايران در آغاز سال تازه در نوشتاري پيام شادباش نوروزي خود را پيشكش جامعه فرش دستباف ايران كرد.

به گزارش روابط عمومي مركز ملي فرش ايران؛ متن اين نوشتار بدين شرح است:

طبيعت به بانگ نوروز بيداري از سر مي گيرد و نشاطي ديگر بار را تجربه مي كند. باد بهاري بر گستره خاك، طرحي نو و رنگي تازه مي نشاند و فرشي بديع و دلربا با طرح و رنگي چشم نواز گرداگرد آدميان مي گستراند. در چنين هنگامه اي شايسته است تا آفرينشگر فرش خوش نقش و نگار طبيعت را به ياري بجوييم تا سالي نيكو و سرشار از كاميابي را براي فرش دستباف ايران و همه كنشگرانش رقم زند.

جامعه فرش دستباف ايران در سالي كه گذشت افت و خيزهايي را آزمودند. دشواري هايي را از سر گذراندند و موفقيت هايي را به دست آوردند. سختي ها و تنگناها كم نبودند.

رخوت در صادرات ملموس بود، كم مهري سازمان تامين اجتماعي در گسترش چتر حمايتي بيمه قاليبافي تداوم داشت، كمبود منابع مالي و اعتبارات همچنان آزاردهنده بود، كم لطفي يا بدعهدي صندوق كارآفريني اميد در ارائه تسهيلات خريد فرش به چشم آمد، اما اميدواري ها و خبرهاي خوب هم كم نبودند كه براي نمونه ابقاي توجه به فرش در برنامه ششم توسعه كشور از آن جمله بود.

مركز ملي فرش ايران نيز در سالي كه گذشت كوشيد تا با همراهي فعالان و دلسوزان اين هنر- صنعت گام هايي هرچند كوچك در برابر وسعت و عظمت فرش ايراني و اصحابش بردارد و برگزاري بيست و پنجمين نمايشگاه فرش دستباف ايران، يازدهمين المپياد فرش ايران، اجراي دوره هاي آموزشي متعدد در سطح كشور با كاستن از كميت و افزودن بر كيفيت نسبت به دوره هاي پيشين (برگزاري 207 دوره در 31 استان با 150 هزار نفر- ساعت آموزش)، ثبت جهاني 14 منطقه جغرافيايي فرش ايران در سازمان جهاني مالكيت معنوي، انجام يا حمايت از طرح هاي پژوهشي و مطالعاتي متعدد، تيزرسازي و خوراك دهي تصويري به شبكه هاي اجتماعي، ورود به حوزه تبليغات برون مرزي از مجاري مختلف مانند انتشار ويژه نامه مجله هالي براي فرش ايران يا كتاب فرش و دكوراسيون در همين راستا به انجام رسيده است.

حال در آستانه سالي تازه، دگرگون كننده دلها و ديده ها و تدبيركننده روز و شب را فرا مي خوانيم تا بهترين حال را براي همه ايرانيان به ويژه كنشگران و دلسوزان عرصه فرش دستباف پديد آورد و اميد كه در سال نو با تلاش پيگير و پردامنه همه ما، اين هنر- صنعت راه بهبود را آن چنان كه شايسته نام بلند ايران است بپيمايد.

نوروز اگرچه پاياني است بر يك سال تلاش جامعه فرش ايران، اما سرآغازي است براي يك سال كوشش و خدمتي ديگر. سالي كه بايد با اميد به فردايي بهتر بر تلاش و همت خويش بيفزاييم تا با اراده اي قوي، دشواري ها و سختي هاي پيش رو را از ميان برداشته و با اتكا به خداي مهربان و توانا و اعتقاد به توانايي و خلاقيت خود در شكوفايي اين سرزمين و همه داشته هايش سهيم باشيم.

اميد كه درسال پيش رو فرش ايراني بيش از پيش به شاخصه هاي ارزشمندش در جاي جاي دنيا آوازه يابد، هنرمندانش بيش از گذشته قدر بينند و بر صدر نشينند، توليدكنندگانش كم دغدغه تر از ايام پسين خلق اثر كنند، بازرگانانش سهل تر از پيش ارزآوري اين دستبافته هاي گرانمايه را به رخ بكشند، دانشجويان و پژوهشگرانش استوارتر از قبل رويكرد علمي در اين حوزه را پي بگيرند و شهروندان ايراني بيش از پيش امكان يابند كه بر اين دستبافته هاي ايراني گام نهند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۶°