شهر فرنگ/ جای خالی دستاوردهای فرهنگی و اقتصادی در جشنواره ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:52 - جمعه 17 مرداد 1399
کد خبر : ۴۹۴۵۰۱
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۳:۱۳
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: سینمای ما در آستانه صنعتی شدن بخشی از اقتصاد ماست که باید به معیشت اهل سینما و اقتصاد کمک کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سی و پنجمین رقابت های فیلم فجر که از فردا اول تا هشتم اردیبهشت در تهران آغاز می شود بهانه ای شد تا با دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر در برنامه شهر فرنگ امشب به گفتگو بنشینیم.
سی پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر از دو بخش رقابتی و غیر رقابتی و 16 بخش مجزا تشکیل شده است از جمله، بخش زیتون های شکسته، بخش ترسناک و دلهره آور که فیلم های آن در ساعت 23 در پردیس سینمایی چهار سو به نمایش در می آیند.
 
شهر فرنگ / 
رضا میرکریمی که ساخت فیلم "دختر و یک حبه قند" را در کارنامه خود دارد گفت: هیچ رویداد بین الملل فرهنگی نیست که اهداف ملی خودش را پیگیری نکند. ایجاد راه های بی واسطه و مستقیم با سینمای جهان و استفاده متقابل از دستاوردهای سینما است.
 
میر کریمی با بیان اینکه در سطح کشورهای منطقه و برخی کشورهای فرامنطقه ای، سینمای آبرومندی داریم افزود: کشورهای منطقه مایلند از تجربه های ما استفاده کنند. با برتری سینمای ما در جشنواره ها، عموما علائق فرهنگی را می توانیم منتشر کنیم. از طرفی برگزاری این جشنواره ها می تواند از هر گونه تبلیغ منفی علیه کشورمان نیز جلوگیری کند.
 
او گفت: اگر چه در دوره قبل تا حدودی به اهداف در نظر گرفته شده رسیدیم اما برخلاف این سن بالای جشنواره های ریز و درشت امسال دارای دبیرخانه مستقل شدیم، با اهداف مشخص، تا برای فیلم یابی، رصد کردن دستاوردهای مختلف دنیا و فیلم هایی که با علائق کشور ما مناسب هستند؛ به انتخاب بشینیم.
از جمله موارد متمایز این جشنواره با دوره های قبل علاوه بر داشتن دبیر خانه مستقل؛ امسال دو ماه زودتر از برگزاری جشنواره لیست فیلم های انتخاب شده را مشخص کردیم و به دقیقه 90 موکول نشدند.
 
میرکریمی با اشاره به اینکه ما با تراکم جشنواره ها مواجه ایم اما اگر ساماندهی شوند دورنمای خوبی بر جای می گذارند گفت: امسال بیش از صد نفر فیلم ساز خودشان با تهیه بلیت به جشنواره می‌آیند. این امر از این جهت اهمیت دارد که افراد فقط به عنوان دیدن فیلم و برای جشنواره به تهران سفر نمی کنند.
دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر اعلام کرد ۱۴۰ فیلم بلند سینمایی از ۵۸ کشور در این دوره از جشنواره حضور دارند. اگر فکر کنیم که جشنواره برگزار کردن کم خطر ترین کار برای اهالی سینماست، دستاوردی ندارد و صرفا این کار از بین بردن بودجه است.
 
میرکریمی گفت: با اشراف و انتقاداتی که به برگزاری جشنواره ها در کشور داشتم این مسئولیت را پذیرفتم. در این دوره با صرف جویی هزینه ها، بخشی به نام دارالفنون تشکیل دادیم تا برای مشتاقان و جوانان به برگزاری کلاس های آموزشی و کشف استعداد های نو بپردازد.
 
وی افزود: استقلال اهالی سینما در سیاست گذاری و اداره این جشنواره بسیار زیاد شده خصوصا در همین سی و پنجم دوره که از فردا شروع می شود. در این دوره گزارش کار برای اهالی سینما خواهیم داشت.
 
او ادامه داد: از جوانانی که به چند زبان مسلط هستند درخواست کردیم میزبانی جشنواره را با حضور 350 میهمان خارجی به عهده بگیرند. این کار باعث علاقه بیشتر به سینما خواهد شد.
 
وی یافتن بازار فروش تولیدات داخلی فیلم را یکی از اهداف جشنواره نام برد و افزود:  یافتن بازار جهانی برای فیلم های داخلی دلیل بسیار مهمی است در برگزاری جشنواره هاست اما به عزم ملی نیاز دارد.
 
وی به ساخت تولیدات فرهنگی دیگر کشور ها اشاره کرد و گفت: تولیدات هنری، تجاری و سالن سازی کشورکره (جنوبی) امروزه آورده  بسیاری برای این کشور به ارمغان داشته است. حتی بیشتر از صنعت ماشین سازی و تولیدات صنعتی این کشور.
 
قرارگذاشتیم کسی که خریدار فیلم های ماست پول بلیت آنها را تقبل کنیم تا جذابیت ایجاد کنیم و بتوانیم در سبد فرهنگی آن کشور فیلم ها و تولیدات ایرانی قرار دهیم.
 
دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: برای ایجاد تولید مشترک با کشورها باید سازمان جداگانه ای داشت. ایجاد رابطه فرهنگی به رابطه اقتصادی و سیاسی می انجامد. ساخت فیلم های ارزان قیمت و هزینه های کم در کشور ما با دیگر کشورها هم تراز نیست. اما می توانیم از موقعیت های جغرافیایی کشور در ساخت فیلم های مشترک استفاده کنیم.

میرکریمی گفت: جشنواره جهانی فیلم فجر باید رویکرد علمی باشد. حضور برخی فیلم سازان بزرگ دنیا در این جشنواره و بیان تجربیات آنها برای ما هدف و ملاک است. ارزش و وزن جشنواره به حضور سازندگان بزرگ آن در جشنواره است.
 
او افزود: دو محدودیت سیاسی مثل سفر به ایران و برسر کار آمدن ترامپ مانع از حضور بزرگان سینما در جشنواره شد و کار ما را سخت کرد، با این وجود 30 فیلم ساز از کشورهای عربی منطقه و از  66 کشور اروپایی در این جشنواره شرکت کرده اند.
میرکریمی گفت: هدف ما این است که بتوانیم از بار علمی آنها استفاده کنیم به عبارتی جیب علمی آنها را خالی کنیم.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۱°    ۳۳°