تیتر امشب/ خصوصی سازی و واگذاری ها در بوته نقد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:40 - سه‌شنبه 29 مرداد 1398
مشاور امنیت ملی عراق: تحریم‌های آمریکا علیه برخی عراقی‌ها تعرض به حاکمیت ملی و مردود است اتحادیه آفریقا حمله شبه‌نظامیان الشباب به نیروی صلح‌بانی مستقر در سومالی را محکوم کرد رئیس شورای نظامی سودان از مشارکت نظامیان این کشور در جنگ یمن حمایت کرد در پی کشته شدن ۵ دانش‌آموز سودانی، شورای نظامی سودان مدارس این کشور را تا اطلاع بعدی تعطیل کرد دانش‌آموزان سوداني در محكوميت كشتار دانش‌آموزان به دست نيروهاي امنيتي در خارطوم تظاهرات كردند تشدید درگیری‌ها در لیبی؛ رسانه‌ها از تعطیل شدن میدان نفتی شراره لیبی خبر دادند نخستین جلسه محاکمه «عمر البشیر»، رئیس جمهور سابق سودان امروز به اتهام فساد مالی برگزار می‌شود کره جنوبی: کره شمالی امروز ۲ موشک بالستیک با برد ۲۵۰ کیلومتر آزمایش کرد انفجار اتوبوس بر اثر برخورد با بمب کنار جاده‌ای در غرب افغانستان ۳۴ کشته و ۱۵ زخمی بر جا گذاشت ناکامی صدها آتش نشان فرانسوی در اطفای حریق جنگل‌های جنوب این کشور روسیه دعوت پرو را برای شرکت در نشستی درباره تحولات ونزوئلا رد کرد روسیه: شورای حکام درباره گزینه مدیرکل جدید آژانس به توافق جمعی رسیده است رویترز: رشد اقتصادی حوزه یورو در ماه‌های گذشته، روند کاهشی داشته است وزارت تجارت ترکیه: صادرات و واردات این کشور در ماه گذشته به صورت محسوسی کاهش یافته است دویچه‌وله: ۶۵۰ هزار نفر در آلمان سرپناه دائم ندارند؛ از این تعداد ۴۸ هزار نفر در خیابان‌ می‌خوابند گاردین: گرم شدن زمین موجب افزایش مرگ و میر و کاهش هوش، رشد و سوء تغذیه کودکان می‌شود
کد خبر : ۴۹۲۶۸۳
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۳:۳۷
پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی، شقاقی کارشناس اقتصادی و سلاح ورزی نائب رئیس اتاق ایران در برنامه تیتر امشب در مورد روند خصوصی سازی و موانع موجود بر سر راه به بحث و گفتگو پرداختند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی با حضور در برنامه تیتر امشب گفت: هیچ کسی در ظاهر با خصوصی سازی مخالف نیست و بعضا بیشتر کسانی که در دل با آن مخالف هستند بیش از همه دلسوزی می کنند ولی در عمل از مخالفان سرسخت آن هستند.
او گفت: اتفاقا کسانی که مولا علی(ع) را شهید کردند خود داعی مسلمانی داشتند، اما باید بدانیم که در این وسط چه کسی راست می گوید.
تیتر امشب /
او افزود: کسانی با خصوصی سازی مخالف هستند که با خصوصی سازی، منافعشان به خطر می افتند و با نام دفاع از خصوصی سازی تیشه به ریشه خصوصی سازی می زنند.
او گفت: من به عنوان رئیس کل سازمان خصوصی سازی به موجب قانون حق هیچگونه جابجایی ورقه سهمی را ندارم، ما تنها مجری هستیم و اختیاری از خود نداریم البته کسی به ما تهمت نمی زند ولی جمع می بندند که سازمان خصوصی سازی کم کاری می کند که واقعیت ندارد.
پوری حسینی گفت: سازمان خصوصی سازی اختیارات محدودی دارد، این سازمان کاملا سالم و کار بلد است و در نتیجه برای هیئت نظارت کاملا مورد وثوق است.
رئیس سازمان خصوصی سازی افزود: هیئت واگذاری که گفته می شود کارایی ندارد متشکل از 4 نفر است که 2 نفر نماینده دولت و 2 نفر هم نماینده بخش خصوصی هستند، جالب آنکه نماینده بخش خصوصی در این اتاق مطالباتشان را مطرح نمی کنند.
او افزود: نماینده بخش خصوصی فاقد شجاعت لازم است، در این شرایط چطور می توان به بخش خصوصی کمک کرد؟
او گفت: اینکه گفته می شود سرعت واگذاری ها مطلوب نیست کاملا روشن است به چه علت! زیرا موفقیت در مزایده ها بسیار کم است که آن هم به قیمت پایه مزایده ها برمی گردد که بسیار بالاست، متاسفانه هیئت 4 نفره کاملا محافظه کارند.
او گفت: رد دیون به معنای خصوصی سازی نیست، در سال های گذشته 162 هزار میلیارد تومان مصوبه تولید شده بود تا سهام دولت برای رد دیون به طلبکاران پرداخت شود که با آمدن دولت یازدهم این روند متوقف شد و آن 13 هزار میلیارد تومان به مصوبات دولت دهم باز می گشت وگرنه در طول این سه سال و اندی هیچ رد دیونی صورت نگرفته است.
او افزود: ما در کشورمان از بخش خصوصی و پر و بال گرفتن آن هراس داریم تا مبادا بعدها متهم شویم، ما باید با بخش خصوصی آشتی کنیم اگرچه فساد در آن هست همانند بخش دولتی اما نباید در مقابل آن ایستاد.
 
شقاقی کارشناس اقتصادی دیگر میهمان برنامه تیتر امشب گفت: در سال 84 سیاست اصل 44 ابلاغ شد و الان حدود 11 سال از اجرای آن گذشته است.
او با اشاره به اینکه 15 درصد واگذاری ها بخش خصوصی واقعی است گفت: وقتی از اقتصادی دولتی به سمت خصوصی سازی حرکت می کنیم، منافع نانوشته و غیر علنی وجود دارد که مانع از روند انجام این کار می شود.
 
تیتر امشب / 
 
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اجرای سیاست های اصل 44 قانون اساسی باید آسیب شناسی شود افزود: این اصل 5 بند اصلی داشت که همه آنها در بند جیم خلاصه می شد و قرار بود از بزرگ شدن دولت جلوگیری شود اما امروزه با تاسیس شرکت های دولتی جدید عملا دولت بزرگتر شده است.
 
او گفت: باید جلو ذینفعان و مانع تراشان اجرای خصوصی سازی و واگذاری ها ایستاد و باید اصل خصوصی سازی با رویکرد فعال کردن بخش خصوصی و مردمی باید در مسیر درستی پیش رود.
 
شقاقی افزود: روش مذاکره و توسعه بورس از جمله روش های توسعه بخش خصوصی است. افزایش تولید و اشتغال با مکانیزم جلوگیری از گستردگی دولت و رونق تولید بخش خصوصی امکان پذیر است.
 او گفت: از واگذاری مبلغ 200 هزار میلیارد تومان ارزش سهام دولتی حدود 40 هزار میلیارد تومان باقی مانده است که آن هم مربوط به بنگاه های بسیار نامناسب و ورشکسته است که هنوز باقی مانده و واگذار نشده است.
 
وی افزود: بهبود سازمان کارآمد و بخش خصوصی و مشارکت مردمی هدف اصلی اصل 44 قانون اساسی بود اما سیستم غیر دولتی و شبه دولتی مانع این کار می شود از طرفی وقتی بخش خصوصی نتواند با نداشتن مشکل نقدینگی و سود بانکی به تولید و اشتغال برسد، کارایی چندانی نداشته است.
شقاقی گفت: 25 درصد از واگذاری ها سهام دولتی  رد دیون بوده است و این خلاف واگذاری سهام دولتی به مردم و بخش خصوصی است و پرداخت دیون در تعهد دولت بوده است.
 
وی با انتقاد از واگذاری سهام عدالت و ناکارآمدی آن افزود: 40 درصد از سهام دولتی در قالب سهام عدالت بین 40 میلیون نفر واگذار شد که هنوز شرکت و مقدار سهم مشخص نیست از طرفی شرکت های رده سوم و چهارم مشکل دار باقی مانده است.
 
 حسین سلاح ورزی نائب رئیس اتاق ایران در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب گفت: بخش خصوصی کماکان معترض فرآیند خصوصی سازی و واگذاری ها است.
او افزود: با توجه به اینکه مقام معظم رهبری سیاست های اصل 44 را ابلاغ فرمودند همه ما منتظر رخ دادن انقلابی در اقتصاد کشور بودیم اما امروز شاهد روند کند خصوصی سازی و واگذاری ها هستیم با توجه به اینکه نصف این واگذاری ها در سال های 84 تا 94 از طریق مزایده، 10 درصد از طریق بورس و 25 درصد فرا بورس و 15 درصد هم از طریق مذاکره انجام شد.
تیتر امشب /
نائب رئیس اتاق ایران گفت: هنوز از نظر فرهنگی در بدنه دستگاهها نپذیرفته ایم که موضوع خصوصی سازی راه حل نجات اقتصاد کشور است ولی با دیده تردید به این موضوع نگریسته می شود و با بررسی اجمالی روی تصمیمات هیئت واگذاری طبق بررسی دانشگاه صنعتی شریف نشان می دهد واگذاری ها به درستی انجام نشده است.
سلاح ورزی با اشاره به فلسفه درست واگذاری گفت: در همه جای دنیا زمانی واگذاری منجر به شکوفایی می شود که همراه با اصلاح ساختار باشد و باید مشخص شود چه میزان از واگذاری ها واقعا به بخش خصوصی واگذار شده و چه میزان بابت رد دیون واگذار شده است؟
او افزود: واگذاری ها باید توجیه پذیر  و با قیمت واقعی باشد تا منجر به بازگشت شرکت ها به عرصه فعالیت و اقتصاد شود و در این راستا هم باید دستگاههای نظارتی با نگاه توسعه یافته تری با موضوع خصوصی سازی و واگذاری ها برخورد کنند و واگذاری ها سرعت بیشتری به خود بگیرند همچنین تعداد شرکت های بیشتری در لیست واگذاری قرار گیرند. 
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°