مقاومت اقتصادی از روستاها آغاز می شود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:30 - شنبه 16 فروردين 1399
کد خبر : ۴۹۲۱۶۶
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۷:۴۹
رئیس جمهوری در همایش ملی اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی گفت: اگر ما در پی اقتصاد مقاومتی هستیم، مقاومت اقتصادی از روستاها آغاز می شود و از روستاها باید شروع کنیم.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس جمهور در همایش ملی «اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» با بیان اینکه در سال 95 حدود 2 هزار میلیارد تومان برای آب روستایی صرف شده است گفت: امسال بیش از 2200 میلیارد تومان برای آب روستایی صرف خواهد شد .
آقای روحانی افزود: این کار بزرگی است وقتی در روستای ما برق وارد می شود یعنی تحرک جدیدی می تواند در تولید بوجود آید و ابزار جدیدی برای تولید ایجاد شود و شکل بسیاری از کارگاهها ، چرخ خیاطی ها و نحوه کار بسیاری از صنایع دستی تغییر می کند.
رئیس جمهور ادامه داد: خوشحالیم که در دولت یازدهم اعلام کنیم روستای ده خانوار بدون برق نداریم .
آقای روحانی اضافه کرد: روز گذشته از وزیر نیرو سوال کردم و به ایشان گفتم که به دقت به من بگوید که آیا روستای ده خانواری در ایران هست که برق نداشته باشد؟ و ایشان بر اساس آمار و ارقام پاسخ دادند که 8 تا 9 روستا به دلایل مختلف از جمله ساخته شدن در مکانهایی که مجاز نبودند وجود دارند که ما نتوانستیم به آنها برق رسانی کنیم ، جز این 8 روستا  با قاطعیت هیچ روستایی وجود ندارد که 10 خانوار بیشتر سکنه داشته باشد و برق نداشته باشد.
رئیس جمهور با بیان اینکه این حرکت بزرگی در روستاهای ماست اظهار داشت: وزیر نیرو اعلام کرد که در سال 97 شاهد تحولی بزرگ در زمینه آب رسانی به روستاها نیز خواهیم بود .
آقای روحانی افزود : در دولت یازدهم به 5 هزار و 200 روستا آب آشامیدنی سالم رسیده است و با توجه به اینکه ما در بودجه ردیفی برای آب روستایی نداشتیم ، در سال 93 یک ردیف برای آب روستایی با 300 میلیارد تومان در نظر گرفته شد و سال بعد این رقم را به 500 میلیارد تومان افزایش دادیم ، و در اواخر سال 94 به دنبال 500 میلیون دلار برای آب روستایی بودیم و این موضوع در سال 95 اجرایی و عملیاتی شد .
رئیس جمهور با بیان اینکه در سال 95 حدود 2 هزار میلیارد تومان برای آب روستایی صرف شده است گفت : سال 96 بیش از 2200 میلیارد تومان برای آب روستایی صرف خواهد شد .
آقای روحانی افزود : در پایان سال 97 آبرسانی به روستاها در سراسر ایران با برنامه ریزی این دولت تکمیل نهایی خواهد شد .
رئیس جمهور اضافه کرد : 5200 روستایی که امروز از آب سالم استفاده می کنند ، جمیعتی بالغ بر 4 میلیون نفر دارند و این موضوع نشان می دهد این حرکت ، حرکت بسیار خوبی برای آن است که روستاییان ما با آرامش قلب ، رفاه و بهداشت بیشتر بتوانند در روستاها زندگی کنند .
 
گاز رسانی به 9 هزار روستا
آقای روحانی در ادامه با اشاره به گازرسانی به مناطق روستایی نیز گفت : در زمینه گازرسانی به روستاها کار بسیار عظیمی صورت گرفته و کل گازرسانی به روستاها تا سال 92 از آغاز تاسیس شرکت گاز و لوله کشی گاز برای مناطق مسکونی و تجاری، 14 هزار روستا گازرسانی شده بود و در این  دولت حدود 9 هزار روستا گازرسانی شده است ، یعنی در کل تاریخ 14 هزار و در دولت یازدهم 9 هزار روستا گازرسانی شده است .
رئیس جمهور اضافه کرد  : ای کاش می شد که رسانه های ما می آمدند ، واقعیت ها و خدمات این دولت را برای مردم توضیح می دادند ، حالا باید گفت هر یک روستا و هر یک روستایی ، انشاءالله یک رسانه برای دولت مظلوم یازدهم است .
آقای روحانی افزود : اگر حمایت شما مردم و شما روستائیان و شما تلاشگران ، کشاورزان و کارآفرینان نبود حتما ما نمی توانستیم این راه پر سنگلاخ را ادامه دهیم .
رئیس جمهور اضافه کرد : غروب که می شود می بینیم جاده جلوی فردای ما صاف صاف است ، اما نمی دانم شب تا صبح چقدر فرصت هست زیرا وقتی صبح می شود می بینیم این جاده مجددا پر از سنگلاخ است .
آقای روحانی افزود : اما امید ما به حق است و توسل ما به پیامبر و خاندان رسالت است و هدایتهای رهبر معظم انقلاب و حمایت های شما مردم به خوبی ما را به مقصد خواهد رساند .

اینترنت لازمه اشتغالزایی در مناطق روستایی
رئیس جمهور در ادامه سخنان خود در همایش ملی « اقتصاد مقاومتی و توسعه روستایی» گفت : برای ایجاد شغل در روستاها امروز نیازمند اینترنت هستیم و برای اینکه روستاییان مستقیما محصولات خود را به بازار برسانند از طریق فناوری های مدرن باید این کار صورت بگیرد.
 اینقدر به فکر انتخابات نباشید به فکر آخرت هم باشید
آقای روحانی در ادامه با بیان اینکه باید به فکر مردم بود و برای آنها کار و تلاش کرد، گفت: اینقدر به فکر انتخابات نباشید به فکر آخرت هم باشید.
رئیس جمهور گفت: ما به مقصد نهایی می رسیم و در این زمینه تردید نداریم .
وی با اشاره به تلاش های دولت برای ایجاد شرایط بهتر بهداشتی و درمانی در روستاهای سراسر کشور گفت: دولت 995 خانه بهداشت و 2700 مرکز درمانی در این مدت ساخته است و بیش از 6 هزار مرکز  را نیز در روستاها در دست ساخت دارد.
آقای روحانی با اشاره به اهمیت ارتباطات و قراردادن امکان استفاده از اینترنت در روستاها  با انتقاد از کسانی که گفته بودند روستا نیاز به اینترنت ندارد، افزود: برای ایجاد شغل در روستاها امروز نیازمند اینترنت هستیم و برای اینکه روستاییان مستقیما محصولات خود را به بازار برسانند از طریق فناوری های مدرن باید این کار صورت بگیرد.
رئیس جمهور گفت: هم اکنون 25 هزار روستا به اینترنت وصل شده اند و تلاش بیشتری در این زمینه صورت خواهد گرفت.
آقای روحانی با اشاره به راههای روستایی افزود:  3 هزار و 467 کیلومتر راه روستایی احداث و بیش از 7 هزار کیلومتر مسیر روستایی نیز آسفالت شده است.
رئیس جمهور با اشاره به ایجاد اشتغال در روستاها خاطرنشان کرد: در سال 95 بیش از 152 هزار شغل برای روستاییان ایجاد کردیم و نیازمند اشتغال بیشتری در این مسیر هستیم.
وی با اشاره به تلاش دولت برای افزایش اشتغال در روستاها گفت: دولت پاییز سال 95 لایحه دوفوریتی به مجلس فرستاد تا یک و نیم میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای ایجاد اشتغال روستاییان اختصاص داده شود.
رئیس جمهور از نمایندگان مجلس  خواست تا این لایحه را هرچه سریع تر در دستورکار قرار دهند.
آقای روحانی افزود: البته شنیده ام که برخی درباره این لایحه گفته اند تصویب آن می تواند در انتخابات اثر داشته باشد که من به همه آنها می گویم که به فکر آخرت باشید اگر یک ساعت جوان ها زودتر مشغول به کار شوند به آینده خودشان اعتماد کنند و تشکیل خانواده دهند بسیار مهم است.
رئیس جمهور گفت: باید برای روستاییان شغل درست کنیم و نباید امروز و فردا کنیم.
آقای روحانی درخصوص اعطای تسهیلات مسکن به روستاییان هم افزود: دولت 253 هزار و 691 واحد مسکن برای روستاییان ساخته است.
رئیس جمهور در ادامه به توجه دولت به دهیاران اشاره کرد و گفت: امنیت شغلی برای دهیاران یکی از پایه ها و اساس رونق کار و تلاش در روستاهاست و از وزیر کشور می خواهم طرحی را که در این زمینه هم اکنون در کمیسیون دولت است هرچه سریع تر تصویب کند و به هیات دولت برای بررسی و تصویب بیاورد.
 
در این همایش که با حضور مسئولان و کارشناسان اقتصادی در حال برگزاری است شرکت کنندگان راهکارهای حمایت از تولید در روستاهها و اشتغالزایی در مناطق روستایی را بررسی می کنند.
در این همایش از سند توسعه روستایی و کتاب کارآفرینان روستایی رونمایی و از کارآفرینان و دهیاران منتخب تقدیر می شود. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۲۰°