کشف 705 تن انواع موادمخدر در سال 95

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:54 - پنجشنبه 03 بهمن 1398
کد خبر : ۴۹۲۴۳۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر از کشف 705 تن انواع موادمخدر در سال 95 خبر داد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سردار علی مویدی در نشست خبری امروز خود به ارائه عملکرد سال 95 ستاد مبارزه با موادمخدر پرداخت و گفت: سال 95، سالی پر از موفقیت برای ستاد مبارزه با موادمخدر بود و با توجه به آنکه مقام معظم رهبری نیز طی چند سال اخیر رویکرد ویژه‌ای علیه آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد داشتند نقشه راه منسجمی برای نظام در این خصوص ترسیم شده است.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در سال 95 ستاد مبارزه با موادمخدر با رویکرد اجتماعی شدن به سیاست‌های خود پرداخته است، افزود: رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر منجر به آن شده است که این مساله تبدیل به دغدغه و حساسیتی در بدنه حاکمیت و ارتباط دادن این حساسیت‌ها به آحاد جامعه شود و بدین ترتیب شاهد تحرک آگاه‌سازی و آگاهی بخشی به آحاد جامعه در امر پیشگیری از اعتیاد بوده‌ایم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: این در حالی است که این جدیت در گذشته در بدنه حاکمیت، جامعه و مراکز علمی و دانشگاهی وجود نداشت، با این حال در سال 95 به این نتیجه رسیدیم که تنها راه برون رفت از معضل اعتیاد و کاهش آسیب‌های اجتماعی استفاده از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های درون جامعه است.

مویدی ادامه داد: تمرکز صرف بر دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی با توجه به گستره آسیب‌ها، اهمیت و حساسیت موضوع اعتیاد، نمی‌تواند پاسخگو به تهدیدات جامعه و در نتیجه کاهش آسیب‌ها باشد.

وی ادامه داد: امروز با کسب تجربه بیش از سه دهه و همچنین استفاده از تجربیات جهانی، نظام جمهوری اسلامی رویکرد اجتماعی شدن مبارزه با موادمخدر را اساس کار خود قرار داده است و این در دو سال گذشته که مقام معظم رهبری بحث تهدیدهای اجتماعی را مطرح و دستگاه‌ها را به صف کردند، بسیار منسجم‌تر شد بدین ترتیب با بهره‌مندی از منویات رهبری و سیاست‌های ستاد مبارزه با موادمخدر که متاثر از سیاست‌های دولت است، گام‌های بلندی را برداشته‌ایم.

افزایش اقدامات پیشگیری از اعتیاد

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه عنوان کرد: هم‌اکنون بیش از 42 درصد شاهد افزایش اقدامات پیشگیری از اعتیاد در سطوح جامعه درخصوص کاهش آسیب‌های اجتماعی مرتبط با اعتیاد هستیم.

مویدی افزود: با یک رویکرد علمی و دانش‌بنیان برای سطوح مختلف جامعه برنامه‌های هدفمند آموزشی به منظور کاهش آسیب اعتیاد را نیز طراحی کرده‌ایم و این برنامه‌ها از مهدکودک تا دانشگاه و حتی حوزه‌های علمیه و... را شامل می‌شود و منطبق با استانداردهای جهانی بوده و به تایید سازمان ملل متحد رسیده است.

وی افزود: امروز شاهد بسیج همگانی در سطوح دولتی و اجتماعی در امر مبارزه با موادمخدر هستیم تا بتوانیم تمایل به اعتیاد را در کشور کاهش دهیم؛ با این حال طبیعی است که این برنامه‌ها و رویکرد یک روزه و یک ساله به نتیجه نمی‌رسد و مستلزم طی فرآیند خاصی است که با گذشت زمان شاهد اثربخشی آن خواهیم بود.

ابتلای 250 میلیون نفر در دنیا به اعتیاد /روند اعتیاد در دنیا نگران‌کننده است
قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در ادامه گفت: امروز نزدیک به 250 میلیون نفر در دنیا مبتلا به اعتیاد هستند و روند اعتیاد در دنیا رو به افزایش است.

مویدی ادامه داد: پدیده اعتیاد در حال حاضر بیشترین قربانی را در جوامع دارد و روند اعتیاد در دنیا نگران‌کننده است. بدین ترتیب همه دولتمردان نگران آن بوده و ایران نیز دارای جایگاه برتری در حوزه مبارزه با موادمخدر است که در سال‌های اخیر با تمرکز بر منویات رهبری با جدیت بیشتری اقدامات خود را به انجام رسانده است.

تلاش برای جلوگیری از ورود مخدرهای صنعتی و پیش‌سازها از غرب
وی درخصوص «مقابله» نیز اظهار کرد: ایران به لحاظ همجواری با افغانستان و پاکستان دارای وضعیت استراتژیک خاصی است اما اقدامات مقابله‌ای ما از جمله مسدود کردن ورود موادمخدر از شرق، جلوگیری از مسیر ترانزیت و همچنین انتقال موادمخدر از شرق به غرب با جدیت در حال انجام است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به آنکه کشفیات سال 95 نسبت به مدت مشابه سال 94 رشد 14 درصدی داشته و طی سال 95 بیش از 705 تن انواع موادمخدر کشف شده است، گفت: این مساله نشان‌دهنده جنگیدن نیروی انتظامی با مافیا بوده است و همچنین بیانگر آن است که این نیروها حتی یک لحظه از مبارزه و جدیت خود کوتاهی نکرده‌اند، این در حالی است که درخصوص جلوگیری از ورود مواد صنعتی و همچنین پیش‌سازها از سمت غرب نیز با جدیت تلاش می‌کنیم.

ساماندهی 40 هزار معتاد متجاهر در سال 95
مویدی درخصوص درمان نیز عنوان کرد: در سال 95 نزدیک به 40 هزار نفر معتاد متجاهر ساماندهی شده‌اند که این خود یک رکورد در این حوزه بود.

وی در ادامه به اجرای طرح جمع‌آوری و ساماندهی معتادان متجاهر در 12 استان کشور از اسفندماه 95 تا خردادماه 96 اشاره کرد و گفت: در پایان سال 95 طرح جدیدی را در ستاد مبارزه با موادمخدر طراحی کرده‌ایم که به موجب آن در ایام نوروز در 12 استان کشور طرح جمع آوری معتادان متجاهر اجرا شد که این طرح هم‌اکنون نیز در حال استمرار است.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر ادامه داد: تاکنون بیش از 16 هزار و 300 معتاد متجاهر و 8000 خرده فروش در این 12 استان طی این مدت ساماندهی شدند و بدین ترتیب فضای عمومی جامعه از رفتارهای زشت معتادان پرخطر و رها شده پاکسازی و نشاط و شادابی را به سطوح شهرها بازگردانده‌ایم.

مویدی همچنین خاطرنشان کرد: سایر استان‌های کشور نیز به روند عمومی خود در ساماندهی ادامه دادند و به این ترتیب با این طرح به شعار اقدام سال 95 تحقق بخشیدیم.

وی درخصوص مشارکت‌های مردمی با ستاد مبارزه با موادمخدر در سال 95 نیز گفت: سال 95 در یک نشست ملی، بیش از 1000 سازمان مردم نهاد حاضر و توفیقات خوبی از لحاظ ساماندهی آنها و چگونگی استفاده از ظرفیت‌های آنها استفاده کردیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر در سال 95 نشست بین‌المللی نیز با حضور بیش از 20 کشور برگزار کردیم که در آن نشست جایگاه و دستاوردهای جمهوری اسلامی معرفی و همکاری خوبی میان ایران و سایر نهادهای منطقه‌ای و بین‌المللی در راستای بسیج بین‌المللی در حوزه موادمخدر صورت گرفت.

اجرای طرح توانمندسازی مربیان، دانش‌آموزان و اولیاء‌در برابر اعتیاد در مدارس بیش از 20 استان در سال جاری

رونمایی از 3 کتاب در زمینه پیشگیری از اعتیاد
مویدی در ادامه از همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر با وزارت آموزش و پرورش خبر داد و گفت: در سال 95 طرح توانمندسازی مربیان، دانش‌آموزان و اولیای 12 استان کشور را با همکاری آموزش و پرورش به اجرا در آورده‌ایم به نحوی که معلمان بتوانند میان اولیاء و دانش‌آموز دانش جدیدی از اعتیاد ایجاد کرده و این سه ضلع در جهت ضدیت دانش‌آموز با مساله اعتیاد و موادمخدر تلاش کنند.

وی ادامه داد: بدین ترتیب نزدیک به دو میلیون نفر در این 12 استان تحت این آموزش‌ها قرار گرفته‌اند و تاثیرات آن کاملا محسوس خواهد بود این در حالی است که در سال 96 این طرح در مدارس بیش از 20 استان کشور گسترش و اجرا خواهد شد.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر همچنین خبر داد: درسنامه‌ای را در سطوح مختلف تحصیلی برای آموزش و پرورش تدوین و تهیه کردیم و بدین ترتیب از ابتدای سال تحصیلی 96 از سه کتاب مختلف در سه مقطع تحصیلی رونمایی خواهد شد.

مویدی تصریح کرد: برای دوره ابتدایی کتابی با عنوان «پیشگیری اولیه از اعتیاد» تالیف و تدوین کرده‌ایم که در آینده نزدیک رونمایی و در سال جاری به عنوان یک مواد درسی در مقطع ابتدایی تدریس خواهد شد.

وی ادامه داد: در دوره اول متوسطه نیز کتابی با عنوان «پیشگیری اولیه از اعتیاد و رفتارهای پرخطر» تالیف و از ابتدای سال تحصیلی 96 در این مقطع نیز تدریس خواهد شد تا بتوانیم در امر توانمندسازی دانش‌آموزان در سال آتی فعالیت کنیم.

قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر افزود: برای دوره دوم متوسطه نیز کتاب دیگری نیز تالیف شده است که از ابتدای سال تحصیلی 96 در این مقطع تدریس خواهد شد تا بدین ترتیب بتوانیم با چنین اقدامات مبنایی نیز شاهد کاهش آسیب‌های ناشی از اعتیاد باشیم.

مویدی همچنین خبر داد: دو واحد درسی به عنوان درس عمومی در مقاطع کاردانی و کارشناسی به صورت گسترده در کلیه رشته‌ها و دانشگاه‌ها نیز تعیین و ابتدای سال تحصیلی 96 تدریس خواهد شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۵°