انتقاد موگرینی از شهرک سازی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری اشغالی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 23 خرداد 1400
کد خبر : ۴۹۱۰۸۰
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۸:۴۳
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت شهرکی تازه در داخل کرانه باختری و اعلام مناقصه برای ساخت تقریبا 2 هزار واحد مسکونی در دیگر شهرک های صهیونیستی، انتقاد کرد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از یوراسیا ریویو، فدریکا موگرینی که سمت معاونت کمیسیون اروپا را نیز به عهده دارد، افزود: همه این اقدامات در کنار اعلان بخش های بیشتری در عمق کرانه باختری به عنوان زمین های متعلق به اسرائیل(رژیم صهیونیستی)، این تهدید را ایجاد می کند که دورنمای دستیابی به راه حل دو کشور را بیشتر تضعیف کند.
وی افزود: راه حل 2 کشور تنها راه واقع بینانه برای تحقق آرمان های 2 طرف و دستیابی به صلح عادلانه و همیشگی براساس توافقنامه مذاکره شده میان طرفین است.
به گفته موگرینی، اتحادیه اروپا تاکید می کند که همه شهرک های ساخته شده در سرزمین اشغال شده فلسطینیان شامل بخش شرقی شهر بیت المقدس، بر اساس قوانین بین المللی غیرمجاز و مانعی در راه صلح و تهدیدی برای غیر ممکن ساختن اجرای راه حل 2 کشور به شمار می روند.
وی افزود: اتحادیه اروپا از اسراییل (رژیم صهیونیستی) می خواهد که افزون بر توقف همه فعالیت های شهرک سازی، شهرک های ساخته شده از مارس 2001 را بر اساس تعهدات پیشین، تخریب کند.
موگرینی گفت: اتحادیه اروپا، گزارش های حاکی از قصد اسراییل برای محدود کردن قابل ملاحظه ساخت و ساز شهرک در آینده با توجه به پیشرفت روند صلح اسرائیل و فلسطینیان، را مورد نظر قرار می دهد.
وی افزود: اقدامات مثبت به منظور بازگرداندن گرایش های منفی که راه حل 2 کشور را به مخاطره می اندازد و ایجاد جو سازنده سیاسی برای ازسرگیری مذاکرات معتبر، به شدت لازم و ضروری است. ما انتظار داریم که پس از ابراز تمایلات، اقدامات عملی صورت گیرد.
به گزارش ایرنا، 'احمد ابوالغیط' دبیرکل اتحادیه عرب در واکنش به اقدام کابینه رژیم صهیونیستی برای ساخت شهرک جدید در سرزمین های اشغالی گفته است که بنیامین بنتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی، فضای صلح با فلسطین و طرح تشکیل 2 کشور مستقل را مسموم کرده است.
کشورهای عربی در بیست و هشتمین اجلاس سران اتحادیه عرب که دو روز پیش کار خود را در أمان اردن به پایان برد، همبستگی کامل خود با فلسطین و حق مشروع آنها در تشکیل دولت مستقل در مرزهای 1967 به مرکزیت قدس شریف را اعلام کردند.
راه حل موسوم به تشکیل 2 کشور پس از شکست اعراب در جنگ سال 1967با رژیم صهیونیستی مطرح شد و مبتنی بر تشکیل کشور فلسطین در کنار این رژیم است. قطعنامه 242 شورای امنیت سازمان ملل متحد در نوامبر 1967، راه حل تشکیل 2 دولت را ساختاری حقوقی داد.
درحالی که کابینه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی با آمریکا بر سر محدودیت های احتمالی درباره فعالیت های شهرک سازی گفت وگو می کند، کابینه امنیتی این رژیم پنجشنبه شب، با اجماع طرح احداث یک شهرک جدید در «امیک شیلو» در کرانه باختری را تصویب کرد.
بر اساس اعلام رسانه های خبری، این نخستین بار از سال 1999 است که ساخت یک شهرک صهیونیست نشین در کرانه باختری ساخته می شود.
هم اکنون 400 هزار شهرک نشین صهیونیست و دو میلیون و 800 هزار فلسطینی در کرانه باختری زندگی می کنند و 200 هزار صهیونیست دیگر نیز ساکن بخش شرقی شهر اشغال شده بیت‏المقدس هستند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °