بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:42 - جمعه 16 خرداد 1399
کد خبر : ۴۹۳۶۵۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
سخنگوی شورای نگهبان گفت: نخستین بررسی های رسمی درباره صلاحیت افراد ثبت نام شده در انتخابات ریاست جمهوری از امروز در جلسه شورای نگهبان آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، کدخدایی درباره زمان بررسی صلاحیت داوطلبان گفت: طبق قانون پس از پایان نام نویسی ها 5 روز برای این کار فرصت داریم ضمن اینکه کارشناسان ما از شورای نگهبان از ابتدای نام نویسی داوطلبان در وزارت کشور بر روند ثبت نام نظارت داشتند و در پایان هر روز اسامی و مدارک داوطلبان ثبت نام کننده را به این شورا ارسال کردند.

وی افزود: کارشناسان شورای نگهبان نیز مشغول بررسی پرونده های دریافتی هستند و امیدواریم بتوانیم در همان فرصت اولیه 5 روزه درباره نتایج بررسی صلاحیت افراد اعلام نتیجه کنیم اما اگر نشد طبق قانون 5 روز دیگر امکان استمهال وجود دارد.

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: با توجه به اصل 115 قانون اساسی و شرایطی که در قانون آمده است بسیاری از افرادی که نام نویسی کرده اند احراز صلاحیت نخواهند شد؛ شاید این خبر خوبی نباشد اما بهرحال انتظار نداشته باشند که این تعداد ثبت نام کننده صلاحیت شان برای سمت ریاست جمهوری تایید شود.

وی گفت: باید توجه کنیم که این حجم از مراجعات و اشتیاقی که برای نام نویسی وجود دارد باید اشتیاقی واقعی باشد و نباید فکر کنیم که اینجا جشنواره ثبت نام است.

 وی افزود: به هرحال سمت ریاست جمهوری سمت بسیار مهمی است و طبق قانون اساسی، رئیس جمهور دومین مقام کشور است که به سوابق مدیریتی بالا نیاز دارد و قانون اساسی شرایط را به خوبی ترسیم کرده است.

کدخدایی رجل سیاسی، مذهبی بودن را از شروط اصلی داوطلبان ریاست جمهوری دانست و گفت: طبعاً رجال سیاسی- مذهبی بودن شرط گرانسنگی است که باید به لوازم آن توجه کنیم و نباید اینگونه باشد که برای ثبت نام تفننی به وزارت کشور مراجعه شود.

سخنگوی شورای نگهبان افزود: البته ما قبول داریم که قوانین و مقررات ما هم کافی نیست و حداقلی است و با تلاش دولت و همت نمایندگان مجلس امیدواریم هر چه زودتر لایحه جامع انتخابات به تصویب برسد و در ادوار آینده شاهد این وضعیت نباشیم.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۴°    ۳۶°