نبض/ سهم ایران از بازار گردشگری سلامت
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:51 - شنبه 05 مهر 1399
کد خبر : ۴۹۰۹۸۵
تاریخ انتشار : جمعه ۱۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۳:۲۱
کشورهای های مختلف با اعطای تسهیلاتی به شرکتهای گردشگری شرایط را برای جذب گردشگر فراهم می کنند در کشورمان به دلیل کمبود اعتبارات دولت نمی تواند از این بخش خصوصی حمایت کند که نتیجه آن سهم نیم درصدی ایران از بازار 200 میلیارد دلاری گردشگری سلامت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محب پور سرپرست اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت با حضور در برنامه نبض افزود: گردشگری سلامت سه برابر گردشگری معمولی درآمد زاست که اگر روی آن متمرکز شویم می توانیم در کنار بحث درمان به درآمدزایی بسیار بالای آن فکر کنیم.

 نبض/ سهم نیم درصدی ایران از بازار 200 میلیارد دلاری گردشگری سلامت

محب پور گفت: یک عمل قلب باز با هزینه ای معادل 6 تا 10 هزار دلار در کشور انجام می شود که به لحاظ کیفی با پزشکان آمریکایی برابر است اما در بحث فرآیندها قدری ضعیف هستیم که باید به استانداردهای جهانی نزدیک شویم.

او افزود: طرح آی پی دی برای مجوز دار کردن مراکز درمانی صادر شده است اما بحث اعبتار بخشی، موضوعی بین المللی است؛ از جمله موارد تحت اقدام ما در این زمینه اعتبار بخشی ملی با رعایت الزامات آی اس کو آ است که بسیار معتبر است ما در تلاشیم تا استاندارد داخلی را با استاندارد بین المللی هماهنگ کنیم.

محب پور گفت: در کتاب اعتبار بخشی ملی بحث حقوق بیماران معرفی شده که اگر بیمارستانهای ما این استانداردها را رعایت کنند، بیماران داخلی شاهد رشد کیفیت و برای بیماران خارجی جذب بیشتر گردشگر خارجی را شاهد باشیم.

او افزود: ما برای گردشگری سلامت به لحاظ زیرساختی دچار مشکل هستیم از جمله بحث حمل و نقل و نیز تخت های بیمارستانی که باید بهبود بخشیده شود.

او گفت: بحث بیمه های بین المللی و انتقال پول نیز بحث مهمی است که باید زیرساختهای آن در سطح بین الملل حل و فصل شود.

محب پور افزود: شرکتهای تسهیل کننده می توانند دلالان را ساماندهی کنند که با اقدامات صورت گرفته در سازمان گردشگری باید تعداد این شرکتهای گردشگران به قدری رشد کنند تا دست دلالان کوتاه شود.

او گفت: افغانستان، عراق و آذربایجان جزو مهمترین کشورهای گردشگری سلامت برای کشورمان به حساب بیاید.

او افزود: شورای راهبردی گردشگری شامل 5 دستگاه است، هدف اصلی ما از ایجاد این شورا، هماهنگی بین دستگاه ها بوده تا این صنعت را به صورت حرفه ای اداره کنیم وهمکاری های جزیره ای را حذف کنیم.

نبض/ سهم نیم درصدی ایران از بازار 200 میلیارد دلاری گردشگری سلامت

فیاضی مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی سازمان میراث فرهنگی دیگر مهمان برنامه گفت: در حوزه گردشگری سهم ایران نیم درصد از سهم 200 میلیارد دلاری جهان است که به هیچ وجه مطلوب نیست، درآمد ما در گردشگری سلامت بالغ بر 500 میلیون دلار است که نسبت به آمارهای جهانی رقم ناچیزی به حساب می آید.

فیاضی افزود: براساس اعتبار بخشی های صورت گرفته، بالغ بر 101 بیمارستان ما می توانند گردشگر خارجی در زمینه سلامت جذب کند.

مدیر کل دفتر همکاری و توافق های ملی سازمان میراث فرهنگی گفت: بعد از سه سال گواهی نامه حرفه گردشگری سلات را تنظیم کرده ایم، 19 شرکت مسافرتی و 9 مرکز درمانی متولی ارائه خدمات گردشگری سلامت در کشور هستند، بحث جان و آبروی کشو دو موضوع حساس است و همین امر موجب شده تا بسیاری از شرکتهای خدمات مسافرتی نتوانند در این حوزه ورود کنند.

فیاضی افزود: برای دریافت مجوز گردشگری سلامت، آژانس ها باید سه سال سابقه کار داشته باشند، پزشکی به عنوان مسئول فنی در اختیار داشته باشند، دوره های آموزشی خاصی را دیده باشند و در نهایت بازاریابی مناسبی درباره ایران داشته باشند البته هنوز کاستی هایی وجود دارد، سال گذشته افغانستان بیشترین گردگری سلامت را داشت که متاسفانه ایران این فرصت را به دلیل نبود زیرساختها از دست داد و عملا این فرصت را در اختیار هندوستان قرار داد.

او افزود: وزارت خارجه به سرعت ویزای تی می دهد و عمده مشکلات ما، بیمارستانهایی هستند که بیماران را به صورت عادی پذیرش می کنند زیرا برخی از دلالان در این زمینه حضور پیدا کرده اند که این امر نیازمند نظارت بیشتر وزارت بهداشت است و این وزارتخانه تنها مجری اعتبار بخشی به این آژانس هاست.

فیاضی گفت: اگر بیمارستانها از پذیرش افراد به صورت متفرقه خودداری کنند می توانند چالش های این امر به طور چشمگیری کاهش دهند.

او گفت: سهم ما از تبلیغات بین المللی تنها 20 سنت است درحالی که سهم ترکیه 300 میلیون دلار است، ما کلا یک میلیون دلار سهم تبلیغ گردشگری خارجی در اخیتار داریم که رقم بسیار ناچیزی است.

او گفت: در کشور های دیگر دولتها از شرکتهای گردشگری به شدت حمایت می کنند که متاسفانه شرکتهای ایرانی از این امر بی بهره اند که خود نیازمند تخصیص اعتبار است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۹°    ۳۱°