شب آرزوها، شب بخشش بیکران خدا

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:27 - سه‌شنبه 06 اسفند 1398
کد خبر : ۴۹۰۸۴۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۲
اولین شب جمعه از ماه رجب «لیله الرغائب» نام دارد و مشهور است که در این شب حاجات و آرزوها برآورده می‌شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در میان ایام و لیالی ماه رجب، اولین شب جمعه آن نامی خاص به خودگرفته است . این نام ویژه که آسمانیان برآن نهاده و پیامبراکرم (ص)؛ حلقه اتصال ملک وملکوت ،ازآن خبرداده اند،«لیلة الرغائب» است .
آن حضرت هنگامی که فضیلت ماه رجب را برای اصحاب خود بیان می کردند، دراین باره فرمودند: « و از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید که فرشتگان آن را« لیلة الرغائب »نامیده اند».
این شب را می توان از بوستان های ماه رجب دانست و رغائب جمع رغیبه است، یعنی بخششی بزرگ و شب رغائب، یعنی شب بخشش های بزرگ و رسول خدا(ص) سفارش کردند که «از این شب غافل نشوید» .
شبی که آرزو و دعا، راهی می‌شود برای اتصال با آسمان و نجوای عاشقانه با ذات اقدس الهی، پلی برای عبور از زمین و عادات سخیفش به آسمان و آیین‌های بهشتی و بارانی‌اش.
در این شب مسلمانان با تضرع و خشوع و با هزاران امید و آرزو، دست به درگاه الهی برمی‌دارند و آرزو‌های خود را از قلب‌ها بر زبان‌ها جاری می‌سازند، باشد که حق تعالی، نجوای آنان را شنیده و عنایت خویش را شامل حال بندگانش کند.
در شیراز سومین حرم اهل بیت(ع) در ایران اسلامی و سراسر اماکن مذهبی استان فارس نیز این شب با ارزش و به یادماندنی با اجرای برنامه‌های مختلف نظیر قرائت دعای کمیل گرامی داشته می‌شود.
در حرم مطهر حضرت شاهچراغ(ع) این مراسم معنوی از بعد از نماز مغرب و عشاء با اقامه نماز لیلةالرغائب آغاز شده و با قرائت دعای کمیل توسط کاظم محمدی، ادامه خواهد یافت.
همچنین مراسمی در تمام بقاع متبرکه شاخص شهر شیراز و استان فارس نظیر حرم مطهر حضرت سیدعلاءالدین حسین(ع) و حضرت علی‌بن حمزه(ع) شیراز، امامزاده عبدالرحمن(ع) اقلید، امامزاده پیر کهنویه خنج و غیره برگزار می‌شوند.
از جمله اعمالی که برای این شب بی‌نظیر ذکر شده است، گرفتن روزه و اقامه ۱۲ رکعت نمازمیان نماز مغرب و عشاء است بدین صورت که هر دو رکعت به یک سلام ختم می‌شود‍ و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود ‍ و چون دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر «اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله» گفته شود و پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر «سُبُّوحٌ قُدُّوسٌ رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرُّوحِ» گفته شو و بعد از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجَاوَزْ عَمَّا تَعْلَمُ إِنَّکَ أَنْتَ الْعَلِی الْأَعْظَم» گفته شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۱۱°