نخستین مناظره تلویزیونی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری + ویدئوی کامل
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 13 مرداد 1400
کد خبر : ۴۹۵۷۵۵
تاریخ انتشار : جمعه ۰۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۶:۳۳
نخستین مناظره شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مسائل اجتماعی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مناظره شش نامزد انتخابات ریاست جمهوری با موضوع مسائل اجتماعی برگزار شد. مناظره ها به طور زنده از شبکه خبر، یک سیما و رادیو ایران پخش شد.

 میرسلیم درباره حاشیه نشینی:
مهمترین سرمایه هرکشوری نیروی انسانی است/امروز باید پاسخ دهیم چرا در اطراف زابل دچار مهاجرت شده‌ایم
کاندیدای دوزادهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه مهمترین سرمایه هرکشوری نیروی انسانی است گفت: امروز باید پاسخ دهیم چرا در اطراف زابل دچار مهاجرت شده‌ایم.
نخستين نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري كه با قرعه ديدگاه هاي خود را در مناظره آغاز كرد سيد مصطفي آقاميرسليم بود.
طرح و برنامه براي مديريت و ساماندهي حاشيه نشيني و جلوگيري از رشد اين پديده نخستين سؤال مناظره دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري بود كه آقاي ميرسليم در پاسخ گفت: مهمترين سرمايه اي كه در هر كشوري وجود دارد نيروي انساني آن است كه بايد متناسب با ظرفيت هاي زيستي در كشور توزيع شود و بر مبناي استعدادهايي كه اين نيروي انساني دارد در پيشرفت كشور مشاركت كند.
وي ادامه داد: در كشور ما، استان هاي مختلف هر كدام از استعدادهاي خود به طور ويژه برخوردار هستند و نيروي انساني ما هم با اين استعدادهاي مختلف بايد به شكوفايي برسد.
ميرسليم گفت: عدم توجه به سياست هاي آمايش سرزمين متأسفانه موجب شده است بسياري از افراد از نقاط روستايي به شهرها و از شهرها به كلانشهرها و حاشيه آنها روي آورند كه به مشكلات متعدد اجتماعي، فرهنگي، امنيتي و اقتصادي منجر شده است.
وي افزود: چاره اي كه براي حاشيه نشيني در نظر گرفته ايم بازگشت به سياست هاي آمايش سرزمين، توزيع صحيح جمعيت و به ويژه بكارگيري صحيح منابع آب در كشور است زيرا آب از كمبودهاي اساسي است.
اين نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: به دليل استفاده ناصحيح از منابع آب بسياري از روستاه هاي ما با پديده بيابانزايي مواجه شدند ناچار نتوانستند دوام بياورند و به ناچار به شهرها روي آوردند يكي از دلايل بي توجهي به منابع آب استفاده از چاه هاي عميق، غيرمجاز و از بين رفتن شبكه هاي قنات در كشور است كه نزولات آسماني خدادادي را به اندازه اي كه قابليت استفاده داشت در اختيار مردم قرار مي داد و امكان بهره گيري از اين منابع را فراهم مي كرد.
ميرسليم افزود: اين روستاييان كه نتوانستند درست از امكانات آبي استفاده كنند ناگزير به حاشيه شهرها پناه بردند و در آنجا با امكانات لازمي كه براي زندگي صحيح انساني ضروري است مواجه نشدند وارد شهرها شدند و تن به كارهايي دادند كه شخصيت انساني آنان محترم شمرده نشده است و مسائل مختلف را از نظر اجتماعي ايجاد كرده است نتوانستند از بهداشت و درمان درست و آموزش و پرورش صحيح برخوردار شوند بسا كه در مواجهه با مشكلات با يأس و افسردگي به مواد مخدر پناه بردند و مشكلات اعتياد را در جامعه پديدار ساختند.
وي گفت: مشكل اصلي حاشيه نشيني به عدم توجه به سياست هاي آمايش سرزميني برمي گردد ظرفيت هاي زيستي ما در نقاط مختلف كشور يكسان نيست امروز بايد پاسخ دهيم به چه علت در استان سيستان و بلوچستان به ويژه اطراف زابل با مهاجرت گسترده مواجه شديم بطوري كه در آنجا جمعيت شهري و روستايي، مناطق را ترك كردند در حالي كه آنها هستند كه پشتيبان اصلي مرزهاي ما و تقويت كننده نيروي انساني ما باشند. معلوم نيست چه كسي و چگونه بايد پاسخگوي اين مشكلي كه براي كشور بوجود آمده باشد.
 
 
 
 
هاشمی طبا درباره حاشیه نشینی:
آقاي هاشمي طبا پس از سخنان آقاي ميرسليم در خصوص موضوع حاشيه نشيني افزود: لازم مي دانم نكته اي را مورد توجه قرار دهم تا اين بحث مقدار زيادي بيشتر مورد توجه قرار گيرد.
وي گفت: بحث آمايش سرزميني، روستاييان و بحث آب و يا بحث هاي ديگر زيست محيطي كه مستقيما به زيستگاه انسان بر مي گردد ميراثي از گذشتگان است كه به بشر عطا شده است و وقتي ما اين بحث هاي مختلف را كنار هم قرار مي دهيم و اولويت براي آنها قائل نباشيم اين طور مي شود كه بعضي از مسائل كه بيشتر به چشم مي خورد بيشتر مورد توجه قرار بگيرد و مسائل مهمي كه كمتر به چشم مي خورد و در معرض ديد كمتر است به آن توجه نشود.
هاشمي طبا افزود: واقعا سرزمين ما دچار بحران شديد زيست محيطي است و زيستگاه انسان در اين مجموعه كاملا در حال ازبين رفتن است كه مثال هاي متعددي در اين مورد است.
وي گفت: اولويت اولي كه براي كشور ما بايد قائل شد توجه به زيستگاه و حفظ ايران است و اگر قرار باشد همه مسائل را بدون توجه به اولويت مورد توجه قرار دهيم نظر آقاي ميرسليم مورد عنايت قرار نخواهد گرفت.
روحانی درباره حاشیه نشینی:
در ادامه آقاي روحاني وارد بحث شد و گفت: حاشيه نشيني كه يكي از معضلات مهم اجتماعي امروز نه تنها ايران بلكه اكثر كشورها و حتي شايد بتوان گفت همه كشورها است لااقل من سراغ ندارم كشوري را امروز داشته باشيم كه در آن حاشيه نشيني نباشد.
وي افزود: معمولا حاشيه نشيني دور شهرهاي بزرگ و كلانشهرها است و ريشه آن به عنوان مختلف بر مي گردد كه يك عامل مهم آن مساله بيكاري و نداشتن درآمد كافي است.
آقاي روحاني گفت: فردي كه در شهري دور زندگي مي كند و يا در روستايي زندگي مي كند و منابع درآمدي اش كافي نيست و يا اينكه اصلا نمي تواند شغلي داشته باشد براي اشتغال خود ناچار به مهاجرت است و معمولا در شهرهاي بزرگ و مركز كشور شرايط اشتغال بهتر است از اين رو به آنجا پناه مي برد و براي اينكه شب بتواند استراحت كند و بخوابد جايي را در اطراف شهر پيدا مي كند و بعد از آن هم به تدريج خانواده خود را مي آورد و اگر ديد زندگي اش خوب است دوستان و اقوام خودش را مي آورد پس مساله مهم مساله بيكاري است چرا كه اگر طرف مي خواست در موطن خود زندگي كند شغل مناسب و درآمدي مناسب نداشت.
وي افزود: مساله دوم مساله عدم تعادل است
مجري مناظره در اين لحظه با اعلام اينكه فرصت دو دقيقه اي آقاي روحاني به اتمام رسيده بحث به كانديد ديگر سپرده شد. 
قالیباف درباره حاشیه نشینی:
محمدباقر قاليباف در اولين مناظره در واكنش به سخنان سيد مصطفي ميرسليم در موضوع حاشيه نشيني گفت: حاشيه نشيني نكته مهم و كليدي است ما امروز حدود 11 ميليون نفر حاشيه نشين عمدتا در حاشيه شهرها داريم كه به علت فرصت هاي نابرابر اجتماعي و بحران هاي اقتصادي به وجود آمده است.
وي افزود: يك راه حل براي حل مشكل حاشيه نشيني چاره انديشي براي دراز مدت است اما هم زمان بايد براي كوتاه مدت هم يك برنامه داشته باشيم، معمولا در دنيا اين گونه است كه دولت ها از حاشيه نشين ها حمايت مي كنند من با آشنايي اي كه با نظرات آقاي ميرسليم دارم مي دانم كه ايشان هم با من هر نظر هستند.
قاليباف گفت: بخشي از اين محرومين و كم درآمدها همين حاشيه نشين ها هستند، دولت هم در گذشته تدبير كرده در حوزه يارانه ها به اين افراد كمك كند و در هفت سال گذشته نيز كمك شده اما آنها گله مي كنند كه در طول اين هفت سال با توجه به افزايش گراني و تورم اتفاق افتاده ارزش آن 45 هزار و 500 تومان امروز به كمتر از 15 هزار تومان رسيده است و چرا اين رقم همپايه تورم كشور افزايش پيدا نمي كند؟
وي افزود: و يا گله ديگر حاشيه نشينان اين است كه چرا مبلغ يارانه ها بين همه اقشار به طور مساوي تقسيم مي شود و البته اين نگراني را هم دارند كه افزايش يارانه ها مجددا باعث افزايش قيمت ها نشود.
قاليباف خطاب به ميرسليم گفت: جناب عالي براي اقدام كوتاه مدت براي اين محرومين چه اقداماتي را انجام مي دهيد و براي دراز مدت و حل ريشه اي حاشيه نشيني چه برنامه هايي داريد.
جهانگیری درباره حاشیه نشینی:
جهانگيري نيز در فرصت دو دقيقه اي خود در واكنش به سخنان سيد مصطفي آقا ميرسليم گفت: حاشيه نشيني يكي از مهمترين آسيب هاي اجتماعي است كه در اكثر شهرهاي بزرگ كشور از تهران گرفته تا اصفهان، مشهد، زاهدان و چابهار و ديگر شهرهاي بزرگ با اين پديده روبرو هستند.
وي با بيان اينكه بايد به اين مردم به طور جدي توجه شود افزود: نبايد آنها را به عنوان افراد اضافي نگاه كرد آنها همه ايراني هستند اما به دلايل مختلف به حاشيه شهرها پناه اورده اند و بايد به مسائل آنها به طور جدي توجه شود.
جهانگيري با تاكيد بر اينكه حاشيه نشين ها بايد ديده شوند گفت: خوشبختانه در دولت يازدهم با اين پديده برخورد بسيار علمي و برخورد دقيق كارشناسي سازماندهي شده است و يك شورايي به نام شوراي باز آفريني مناطق سكونتي مردم ايجاد كرده ايم اعم از بافت هاي فرسوده، بافت هاي مياني و حاشيه نشيني.
وي افزود: براي سلامت آنها برنامه ريزي دقيقي شده و است و تقريبا تمام حاشيه نشين ها در اين دولت بيمه شده اند و براي آنها مراكز بهداشت و در مان مستقر شد و براي جوانان و فرزندان آنان كه از تحصيل محروم مانده بودند تمام آنها شناسايي شده و در اين دولت براي آنها برنامه هاي آموزشي ديده شد. حتي براي دانشجويان معلول آنها كه با معلوليت روبرو بودند و از تحصيل باز مانده بودن شرايط فراهم شد.
 رئیسی درباره حاشیه نشینی:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: تثبيت مالكيت يكي از مسائلي است كه بايد در بحث حاشيه نشيني مورد توجه واقع شود.
سيدابراهيم رئيسي در اولين مناظره تلويزيوني و در واكنش به سخنان سيدمصطفي آقاميرسليم در موضوع حاشيه نشيني افزود: آمار يازده ميليون مربوط به سال 92 است و درحال حاضر شايد تعداد حاشيه نشين ها را تا 16 ميليون نيز بتوان برآورد كرد.
وي اضافه كرد: آمار دقيق بايد نسبت به حاشيه نشيني اولاً معلوم بشود و نكته دوم آنكه يك بحث علمي و تحقيقي مي كنيم كه دلايل حاشيه نشيني چيست.
رئيسي گفت: نكته مهم اين است كه ما با افرادي كه در حاشيه شهرها سكونت دارند چه بايد بكنيم؟ اولين گام در مورد آنها مسئله نوسازي و بهسازي نسبت به مسكن و خانه آنهاست كه حتماً بايد انجام شود، لذا نظام شهري بايد مأموريت پيدا كرده و اين موضوع را ساماندهي كند.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينكه حاشيه نشين ها عزيزاني هستند كه بنابر مشكلاتي اين زندگي را انتخاب كرده اند اظهار داشت: همانطور كه اشاره شد حتماً مسئله آموزش، بهداشت و مشكلاتي كه با آن مواجه هستند، مشكلاتي جدي است.
رئيسي با بيان اينكه تثبيت مالكيت يكي از مسائلي است كه بايد انجام شود افزود: يكي از اقدامات مهم در حاشيه شهر مشهد انجام شد اين بود كه بسياري از حاشيه نشين ها مطرح مي كردند كه نمي دانند آيا مالكيت خانه اي كه در آن زندگي مي كنند از آن خودشان است يا خير، لذا تثبيت مالكيت و خدمات رساني كه بايد نسبت به آنها انجام شود يكي از مسائل مهم در اين موضوع است.
وي ادامه داد: بايد سرمايه گذاران و صنايع دعوت شوند تا در اين مناطق سرمايه گذاري كنند تا مشكل حاشيه نشيني برطرف شود. 
 پاسخ میرسلیم
 سيدمصطفي آقاميرسليم پس از پايان سخنان آقاي رئيسي و در ادامه توضيحات خود افزود: ضمن تشكر از مطالب مطرح شده براي چاره جويي، بر اقدامات تكميلي كه بايد صورت بگيرد تأكيد مي كنم.
وي ادامه داد: قطعاً دولت محترم با بودجه هايي كه سالانه در اختيار داشته در طي چهار سال گذشته اقداماتي را براي رسيدگي به محرومان در مناطق حاشيه شهرها انجام داده است، اما كفايت نمي كند.
ميرسليم با بيان اينكه ضرورت دارد به صورت جدي و قبل از اينكه با فجايع اجتماعي مواجه شويم اين مشكل و معضل اجتماعي بپردازيم اظهار داشت: اولاً براي بازگشت كسانيكه امكان بازگشتشان به شهرهاي كوچك ميسر است، بايد قطعاً آماده سازي لازم صورت بگيرد و اين آماده سازي به مفهوم اين است كه ما قائل به اعمال مديريت صحيح و منابع آبي كشور بشويم.
نامزد دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري ادامه داد: 350 هزار چاه غيرمجاز يعني از بين بردن منابع زيرزميني آبي كشور و فرونشست زمين ها و متأسفانه ضايع كردن امكاناتي كه مي توانست به طور پايدار براي توليدات كشاورزي كشور صرف شود.
آقاميرسليم افزود: دوم اينكه امكانات اوليه رفاهي در روستاها بايد فراهم شود كه روستاييان احساس نكنند كه براي تأمين نيازهاي خود ناچار هستند كه به شهرها مراجعه كنند كه در اين زمينه گام هايي برداشته است اما كافي نيست و ناقص است.  
وي گفت: سوم اينكه ما بايد از بي عدالتي پرهيز كنيم زيرا در بسياري از شهرهاي ما جاذبه هاي كاذبي ايجاد شده است كه دليلي براي مهاجرت روستاييان به شهرها شده است تا خود را از اين جاذبه ها بهره مند كنند.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت:  ايجاد مسكن هاي ارزان قيمت و مناسب براي افراد حاشيه نشين با هدف جلوگيري از مهاجرت به سمت شهرها و با در نظر گرفتن مسائل مناسب زيست محيطي بايد اجرايي شود.
ميرسليم به ضرورت ايجاد زمينه اسكان حاشيه نشين ها اشاره كرد.
وي با اشاره به اينكه حفظ شرافت افراد حاشيه نشين كه به دلايل اجتماعي و اقتصادي در اين وضعيت قرار دارند افزود: بايد براي آموزش و پرورش مناسب اهتمام داشت زيرا امروز با جمعيتي معادل 10.2 ميليون نفر افراد كاملا بي سواد در كشور مواجه هستيم كه اين نسبت به 80 ميليون جمعيت ايران آمار نامناسبي است.
ميرسليم اقدامات بهداشتي را تاكنون براي اين قشر از كشور ناكافي  و سبب اشاعه بيماري هاي دانست و افزود: با تكميل شدن امكانات بهداشتي بايد به سلامت جسمي ، روحي، اجتماعي و اعتقادي اين افراد كمك شود تا مانع از سوء استفاده افرادي كه به دنبال به خطر انداختن امنيت كشور هستند شود.
اين كانديداي رياست جمهوري اسكان حاشيه نشين ها را سبب حركت به سمت توجه بيشتر به محيط زيست كشور اعلام كرد و ادامه داد : مي توان جمعيت را به سمتي از كشور هدايت كرد كه امكان ايجاد اشتغال ، توليد و سرافرازي كشور فراهم باشد.
وي با اشاره به تاثير مهاجرت در افزايش بيكاري در حاشيه شهرها افزود: اين رويه سبب عدم تشكيل خانواده، ناپداري وضعيت جوانان و مسائل امنيتي در كشور شده است. 

رئیسی درباره عدالت اجتماعی
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: عدالت اجتماعي يكي از اهداف نظام جمهوري اسلامي ايران است و قطعا فاصله طبقاتي زيبنده آن نيست ولي آنچه كه نگران كننده است اينكه  ضريب جيني نشان مي دهد در سال هايي كه هدفمندي يارانه ها مطرح بوده اين فاصله كمتر شده است .
سيد ابراهيم رئيسي با بيان اينكه در اين سال ها فاصله طبقاتي شاهد بيشتر شدن فاصفله طبقاتي شده ايم ، از افزايش 7 واحدي ضريب جيني طي سال ها خبر داد  و افزود: امروز توجه به طبقه پايين جامعه از اولويت هاي برنامه من است .
وي افزود: راهكار برون رفت از اين وضع آن است كه ما نسبت به دهك هاي پايين جامعه توجه بيشتري داشته باشيم .
رييسي افزايش 3 برابري حقوق اين گروه از جمعيت كشور را گام نخست برنامه هاي خود دانست و گفت: در گام بعدي بايد نسبت به توانمندسازي افراد تحت پوشش سازمان هاي حمايتي اقدام كرد.
وي گفت: بر اين اساس تلاش خواهيم كرد در مرحله اول يك ميليون نفر ازاين جمعيت را توانمند كنيم.
رئيسي به دهك هاي متوسط جامعه اشاره كرد و افزود: براي اين گروه از جمعيت كشور بايد تسهيلاتي قايل شويم تا بتوانيم فاصله طبقاتي را كمتر كنيم .
وي تجديد نظر درباره اخذ ماليات از حقوق بگيراني را كه زير 3 ميليون تومان دريافت مي كنند از ديگر برنامه هاي خود برشمرد و تاكيد كرد: آنچه اهميت دارد اينكه اجازه ندهيم افرادي قانون را دور بزنند و فرار مالياتي داشته باشند .
رئيسي گفت: اين اقدامات كاملا در مسير عدالت اجتماعي است و قطعا مي تواند در جهت حمايت از قشر فقير جامعه و ايجاد اشتغال براي بيكاران موثر باشد .
وي تاكيد كرد: اگر اقدام فوري در اين خصوص برداشته نشود حتما با بحران روبرو خواهيم شد .
میرسلیم درباره عدالت اجتماعی
 آقاي ميرسليم در رابطه با صحبت هاي آقاي رئيسي چند سؤال را مطرح كرد.
 آقاي ميرسليم خطاب به آقاي رئيسي گفت: آيا اقداماتي كه در طول برنامه پنجم توسعه انجام شده در جهت كاهش عدالت اجتماعي بوده يا توانسته به سرانجام برسد يا نه؟
وي افزود: درباره چگونگي تغيير روند تبعيض در جامعه چه كار مي شود كرد كه ما بتوانيم با چاره جويي تبعيض، بر استقرار عدالت اجتماعي بيفزاييم.
ميرسليم گفت: آيا نوع سبك زندگي ما در حال حاضر در جامعه به شكل مطلوب است يا بايد دگرگوني شود و چگونه بايد اين دگرگوني لحاظ شود؟
هاشمی طبا درباره عدالت اجتماعی:
آقاي هاشمي طبا نيز خطاب به آقاي رئيسي گفت: يقيناً اقشار محروم، معلولان و بي سرپرستان بايد مورد توجه دولت قرار بگيرند و از طريق سازمان هاي حمايتي مانند كميته امداد و بهزيستي از آنها حمايت شود اما معناي آن اين است كه ما بايد يارانه هايي را كه به صورت عمومي توزيع مي كنيم در دسترس آنها قرار بدهيم تا به آنها بتوانيم سر و سامان بدهيم كه معناي آن بزرگتر شدن دولت و فروش ارز است بنابراين بايد ببينيم حد يقف دولت در بزرگ شدن چقدر است؟
وي افزود: اگر همه را از دولت بخواهيد بايد براي اينكه امكانات محدودي در اختيار عموم مردم قرار بگيرد بايد توليد ناخالص را با بهسازي و اصلاح كشاورزي بخصوص با ارائه خدمات و بويژه با مسئله توريسم حل كنيم تا توليد و سرانه آن بالا برود زيرا منابع فعلي محدود است.
روحانی درباره عدالت اجتماعی
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: در مساله عدالت اجتماعي كه اهميت فراواني دارد بايد ابتدا تعادلي بين شرق و غرب كشور ايجاد كرد چرا كه وضعيت غرب بهتر از شرق است كه بخشي از آن به شرايط كويري و كم آبي در اين منطقه بر مي گردد.
حجت الاسلام والمسلمين حسن روحاني افزود: البته دولت يازدهم در اين زمينه اقداماتي كرد كه نمونه آن رسيدن گاز براي اولين بار به زاهدان و همچنين آغاز ساخت راه آهن به سمت چابهار است و چابهار در آينده توسعه بيشتري پيدا خواهد كرد.
وي يكي ديگر از راههاي رفع نابرابري هاي اجتماعي را رسيدگي به طبقات نيازمند دانست و گفت: خوشبختانه اكنون مستمري افراد تحت پوشش كميته امداد و بهزيستي سه برابر ابتداي دولت يازدهم است و براي خانواده هاي دو معلول مسكن ساخته شده و براي تك معلول ها هم مسكن در حال ساخت است.
روحاني تاكيد كرد: البته براي بهبود عدالت اجتماعي بايد با رانت هاي اجتماعي و مالي به عنوان يك پايه مبارزه كنيم .
قالیباف درباره عدالت اجتماعی:
نامزد ديگر انتخابات رياست جمهوري نيز در ادامه اين مناظره تحقق عدالت اجتماعي را از اهداف انقلاب اسلامي دانست و گفت: از زماني كه در شهر تهران شروع به كار كرديم ديديم كه فاصله شمال و جنوب زياد است اما آن را كم كرديم چون بايد به محرومان توجه و روي بافت هاي فرسوده تمركز مي كرديم كه اين اتفاق افتاد و اين مهم هم از نظر كالبدي شهر و هم از نظر نيروي انساني مشخص است .
قاليباف افزود: شغل يكي از حقوق هاي شهروندان است كه در برنامه ما هم توجه به اين مهم ديده شده است.
وي گفت: بر شكاف طبقاتي در جامعه افزوده شده و فرصت هاي اجتماعي نابرابر است چرا كه فرصت هاي اجتماعي كه چهار درصد جامعه از آن برخوردارند 96 درصد ديگر برخوردار نيستند.
اين نامزد انتخابات همچنين در پايان از آقاي رئيسي پرسيد در برنامه پنجم هم عدالت اجتماعي مطرح شد نظر شما در باره نتيجه اين برنامه در اين باره چيست؟ .
  جهانگیری درباره عدالت اجتماعی
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: عدالت يكي از آرماني هاي نظام جمهوري اسلامي و همه نظام هاي سياسي در دنيا است و محدود كردن اين دولت فقط به مسائل اقتصادي ظلم به عدالت است.
 اسحاق جهانگيري در اولين مناظره در پاسخ به موارد مطرح شده از جانب حجت الاسلام رئيسي افزود: عدالت آموزشي يعني اين كه هر فرزندي در هر نقطه كشور بتواند درجات علمي را طي كند، عدالت سياسي يعني اينكه هر فردي نه صرفا به دليل وابستگي به يك تفكر و جريان سياسي در يك جا قرار بگيرد بلكه بايد در بين نيروهاي سياسي عدالت برقرار شود.
وي گفت: عدالت قضايي يعني اينكه تمام دستگاه ها با مردم كه به دستگاه قضايي مراجعه مي كنند احساس عدالت در دستگاه قضايي كنند متاسفانه احساس عدم عدالت در كشور بالا رفته است .
جهانگيري افزود: مهمترين كار اين است كه بايد اقداماتي انجام دهيم تا همه جامعه احساس كند مسئولانشان در سطوح مختلف بر مبناي عدالت تصميم گيري مي كنند.
وي ادامه داد: عدالت اقتصادي يكي از نماد هاي مهم عدالت است كه بخشي از آن عدالت منطقه اي و جغرافيايي است برخي مناطق مرزي كشور از محروميت ويژه برخوردارند كه با امتياز بايد آنها رشد داد.
جهانگيري گفت: مورد ديگر عدالت توزيعي است زيرا برخي از افراد به ثروت هاي باد آورده دسترسي پيدا كرده اند كسي كه موفق مي شود در اثر تماس با برخي افراد و مسئولان به سرمايه هاي بزرگ دسترسي پيدا كند اين سبب مي شود در جامعه بي عدالتي توسعه يابد.
وي افزود: اينكه يك فرد موفق مي شود بيش از 3/8 ميليارد دلار از اموال كشور را به جيب بزند هر كسي اين خبر را بشنود مي داند كه جامعه به سمت بي عدالتي رفته است عده اي با فساد و زد و بند به ثروت هاي باد آورده رسيده اند اما متاسفانه عده اي به حداقل هاي زندگي نياز دارند.
جهانگيري گفت: يارانه ها در سال اول به دليل اينكه 45 هزار تومان در بين همه مردم توزيع شد ضريب جيني را تغيير داد و بر زندگي طبقات ضعيف بيشتر تاثير گذاشت اما اينكه مي گويند يارانه سه دهك اول را افزايش بيشتري مي دهيم نتيجه اش اين مي شود كه دهك هاي چهارم و پنجم به علت كم بودن فاصله دهك ها در ايران از دهك سوم ضعيف تر مي شوند.

جمع بندی رئیسی درباره عدالت اجتماعی
حجت الاسلام والمسلمين رئيسي در جمع بندي سخنان خود گفت: آنچه ما  شاهد آن هستيم اينكه برنامه پنجم اجرا شده است و شاهد بيكاري بسياري از جوانان تحصيلكرده هستيم شاهد تعطيل شدن برخي از كارگاه ها و واحدهاي توليد هستيم و شاهد مشكلات اقتصادي هستيم كه اين مشكلات فاصله را بيشتر و بيشتر كرده است و بر  كسي پوشيده نيست كه امروز زندگي برخي از  افراد جامعه فقط از 45 هزار توماني يارانه مي گذرند آيا امكان زندگي كردن و امكان گذران آن براي فقر مطلق با اين شرايط وجود دارد از اين رو حتما بايد اين وضعيت تغييركنند حتي دير است تغيير  كردنش زيرا آن روز كه 45 هزار تومان را دادند قدرت خريد چقدر بود الان چقدر است ما بايد با واقعيت  مردم سخن بگوييم.
رئيسي گفت: اگر بخواهيم با واقعيت صحبت كنيم بايد بگوييم كه آن قشر كه به هيچ وجه الان قدرت اداره زندگي خود را ندارند تغييري در وضع زندگيش بدهيم تا بتوان براي كارهاي بلند مدت فكر كنيم.
وي افزود: نسبت به رانت ها و يا وام ها به  قول آقاي وزير محترم رفاه، 50 درصد از مردم وام نگرفته اند و آن  50 درصدي كه هم وام گرفته اند پنج درصد آن وام هاي بسيار كلاني است كه دست چند نفر است كه آقاي جهانگيري اشاره كردند از دست رفته است ما حرفمان اين است چرا عده اي كمي بتوانند از مواهب وامكانات و تسهيلات بسياري برخوردار شوند اما براي تسهيلات ازداوج جوانان ما با مشكل  مواجه است و در نوبت اند درحالي كه افراد ديگر به راحتي  وام مي گيرند.
رئيسي گفت: آنچه كه امروز اتفاق افتاده اين است كه ما شاهد فاصله طبقاتي بيشتري هستيم و اين را هيچ كس منكرش نيست اما چه كند دولت اين فاصله را كمتر كند سخن ما اين است.
وي افزود: يك نظريه است اينجا و آن اين است كه آيا از اول انقلاب اين بحث مطرح بوده است آيا ما بياييم به افرادي امكانات بدهيم و فقرا و محرومان را به حساب نياريم كه اينها هم در كنار سرمايه گذاري  كارآفرينان به نوايي برسند يا اينكه ما از هر گونه سرمايه گذاري و كارآفريني حمايت كنيم اما  محرومان هم حق خودشان را بگيرند.
 
 
هاشمی طبا درباره مسکن
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: مهمتر از حل مسئله مسكن حل مسئله اشتغال است و اين امر بدون توجه به سرمايه گذاري در صنعت، كشاورزي و خدمات امكان پذير نيست.
سيدمصطفي هاشمي طبا در برنامه مناظره در پاسخ به اين سؤال كه مشكل مسكن ناشي از چه مؤلفه هايي است و چه طرحي براي حل مشكل مسكن به ويژه براي زوج هاي جوان داريد؟ افزود: دولت در حال حاضر خدمات بسيار زيادي ارائه كرده است اما امكان بزرگتر شدن دولت بدون توانمند شدن اقتصاد جامعه و افزايش درآمد ملي امكان پذير نيست.
وي گفت: طبيعي است كه حل مشكل مسكن براي زوج هاي جوان از طريق پرداخت وام است و اكنون بخشي از شهرك هاي اطراف تهران و ديگر شهرها به همين منظور ساخته شده است و البته بايد به توانمندي هاي زوج هاي جوان توجه شود.
آقاي هاشمي طبا با تأكيد بر اينكه ايجاد كار از مسئله مسكن مهمتر است افزود: اگر زوجي كار داشته باشند مي توانند آينده خود را تأمين كنند و با حجم وامي كه از طريق بانك ها مصوب شده است و با توجه به ركود حاكم بر مسكن امكان ايجاد و خريداري مسكن وجود دارد.
وي يادآور شد: حجم هر چيزي در هر كشوري محدود است و به عنوان مثال نمي توان صرفاً در زمينه صنعت براي توليد سرمايه گذاري كرد و توليدي قابل حصول است كه محصول با كيفيت قابل صدور بدهد.       
روحانی درباره مسکن:
حسن روحاني افزود: به غير از 100 هزار مسكن مهر كه هيچ خريداري ندارد، اشكال آن است كه خود مردم محل سكونت خود را بايد انتخاب كنند و مابراي خريد خانه اولي ها به آنها وام داديم و زوجين مي توانند از آن استفاده كنند .
وي تاكيد كرد: در زمينه مسكن بايد به بافت هاي فرسوده توجه مي كرديم بجاي مسكن مهر بافت هاي فرسوده را نو مي كرديم  كه درآن صورت مسكن متحول مي شد و هم اكنون نيز  برنامه خوبي براي جوانان داريم و براي جوانان2 تا 10 ميليون وام داده مي شود.
قالیباف درباره مسکن
محمدباقر قاليباف  نيز گفت: 4 درصد افراد جامعه ما از همه چيز برخوردارند و 96 درصد هستند كه از هيچ امكاناتي  برخوردار نيستند كه اين بدليل رانت بازي افراد صورت گرفته است .
وي افزود: 3 ميليون مسكن در كشور داريم كه خالي  است و معلوم نيست كه اينها به چه كسي تعلق دارد و مشخص است كه آنها به افراد مرفه و ويلاداران خارج از شهرها متعلق دارد.
وي تاكيد كرد: در برنامه دولت اين بود كه هرسال 10درصد بافت فرسوده را تكميل كند و الان حدود 7 تا 8 درصد در كشور است و در تهران ما توانسته ايم آن را به 34  درصد برسانيم در حاليكه دولت هيچ حمايتي از ما نكرد .
وي تصريح كرد: اگر رانتي چند ميلياردي گرفته است چرا بايد اين رانت دوباره تكرار شود و ما شاهد تكرار چند باره آن باشيم.
وي گفت: در سال 95 ، 530  هزار ميليارد تومان وام داده شده است كه اين وام ها تنها به تعدادي افراد محدود داده شده و چند ده نفر از آن بهره هاي ميليوني برده اند و بسياري از افراد همچنان در انتظار گرفتن وام هستند.
  اسحاق جهانگيري درباره مسکن
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: متأسفانه به علت صدور پروانه هاي بي حساب و كتاب در شهرها مسئله مسكن به دلالي شدن كشيده شده است.
 اسحاق جهانگيري در واكنش به سخنان سيدمصطفي هاشمي طبا گفت: مسكن از مهمترين نيازهاي جامعه و از مهمترين رشته هاي اقتصادي كشور است.
وي افزود: متأسفانه به دليل صدور پروانه هاي بي حساب و كتاب در شهرها مسئله مسكن به دلالي شدن كشيده شده است. ما امروز با تعداد قابل توجه واحد مسكوني خالي روبرو هستيم و طبق يك محاسبه بيش از 250 ميليارد دلار ارزش اين واحدهاي مسكوني است كه خالي مانده و معنايش اين است كه اين سرمايه هاي راكد مانده كشور در جاهاي ديگر نياز است.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: ما در بررسي هاي دقيق كه انجام داده ايم چند اولويت براي مسكن گذاشته ايم. يكي مسكن اجتماعي است كه براي گروه هاي كم درآمد كه نياز به حمايت هايي مثل كميته امداد و سازمان بهزيستي و معلولان و زنان سرپرست خانوار هستند بايد 100 هزار واحد ايجاد كنيم كه منابع مورد نياز اين مسكن هاي اجتماعي را منابع بانكي تأمين مي كنند و دولت در يارانه سودش كمك مي كند.
جهانگيري افزود: بايد براي روستاها سالانه 200 هزار مسكن استحكام بخشي شود. روستاييان كه موفق شدن مسكن شان را استحكام ببخشند در سيل و زلزله آسيب كمتري ديده اند.
وي افزود: سقف تسهيلات مسكن به 60 ميليون تومان و براي زوج هاي جوان به 160 ميليون توان افزايش داده شده است. براي مسكن خانه اولي ها يعني زوج هايي كه براي اولين بار مي خواهند صاحب مسكن شوند صندوق پس انداز ايجاد شده تا بعد از سپرده گذاري شش ماهه در اين صندوق ها تسهيلات مورد نياز در اختيارشان قرار بگيرد.
جهانگيري افزود: علاوه بر بانك مسكن كه در سال گذشته، 5 هزار ميليارد تومان افزايش سرمايه داده شد به بقيه بانك ها هم اجازه داديم كه به بخش مسكن ورود كنند. من فكر مي كنم كه اگر موفق شويم مسكن حمايتي، روستايي و بافت هاي فرسوده را انجام دهيم موفق باشيم. گرچه رسيدگي به بافت هاي فرسوده به روش شهرداري اين است كه مي رود از باب سرمايه گذاري و سودآوري واحدهاي تجاري احيا مي كند. من  از محله هاي سيروس، جواديه و  نازي آباد شخصاً بازديد كردم. فقط گروه هاي توسعه گري كه ايجاد شده براي بازسازي بافت فرسوده مي تواند مسكن را در بافت فرسوده احيا كند.
رئیسی درباره مسکن:
سيد ابراهيم رئيسي نيز در واكنش به سخنان مصطفي هاشمي طبا گفت: اساس به توانمندي سازي مردم است تا بتوانند مسكن ايجاد و بافت فرسوده را احيا كنند. اما زوج هاي جواني كه در بدو ازدواج هستند چه بايد بكنند؟ حتماً بايد به آنها كمك شود و تسهيلاتي براي اجاره مسكن براي آنها قائل شويم.
وي افزود: 11 ميليون جوان آماده ازدواج داريم. نمي توانيم از سويي بگوييم معتقديم بايد ازدواج صورت گيرد و از آن طرف هم دولت گامي در اين زمينه برندارد.
كانديداي دوازدهمين دوره رياست جمهوري گفت: ضمن تشكر از خدمات عزيزان دولت و همه دولت هايي كه تاكنون زحمت كشيده اند، اما اين زوج هاي جوان بالاخره بايد داخل خانه اي بروند. خوب است كه يك مقدار با واقعيات مواجه شويم. مسكن مهر را با همه اشكالات بالاخره ايجاد شد. حالا كه ايجاد شده و همه چشم دوخته اند صاحب خانه شوند،  سالانه 6 درصد كار مسكن مهر در اين چند سال پيش رفته است و اگر زودتر ظرف اين مدت اقداماتي شود و زودتر اين مسكن تحويل متقاضيان شود مطلوب است.  
رئيسي افزود: اگر در سال اعم از بافت فرسوده بتوانيم نوسازي و بهسازي كنيم و مردمي كه فاقد مسكن هستند تسهيلاتي بدهيم و مشكل زوج هاي جوان حل شود، كار مفيدي صورت گرفته است اما كمتر از ايجاد 1 ميليون مسكن در هر سال در كشور همچنان عقب هستيم و اگر اين كارها صورت نگيرد اين مشكلات همچنان باقي خواهد ماند.
میرسلیم درباره مسکن:
نامز دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري خطاب به هاشمي طبا با بيان اينكه پاسخ دقيق سؤالات مطرح نشد افزود: سرمايه گذاراني در كشور وجود دارند كه سرمايه خود را صرف ساخت مسكن تجملي مي كنند كه بخش عمده اي از اين واحدهاي مسكوني نيز خالي مانده است.
سيد مصطفي آقاميرسليم گفت: چگونه مي شود اين سرمايه ها را براي ساخت مسكن ارزان قيمت هدايت كرد؟
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري افزود: اساساً مسكن ارزان قيمت را چگونه مي بينيد؟
ميرسليم افزود: آيا دولت بايد زمين را رايگان دراختيار جوانان قرار بگذارد.
وي گفت: چرا شما اجاره به شرط تمليك را مطرح نمي كنيد.
جمع بندی هاشمی طبا درباره مسکن:
نامزد دوازهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينكه توانمند شدن انسانها با اعانه امكان پذير نيست گفت: توانمندسازي انسان ها با كار، ارزش افزوده و قدرتمند كردن آنها ممكن مي شود، اما اشكال ما اين است كه همه چيز را با هم مي خواهيم.
 سيد مصطفي هاشمي طبا در ادامه مناظره افزود: از ذغدغه اي كه همه عزيزان براي بخش مسكن دارند تشكر مي كنم اما فراموش نكنيم كه اين دغدغه را براي ساير بخش ها  نيز همه  دارند، اين دغدغه در بخش خورد و خوراك ، حاشيه نشينان ، روستاييان و همه كشور ، به همين طريق بيان مي شود و براي همه اينها فلش كار به سمت دولت مي رود.
وي اضافه كرد: گفتن اينكه دولت چه اقداماتي را انجام دهد ساده است اما ضمن اينكه دولت از يك محدوده اي نمي تواند فراتر رود بايد گفت دولت هاي جمهوري اسلامي تا امروز، خدمات بسيار بزرگي را انجام داده اند.
هاشمي طبا گفت: شبكه برق سراسري ، آب شهرها ، شبكه گاز سراسري و سوخت رساني و همچنين امنيتي كه در كشور وجود دارد، بسيار مهم است و من گاهي مي بينم كه همه ما كه عضو و علاقه مند به نظام هستيم، جزو اپوزوسيون نظام قرار مي گيريم و با دستاويز قرار دادن كلماتي مي خواهيم خود را توجيه كنيم.
اين نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري  ادامه داد: مساله مسكن  در اقتصاد كشورها ، يك امر درجه يك نيست.
وي با بيان اينكه در اقتصاد كشورها مساله اول حفظ كشور است افزود: حفظ حدود و ثغور، حفظ داخل كشور مساله مهم است كه متاسفانه با وجود اينكه رزمندگان ما فداكاري هاي زيادي را انجام داده اند و مرزها تاكنون حفظ شده است اما در داخل كشور به بهانه هاي مختلف از اين امر غافل شده و دچار مشكلاتي شده ايم كه حاشيه نشيني و غيره نيز به تدريج به آن اضافه خواهد شد.
هاشمي طبا گفت: متاسفانه تا ده سال آينده مي گويند ده ميليون نفر حاشيه نشين خواهيم داشت، توانمند شدن انسانها با اعانه دادن امكان پذير نيست، اعانه ها بايد از يك جايي تامين شود زيرا محدود هستند.
وي افزود: توانمندسازي انسانها با كار، ارزش افزوده و قدرتمند كردن آنها ممكن مي شود، اما اشكال ما اين است كه همه چيز را با هم مي خواهيم، هم برخورداري ، هم زندگي خوب، هم مصرف بالا وهم از نظر مالكيت ها ، مالكيت هر چه قدر محترم باشد هم پروانه هاي خانه هاي هزار متري و پانصد متري و  استخر داخل آپارتمان صادر مي كنيم كه همه اينها با هم سازگار نيستند.
نامزد دوازدهمين دوره رياست انتخابات جمهوري ادامه داد: اولويت هاي ما بايد مشخص باشد ، حفظ جمهوري اسلامي و حفظ ايران، آباد كردن كشور و ايجاد شغل براي مردم اگر تامين شود و اقتصاد كشور را بچرخانيم و همچنين GNP كشور را بالا ببريم ، مردم خود مي دانند مشكل مسكن را چگونه حل كنند.
هاشمي طبا ادامه داد: قانون بانكداري اسلامي سوار كردن مقررات عقود اسلامي بر بانك كه يك مساله جديد است بايد گفت وقتي بانكداري ما با پيچيدگي هايي صورت مي گيرد كه مي تواند مورد سو استفاده برخي واقع شود و بانكها را تبديل به موسسات سرمايه گذاري و بنگاه داري كرده است روبه رو مي شويم، طبيعتا بانك نيز نمي تواند خدمات خود را ارائه كند لذا به سهم خود با اينكه رفع استضعاف از محرومين و معلولين و بيماران با كمك دولت انجام شود كاملا موافقم اما بايد تحمل داشته باشيم.
وي گفت: نگوييم كه يك عده رانت خور هستند ، رانت خورها را سرجاي خود قرار دهيم، مسائل مالكيت مسائل حقوقي و قضايي و همچنين شرعي است و نمي توانيم بگوييم كه خانه هاي بزرگ را چه كنيم زيرا مسائلي است كه در مجموعه كشوري و شرعي ما مورد توجه قرار گرفته است اما بايد بدانيم كه مبارزه با اين صحبت هايي كه ما مطرح مي كنيم و دلسوزي هايي كه عنوان مي كنيم، مبارزه با معلول است و بايد علت ها را رفع كنيم و آسياب به نوبت. 
 
 
  روحانی درباره مشکل ازدواج:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: براي رفع مشكل ازدواج در جامعه بايد اشتغال و اميد به آينده ايجاد كرد.
 حجت الاسلام و المسملين روحاني در برنامه مناظره اول شبكه يك سيما افزود: ايجاد اميد يعني اينكه براي جامعه نشاط فراهم شود مردم به آينده ترديد نداشته باشند هر روز يك تهديدي جامعه را تحت فشار قرار ندهد و هر روز تهديد و حذفي براي كشور شاهد نباشيم.
وي گفت: هر روز محدوديت سليقه اي غير قانوني براي جوانان ايجاد كنيم در نشاط آنها تاثير منفي دارد بنابراين بايد جامعه را اميدوار و براي آنها شغل ايجاد كرد .
روحاني يادآور شد: در طول سال هاي 83 تا 93 ، شش ميليون و 600 هزار نفر آماده ورود به بازار  كار بودند كه از اين تعداد براي 600 هزار نفر شغل ايجاد شد در حالي كه آن سال ها درآمد ارزي كشور بسيار خوب بود و مي توانستيم براي همه افراد متولد دهه 60 را كه رها شدند شغل ايجاد كنيم.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري تاكيد كرد: امروز اميد به اينده در جامعه افزايش پيدا كرده و جوانان و مردم به آينده كاملا اميدوار هستند و از سويي ديگر آمارها نشان مي دهد كه شرايط كسب و كار بهبود يافته و جايگاه ايران از 152 به 120 رسيده است .
وي ادامه داد: در جامعه به سرمايه گذاري اعتماد شده در حالي كه اگر دولت يازدهم نبود همه اين موارد مسدود شده بود مثلا فضاي مجازي شرايط بهتري پيدا كرد و حتي دوستان (نامزدهاي انتخابات) اكنون مي توانند براي تبليغات از آن استفاده كنند.
روحاني تاكيد كرد: براي رفع مشكل ازدواج اميد به آينده و اشتغال يك اصل است. 
 قالیباف درباره ازدواج:
نامزد دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري (قاليباف) با اشاره به اينكه مشكل جدي امروز كشور ما در بحث ازدواج ، موضوع اشتغال است گفت: جنابعالي در آغاز دوره به مردم قول ايجاد چهار ميليون اشتغال را داديد.
 حسن روحاني در پاسخ به گفته قاليباف
 حسن روحاني در پاسخ به گفته قاليباف در خصوص قول ايجاد چهارميليون اشتغال گفت: يك سايت گمنام موضوعي را منتشر مي كند و سايت معروفي و يا يك روزنامه آن را نقل مي كند و  جنابعالي هم مي خواهيد از آن روزنامه نقل كنيد اين در حاليست كه من چنين قولي را در هيچ دوره براي تامين چهار ميليون شغل نداده ام و اين دروغ محض است.
تذکر قالیباف به روحانی:
قاليباف با تذكر به حسن روحاني در خصوص تحمل براي پايان يافتن سخنانش افزود: ما حتما اين موضوع را از سايت خود شما نقل خواهيم كرد و شما كه از آزادي سخن مي گوييد اجازه بدهيد من نظر خود را خدمت شما بدهم تحمل داشته باشيد در اين دو دقيقه اتفاقي نمي افتد.
اين نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اشاره به اهميت اميد، نشاط، حقوق شهروندي و شبكه هاي اينترنت در كشور افزود: آيا واقعا امروز افسردگي در جامعه ما تا چه اندازه ايجاد شده است در حالي كه بنا به آمار دولت شرايط غيرقابل قبول است.
وي با اشاره به اينكه با وجود اين شرايط نشاط در كدام قسمت از جامعه ديده مي شود گفت: نشاط را مردم با زندگي خوش مي خواهند در حاليكه شما از وجود زندگي خوش سخن گفتيد و اين به معناي رونق كسب و كار است اما آيا واقعا كسب و كار رونق پيدا كرده است؟
قاليباف با بيان اينكه آيا نظر مردم بر رونق كسب و كار است ؟ آيا واقعا در اين چند سال آمار بيكاري بيشتر شده يا كاهش يافته است؟ افزود: اگر اين مشكلات را حل كرديم نشاط را به جامعه تزريق و اميد را در جامعه ايجاد كرده ايم.
جهانگیری درباره مسکن و ازدواج:
اين نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اشاره به اينكه دنيا بيشترين شغل را از طريق آي تي ايجاد كرده است گفت: آي تي را اگر آورديم بستر ايجاد شغل شود مهم است من اعتقاد دارم اشكال اساسي ما سرمايه نيست سرمايه در داخل يا خارج از كشور وجود دارد مي توان آورد.
اسحاق جهانگيري در ادامه با اشاره به اينكه از مهمترين نياز جوانان مسكن، ازدواج، اشتغال و تحصيل است گفت: دولت بايد بستر همه اين نيازها را براي جوانان فراهم كند .
وي با اشاره به ضرورت پذيرفته شدن جوانان و حفظ احترام آنها ادامه داد: احترام جوانان به بهانه هاي واهي نبايد از بين برود و ايجاد شغل براي آنها از مهمترين كارهاست.
جهانگيري با بيان اينكه آقاي روحاني رئيس ماست و البته هم اكنون رقيب ما محسوب مي شود گفت: يكي از مهمترين كارهاي انجام شده براي جوانان افزايش سقف وام ازدواج از سه ميليون به ده ميليون تومان بوده است.
وي با اشاره به اينكه در سال 92 كل رقم وام ازدواج 296 ميليارد تومان بوده است افزود: كه اين رقم به 9 هزار و 800 ميليارد تومان رسيد كه اين به معناي افزايش 30 برابري اين وام است.
اين نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در خصوص موضوع اشتغال ادامه داد: آقاي روحاني در خصوص گردشگري گفته بودند كه با توسعه اين صنعت شغل ايجاد مي شود و اين در حاليست كه اين كشور بهترين زمينه را براي گردشگري دارد.
جهانگيري با بيان اينكه چه كسي به سفارت عربستان حمله كرد و چه كساني سبب ممانعت از ورود 700 هزار شيعه به مشهد كه زندگي ساكنان اين شهر را مي چرخاند و شغل ايجاد مي كرد گفت: آقاي قاليباف ما نمي توانيم به سفارت حمله كنيم ، ما نمي توانيم زندگي مردم را به خاطر منافع خودمان دچار آسيب بكنيم چه كساني به سفارت حمله كرده اند آنها هم اكنون در ستادهاي كدام كانديداها فعاليت مي كنند و كدام كانديداها آنها را حمايت مي كردند به آنها پول پرداخت كرده و آنها را شكل مي دادند.
رئیسی درباره ازدواج:    
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در نقد سخنان رئيس جمهور با اشاره به اينكه جوانان بايد نشاط داشته باشند بر لزوم ارائه تسهيلات بهتر و بيشتر به جوانان تأكيد كرد و گفت: دولت مي تواند و اين قابليت را دارد كه سالانه به بيش از 700 هزار زوج و يا به يك ميليون نفر تسهيلات بدهد.
سيد ابراهيم رئيسي افزود: در حالي كه جوانان در انتظار دريافت تسهيلات بانكي هستند متأسفانه برخي با وثيقه و يا بدون وثيقه وام هاي ميلياردي مي گيرند.
رئيسي تأكيد كرد: دولت در صورتي كه بتواند سالانه يك ميليون ازواج و يك ميليون شغل در كنار هم ايجاد كند نشاط و شادماني به جامعه باز مي گردد.
میرسلیم درباره ازدواج:
ميرسليم در ادامه انتقادات آقاي روحاني گفت: شما ازدواج جوانان را منوط به اشتغال آنان كرده ايد كه البته اين خوب است اما كافي نيست.
وي افزود: دير شدن ازدواج جوانان مشكل عديده اي را براي آنان ايجاد مي كند و به نظر من بايد به اين نكته توجه ويژه شود تا به خانواده اصالت داده شود.
آقاميرسليم سنگ بناي اصلي هر جامعه را تشكيل خانواده دانست و تأكيد كرد: دولت شما براي حفظ آن و جلوگيري از افزايش طلاق در جامعه چه تدبيري داشته است؟ 
 هاشمی طبا درباره ازدواج:
   نامزد دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري خطاب به سخنان روحاني گفت: در اينجا به نظر من بازهم مي خواهيم نقش دولت را پررنگ كنيم و فلش همه كارها  را به سمت دولت ببريم.
 آقاي هاشمي طبا افزود: واقعا ادعاي  اينكه دولت در امر ازدواج جوانان مي تواند دخيل باشد به نظرم كمي خوش بيني به اين قضيه است.
وي گفت: سبك زندگي و مسائل  فرهنگي جامعه و آنچه كه براي يك زندگي امروزي لازم است بايد مورد توجه قرار گيرد و در اين ميان جاي جامعه شناساني كه در اين زمينه مي تواند تحقيقات و نظرات خود را ارائه كنند؛ خالي است.
هاشمي طبا افزود: موضوع مسائل فرهنگي يكي از مهمترين مسائلي است كه مي تواند در امر ازدواج موثر باشد و البته با ايجاد اشتغال كه به فرموده امام راحل مي توانيم بگوييم كه زوج هابروند  با هم بسازند.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: ما اينجا براي راي جمع كردن نيامديم بلكه هدف مناظره اينست كه برنامه هاي آينده را براي مردم توضيح دهيم .
جمع بندی سخنان رواحانی درباره مشکل ازدواج:
حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در جمع بندي سخنان خود در دور اول مناظره نخست تلويزيوني افزود: مردم مي خواهند ميان نامزدها يك نفر را انتخاب كنند ما هم مي خواهيم كمك كنيم مردم بهتر انتخاب كنند اينكه از هر جا ، هر سايتي و هر حرف درست يا نادرست و راست يا دروغ  براي لطمه زدن به رقيب استفاده كنيم كار صحيحي نيست زيرا آنهايي كه در اين راه حضور پيدا مي كنند براي خدمت به مردم ، جامعه  و كشور است.
وي افزود: اگر مي خواهيم از يكديگر نقل قولي كنيم يا مي خواهيم نسبتي به يكديگر بدهيم نسبت هاي صحيح و درست باشد و نادرست نباشد .
روحاني ادامه داد: علتي كه خواستم آقاي قاليباف در همان كلام ادامه ندهد مي خواستم گناهش اضافه نشود وگرنه مي تواند 100 دقيقه ديگر هم ادامه دهد چون دروغ بود مي خواستم اين حرف را ادامه ندهد حالا هرچه مي خواهد بفرمايد ما حاضريم بقيه وقت را هم به وي بدهيم كه صحبت كند .
وي گفت: در مسئله ازدواج نياز به تسهيلات و اشتغال براي جوانان نياز داريم و اينكه آنها به آينده خود اميدوار باشند و فضاي جامعه را فضاي درستي بشناسيم براي اينكار نمي شود اينجا عدد و رقم بدهيم و بگوييم به يك ميليون نفر مسكن مي دهيم و يك ميليون نفر را شغل مي دهيم و يك ميليون نفر را چكار مي كنيم. اين نمي شود، مگر اينكه كسي برنامه داشته باشد و بگويد برنامه ام اين است.
روحاني افزود: مردم ما بايد بدانند درآمد دولت عمدتا نفت و ماليات است بقيه منابع خيلي كم است بنابراين اين مقدار اصلي درآمد به ماليات و نفت برمي گردد.
وي گفت: ماليات را مي شود مثبت؟ داد و افرادي را پيدا كرد كه قبلا ماليات نمي دادند اين دولت انجام داده و فرآيند اخذ ماليات را الكترونيكي كرده است . امروز جنسي كه وارد مي شود از ورودي آن از مرز مشخص است اينكه كجا مي رود و كجا مصرف مي شود و اينكه از كجا خريداري شده درسايت  مشخص  است .
روحاني افزود: در امر ماليات يكي از اهداف اصلي دولت شفاف سازي بود تا همه بتوانند عادلانه ماليات خود را دريافت كنند .
وي گفت: ما مي خواهيم روزبه روز اتكاء خود را به درآمدهاي نفتي كم كنيم و جزو برنامه ما است اين دولت هم اين اقدام را انجام داده است و 45 درصد اتكاء به برنامه هاي نفتي را به 30 درصد و حتي بيش از 30 درصد كاهش داده است پس اتكاء به نفت كاهش يافته و بايد بيشتر هم كاهش دهيم .
روحاني افزود: طبق برنامه دولت يازدهم 40 ميليارد دلار از درآمد نفتي را به صندوق واريز كرده است و دولت دوازدهم 60 ميليارد دلار از درآمد نفتي خود را به صندوق واريز خواهد كرد بنابراين اتكاء به نفت مرتب كمتر خواهد شد .
وي با بيان اينكه درآمد از محل ماليات هم حدي دارد گفت: بايد حساب كنيم اينكه مي گوييم به يك ميليون نفر شغل مي دهيم اشكال ندارد به 10 ميليون نفر بدهيد  چرا يك ميليون نفر؟ بايد محاسبه كنيم پول و امكاناتش را از كجا بياوريم ؟ اينكه گفته مي شود سرمايه اكنون وجود دارد بسيار خوب ما الان 200 ميليارد دلار مي خواهيم از نفت سرمايه گذاري كنيم بفرماييد آقاي قاليباف هركه آماده است فردا صبح بيايد 200 ميليارد دلار طرح ما آماده داريم براي سرمايه گذاري در نفت و گاز اكنون چند سرمايه گذار داخلي و خارجي آمده اند و دارند برنامه ريزي مي كنند اما نسبت به آنچه نياز ما است بسيار كم است .
وي افزود: ما رشد 8 درصد مي خواهيم كه اگر اين رشد 8درصد باشد نياز به رقم بالايي داريم كه اگر همه سرمايه هاي داخلي بيايد نياز به سرمايه خارجي هم داريم .
روحاني گفت: البته يكي از كانديداها ادعاي رشد بسيار بالايي كرده است اگر چنين است بايد صدها ميليارد دلار سرمايه وارد كشور شود تا اين كار شدني باشد اشكالي ندارد اگر شدني باشد اين كار را مي شود انجام داد .
وي افزود: بايد امكانات دولت را مدنظر و تسهيلات لازم را در اختيار جوانان قرار دهيم بنظر من مهمترين مسئله اميد به آينده و ايجاد فضاي نشاط در جامعه است كه الحمدالله امروز فضاي نشاط و اميد در جامعه نسبت به روزهاي پيش و سال هاي پيش به مراتب بهتر شده و ان شاء الله بهتر هم خواهد شد .
 
 
 
 جهانگیری درباره روش اداره الكترونيك:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: يكي از مهمترين كارهايي كه در حوزه IT و ICT در حال انجام است اين است كه كشور بايد به روش الكترونيك اداره شود.
 آقاي جهانگيري در پاسخ به اين سوال كه با توجه به عدم رضايت كافي ارباب رجوع در دريافت خدمات دستگاه هايي اجرايي مهمترين اقدام دولت شما در جهت كاهش بوروكراسي و افزايش كارآمدي چيست؟ با اين مقدمه افزود: در قرن بيستم فكر مي شد كه مهمترين توسعه ، توسعه اقتصادي و صنعتي است  و بعد از آن توسعه انساني، پيش نياز هر توسعه اي در واقع افزايش سرمايه اجتماعي كشور است و اساس سرمايه اجتماعي عبارت است از: اعتماد، رضايت و مشاركت مردم كه مي تواند اين سرمايه را افزايش دهد و اگر سرمايه اجتماعي كاهش يابد در درجه اول به مساله اجتماعي  سپس به آسيب اجتماعي و در نهايت بحران اجتماعي منجر مي شود.  
وي گفت: رويكرد غالب دولت يازدهم به مسائل اجتماعي نگاهي منحصر به فرد بود و در واقع تغيير داد نگاه امنيتي ، آمرانه و خشن ، قضايي و غير علمي به مسائل اجتماعي، در واقع مسائل اجتماعي حتما بايد با نگاهي علمي به آن پرداخته شود كه اخيرا از مهم ترين مسائلي است كه در اين زمينه بايد مورد توجه قرار گيرد و با فريب و دروغ نبايد با جامعه صحبت شود و باطل السحر فريب و دروغ آگاهي مردم است ما اميدوار هستيم كشور موفق شود آسيب هاي اجتماعي را با روش علمي و با ساختار و اصلاح روندها رفع بكند خوشبختانه در زمينه مسائل اجتماعي با جلسه و گزارشاتي كه وزارت كشور تهيه كرده و جلسه اي كه محضر مقام معظم رهبري بوده ايم تصميمات بسيار خوبي گرفته شد كه زياد به آن نمي پردازم.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: در خصوص بحث ارباب رجوع يكي از كارهاي مهمي كه انجام داديم در واقع پايش هاي بزرگ در سطوح ملي ، استاني و شهرستان است.
وي گفت: در واقع با اين كار ديدگاه ها و رضايت آنها از دستگاه ها مشخص شود و من متاسفم كه بايد بگويم بيشترين عدم رضايت مردم در بين دستگاه ها از شهرداري، بانكها و دستگاه قضايي است به ترتيب اين پايش ها انجام شده و آمار آن موجود است.
جهانگيري افزود: يكي از كارهايي كه بايد براي رضايت ارباب رجوع انجام بگيرد بايد شفافيت خيلي جدي وجود داشته باشد فردي كه به اداره اي مراجعه مي كند بايد به حقوق خود آگاه باشد و دولت الكترونيك جزو مهم ترين سياست هايي است كه بايد به طور كامل اجرا شود.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري  گفت: يكي از مهمترين كارهايي كه در حوزه IT و ICT در حال انجام است اين است كه كشور بايد به روش الكترونيك اداره شود سامانه هاي مختلف الترونيكي بايد در دستگاه ها شكل بگيرد و اين سامانه ها به هم مرتبط باشند و مردم در خانه خود با تلفن هوشمند خود بخش قابل توجهي از خدمات را دريافت كنند.
وي افزود: مهمترين هدفي كه از استقرار دولت الكترونيك دنبال مي كنيم رضايتمندي مردم و رساندن خدمت به صورت آسان و تسهيل آن است و پس از دولت الكترونيك نظارت جدي بايد بر كل فرآيند دستگاه ها انجام گيرد و مجوزهايي كه غير ضروري است بايد لغو شود. 
 رئیسی و میر سلیم درباره نظام اداری:
آقايان رئيسي و مير سليم در پاسخ به اظهارات آقاي جهانگيري گفتند: در مورد نظام اداري كه با حقوق مردم سر و كار دارد آنچه مشهود است اين است كه آسيب هاي اداري كشور را رنج مي دهد.
 آقاي رئيسي در برنامه مناظره اول شبكه يك سيما افزود: اكنون دولت الكترونيك 15 درصد پيشرفت داشته است كه اگر به كمال برسد مي توان كارها را در شفاف سازي انجام داد.
وي گفت: شفاف سازي، نظارت و حتي نظارت مردم در سالم سازي و تضمين سلامت نظام اداري مهم است.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري افزود: شركت هاي دولتي نبايد خانه خلوت ادارات باشد و اگر شركت ها منضبط نشود سخن گفتن از وزارتخانه ها كافي نيست.
همچنين آقاي ميرسليم با بيان اينكه شغل كارمندي شغل مقدسي و انگيزه آن عشق به خدمت است گفت: چرا عده اي از محل بيت المال كيسه دوخته اند و زير ميزي، دسترسي به اطلاعات و كسب درآمد از محل امكانات و اطلاعاتي كه در نزد كارمندان دولت امانت است رواج دارد. 
هاشمی طبا درباره نظام اداری:
 نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: مديران نبايد از مردم پنهان باشند.
هاشمي طبا افزود: واقعيت اين است كه در دستگاه هاي دولتي هم خدمت گذاري وجود دارد و هم سرگرداني مراجعين. با سيستم هاي الكترونيكي نيز مسئله حل نمي شود.
وي افزود: بنده با مراجعه هايي كه داشتم در برخي از موارد شاهد برخورد مناسب كارمندان در دستگاه هاي دولتي بوده ام و در برخي موارد نيز كمك و ياري صورت نمي گيرد.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينكه به نظر بنده ضمن آنكه مسئله پيچيده است اما مي شود نيروهايي را بعنوان مراجعه كننده به دستگاه هاي دولتي فرستاد تا گزارش هاي عملياتي تهيه كنند.
هاشمي طبا افزود: از درون دستگاه ها بايد مطلع شد برخي از مديران ما خودشان را از مردم پنهان مي كنند، از آسانسورهاي شخصي استفاده مي كنند و وقت خود را در جلسات متعدد صرف مي كنند. بايد مديران نسبت به مسائل مجموعه خود آگاه باشند.
قالیباف درباره نظام اداری:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: جناب جهانگيري شما در سخنانتان به اخلاق اشاره كرديد ولي اي كاش اين اخلاق را رعايت مي كرديد.
محمدباقر قاليباف افزود: اين هم از پديده هاي عجيبي است كه جنابعالي به عنوان معاون رئيس جمهور نامزد شده ايد و آمده ايد و البته حق شهروندي شما اين است و شما هم مي گوييد ما يك رقيبي ايم ولي حالا مردم بايد قضاوت كنند و صداقت شما چند روز آينده مشخص خواهد شد كه اينكه شما هستيد يا نيستيد.  
وي ادامه داد: اگر دولت اينجا آمده است كه گزارش كار خودش را بدهد خب صادقانه بگويد ما آمده ايم گزارش كار بدهيم و گزارش كاري كه مي دهيد درست بدهيد.
وي تأكيد كرد: ولي شما مي گوييد در جنوب شهر در بافت فرسوده درآمد كسب مي كنند حداقل يك مطالعه اوليه بكنيد كه امروز صدور پروانه ساختمان در كل بافت فرسوده تهران چه در جنوب و چه در شمالش مجاني است و ما هيچ وقت به اين موضوع اقتصادي فكر نكرده ايم به جز محلي كه شما در منطقه 12 رفتيد و بازديد كرديد كه زمينش متعلق به وزارت مسكن و شهرسازي است شما آنجا رفتار تجاري كرديد و برويد ببينيد چه ساخته ايد.
وي ادامه داد: من متعجبم كه شما به عنوان يك مدير اجرايي هستيد و حاضريد كه دستاويز سياسي ديگران بشويد و حرف هاي غيرباطني خودتان را اينجا بگوييد اين واقعاً درست نيست.
قاليباف گفت: بيش از يك دهه است در شهر تهران شوراياري هاي محله را درست كرده ايم دولت محترم دو ماه قبل ابلاغ كرد كه واگذاري به مردم ممنوع است و اين چه مردمي كردن است؟ و اشكال اساسي دولت شما اين است كه در مجموعه برنامه هايش مي گويد نمي شود، سرمايه نيست و بعد از چهار درصد افراد مرفه جامعه حمايت مي كنيد و مردم بايد قضاوت كنند كه هزار مسير جلوي شما براي گرفتن وام گذاشته مي شود ولي در يك سال بيش از 530 هزار ميليارد تومان داده مي شود ولي بايد بشود كه به چه كساني داده شده است. 
 جمع بندی جهانگیری درباره نظام اداری:
نامزد دوازهمين انتخابات رياست جمهوري گفت: يك جرياني را به نام جريان اصلاح طلب از همه حقوق محروم كرده ايد و مي گوييد يك كانديدا ها هم نداشته باشيد كه در مناظرات حرف جريان اصلاح طلب را بزند من آمده ام به عنوان جريان اصلاح طلب از تمام فرصت ها استفاده كنم، بگويم بعضي ها با اين جريان ريشه دار انقلاب چه كردند.
 اسحاق جهانگيري در اولين مناظره انتخاباتي بعد از استماع نظرات پنج نامزد ديگر در زمينه تكريم ارباب رجوع افزود: در زمينه مسائل اجتماعي با برخوردهاي گاز انبري، امنيتي و قضايي، مشكلات فرهنگ و آسيب هاي اجتماعي حل نمي شود و بدتر از آن با كتك زدن دستفروش ها در خيابان و تشكيل گروه ضربت مشكل حل نمي شود.
جهانگيري افزود: با اين گونه رفتارها متاسفانه يك فرهنگ به شهرستان ها منتقل مي شود كه مادر دستفروش از گروه ضربت شهرداري سيلي خورد من آن روزي كه آن سيلي را ديدم مثل اين بودكه به صورت خودم سيلي زدند يعني انقدر ناراحت شدم ما بايد بدانيم كه با مسائل اجتماعي، با فرهنگ مردم بايد برخوردهاي علمي داشته باشيم.
وي گفت: در ارتباط با مطالبي كه آقاي قاليباف اينجا گفت كه چرا شما كانديدا شديد بايد ديد اصلا شما چنين حقي براي خودتان قائليد كه راجع به بنده اي كه سابقه كاري ام حتما از شما بيشتر و مهمتر است بپرسيد.
جهانگيري افزود: به طور طبيعي وقتي بنده كه از دهستان شروع كردم در شهرستان بودم ، استان بودم، استاندار بودم، وزير بودم و اكنون معاون اول هستم طبيعي است كه اگر بخواهم دنبال مسئوليت جديد باشم فكر مي كنم بايد خودم را در معرض انتخاب مردم قرار بدهم چرا شما برآشفته شده ايد؟
 
 
 قاليباف در واكنش به اين سخنان جهانگيري
قاليباف در واكنش به اين سخنان جهانگيري گفت: ما از اينجا ناراحتيم كه كسي كه از خانواده شهيد است چرا بايد دستاويز سياسي شود.
جهانگيري در پاسخ به اين اظهارات قاليباف افزود: من نگفتم خانواده شهيد هستم يا نيستم حالا  آن را در جاي خودش اگر لازم شد مي گويم كه من چقدر ارزشي هستم ديگراني كه ادعاي ارزشي دارند چه كارهاي ارزشي كرده اند.
جهانگیری در ادامه:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در ادامه گفت: اولا مشابه بنده در دوره هشتم در مقابل آقاي خاتمي، وزير دفاع و معاونش كانديدا شدند و هيچ كس هم نگفت اين كار غير طبيعي است .
وي افزود: يك جرياني به نام جريان اصلاح طلب از همه حقوق محرومشان كرديد مي گوييد يك كانديدا ها هم نداشته باشيد كه در مناظرات حرف جريان اصلاح طلب را بزند من آمده ام به عنوان جريان اصلاح طلب از تمام فرصت ها استفاده كنم، بگويم بعضي ها با اين جريان ريشه دار انقلاب چه كردند.
جهانگيري گفت: من آمده ام بگويم كه دولت يازدهم در چه شرايطي تشكيل شد چرا عده اي كه خودشان مسئول اين شرايط مي خواهند حالت را عوض كرده و با ژستي جديد به صحنه بيايند دولت نهم و دهم با كشور چه كرد؟ با سرمايه هاي انساني اين كشور چه كرد؟
وي افزود: وقتي ما اين دولت را تحويل گرفتيم، جريان آن دولت كدام يك از ما را مقابل يكديگر قرار نداد با آقاي هاشمي رفسنجاني چه كرد، با آقاي ناطق نوري چه كرد آن جريان سياسي همه را خانه نشين كرد به همه ضربه زد و روبروي هم قرار داد و در فضاي اقتصادي700  ميليارد دلار درآمد كشور را خرج كردند و جز بيكاري چه چيزي براي كشور به جاي گذاشتند؟
نامزد دوازهمين انتخابات رياست جمهوري گفت: ميزان شغل سال 1384، طبق آمار مركزي ايران 22 ميليون و 600 هزار نفر بوده و در سال 1391 ميزان شاغلين كشور باز همين مقدار را نشان مي دهد اما آقاي رئيس جمهور سابق 10 بار اعلام كرد كه دو سال ديگر من بيكاري را ريشه كن مي كنم و دوباره دو سال بعد گفتند دو سال ديگر بيكاري را ريشه كن مي كنم انگار كه حرف مرد يكي است و بايد آن را تكرار كرد!
جهانگيري افزود: آقايان عزيز، بيكاري را ريشه كن كردن راهكار دارد نمي شود همينطور گفته شود پتروشيمي يك ميليون تن، 600 هزار شغل ايجاد مي كنيم! ما در اين دولت 9 ميليون تن ظرفيت پتروشيمي اضافه كرديم ضربدر 600 كنيد مي شود 5 ميليون و 400 هزار شغل آخر مگر شغل همينجوري ايجاد مي شود راه خودش را دارد و بايد با روش خودش پيش رفت.
وي گفت: راه حل اين مسئله اداري كشور توجه به سياست هاي كلي نظام اداري است، توجه به سياست هاي كلي اصل 44 قانون اساسي است و توجه به سياست هاي اقتصاد مقاومتي است و در آن چارچوب ما بايد صحبت كنيم.
نامزد دوازهمين انتخابات رياست جمهوري افزود: نظام اداري بايد شفافيت داشته باشد بايد فساد از آن بيرون برود و راهش اين است كه ما بايد بتوانيم دولت الكترونيك ايجاد كنيم شريف ترين انسان ها همانطور كه اقاي ميرسليم گفتند كارمندهاي دولت هستند ، كارمندان آموزش و پرورش، كارمندان بهداشت و درمان هستند كه در دورترين نقاط كشور و محروم ترين نقاط به مردم سرويس مي دهند.
جهانگيري گفت: بله ممكن است در برخي از جاها مشكل وجود داشته باشد كه چون وقتم تمام شد من در مورد بحث حقوق ها در فرصت ديگري حتما صحبت مي كنم ، مهم اين است كه ما در اين دولت هم آقاي رئيس جمهور، هم بنده، هم وزرا تاكيد كرديم كه زبانمان براي عذر خواهي الكن نيست و هر جا اشتباه كرديم يا هر جا اتفاقي افتاده كه فكر مي كنيم به نفع ملت نبوده حتي اگر در آن اشتباه نقشي هم نداشتيم از ملت عذر خواهي كرديم و اگر لازم باشد باز هم عذر خواهي مي كنيم. 
 قالیباف درباره زیست محیطی:
 نامزد دوازدهيمن دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: ما از حقوق شهروندي صحبت مي كنيم اما بايد بدانيم كه اولين حق مردم هوا  است و ما با بي تديبري هوا را از آنها گرفته ايم.
 محمدباقر قاليباف در پاسخ به اين سوال كه چه راهكار و برنامه موثر را در  مقابله با چالش هاي زيست محيطي از قبيل آلودگي هوا، مصرف بي رويه منابع آب ، جنگل زدايي، بيابان زايي، مشكل  تغيير اقليم و پديده ريزگرده ها پيشنهاد مي كنيد افزود:  بحث مربوط به بحران محيط زيست كه واقعا بايد گفت بحران محيط زيست ، ازمشكلات جدي  امروز كشور است.
وي ادامه داد: امروز در حقيقت مشكلات جدي اقتصادي و بحران اقتصادي تاثيرات جدي را در حوزه مسائل اجتماعي داشته است كه امروز در بخشي  از مناظره به آن اشاره شد، اما در حوزه محيط زيست ما با دو مشكل مهم و اساسي روبرو هستيم كه يكي از آنها بحث ريزگردها است.
قاليباف افزود: در ريزگردها، روندي كه تا  الان پيشرفته اين بوده است كه از سه الي چهار استان متاسفانه امروز قريب به 20 استان يعني در حقيقت بحشي تا مركز تهران را شاهد هستيم كه بعضا ريزگردها تا تهران قابل مشاهده هستند.
اين نامزده دوازدهيمن دوره انتخابات رياست جمهوري افزود: البته يك زمان بحث اين است كه مشكلات ريزگردها به آن سوي مرزها بر مي گردد و ما نيز نمي خواهيم بگوييم كه اين مشكل وجود ندارد اما واقعا اين چه سهمي دارد؟
قاليباف با بيان اينكه بخش قابل توجهي  از اين مشكلات مربوط به بي توجهي داخل است اظهار داشت: همين حوادثي كه اخيرا در اهواز شاهد بوديم و مردم ديگر نمي گويند ريزگرد،  بلكه مي گويند ريز مرگ، واقعا اين موضوع محيط زيست و اين گرد و خاك دقيقا داخلي بود يعني زماني كه مالچ پاشي   و درختكاري را رها كرده و مشكلاتي مانند اين پيدا مي شود، طبيعي است كه شاهد اين مسائل باشيم.
وي افزود: يكي از بحث ها در حوزه اشتغال همين است، ما يك  اشتغال پايدار  و يك اشتغال عمومي داريم كه در بحث اشتغال  عمومي يكي از بخش هاي كه مي توانيم جوانان را به كار بگماريم و تجربه جهاني نيز  همين است، چرا ما از اين مسائل  استفاده نمي كنيم.
قاليباف ادامه داد: ما از حقوق شهروندي صحبت مي كنيم اما بايد بدانيم كه اولين حق مردم هوا  است و ما با بي تديبري هوا را از آنها گرفته ايم ، و بعد مي گوييم از آنها عذرخواهي نيز  مي كنيم.
وي گفت: در بحث آلودگي هوا در كلانشهرها در تهران ما در ابتداي دولت گفته بوديم كه اين موضوع قابل حل است  و براي حل اين موضوع طرح نيز  ارائه كرده بوديم و آقاي جهانگيري جلساتي را برگزار كرده و من خدمت ايشان رفتم، آنها طرح ما  را قبول كردن اما گفتند خودمان آن را جرايي مي كنيم، حالا آقاي جهانگيري بگويد چگونه آن را اجرايي كردند.
نامزده دوازدهيمن دوره انتخابات رياست جمهوري افزود: ماشين هاي كه ساليان سال در بيرون از جاده بوده رها كرده تا به درون شهر بيايند و تبديل به سرويس ادارات مي  شود همچنين كاميون 50 تا 60 ساله وارد شهر مي شود، مشكل محيط زيست مانند مشكل بحران اجتماعي، اقتصادي ، امروز حل نشده است .
قاليباف ادامه داد: علت حل نشدن اين موضوع به اين دليل است كه اين دولت مدام مي گويد نمي شود زيرا پول مي خواهد ، آن موضوع حل نمي شود زيرا اين روش را ندارد، چون ما نمي توانيم، پس مردم بايد چه كار بكنند.؟
وي با بيان اينكه ما مي توانيم تصريح كرد: ما مي توانيم زيرا ظرفيت ها مشخص است ، نگويد اين حرف شعاري است زيرا اين جامعه سالي  يك ميليون 300 هزار نفر اضافه مي شود كه بايد براي آنها شغل تامين شود، شما مي گوييد ما آي تي را اجرا كرديم اما در حوزه آي تي چرا وزارت كار دولت شما نتوانست بين كساني كه بهرمند هستند و كساني كه بهره مند نيستند اينها را از هم تفكیک كنيد. 
میرسلیم درباره زیست محیطی:  
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري خطاب به آقاي قاليباف گفت : چرا بيابان زايي روبه افزايش رفته است و چگونه مي شود از نظر زماني اين معضل را حل كرد يعني راه كار شما به صورت كوتاه مدت و بلند مدت چيست؟
 آقاي ميرسليم گفت: آيا به نظر شما دشت تهران چقدر ظرفيت جمعيت دارد بصورتي كه كرامت انساني حفظ شود ؟
وي افزود: آيا ايجاد مزاحمت مي كند و آيا رفع اين مزاحمت استفاده از ترابري عمومي است يا خير؟
آقاي ميرسليم گفت: چه موانعي براي توسعه حمل ونقل عمومي به ويژه استفاده از مترو وجود دارد كه نتوانسته ايد جوابگوي مردم تهران باشيد ؟
وي افزود: استفاده بي رويه از آب هاي سطحي و زيرزميني يكي از عوامل بحران زايي است كه وجود دارد و در حال حاضر بسياري از سفره هاي زيرزميني به رغم بارش ها ديگر به حالت اوليه برنخواهد گشت برنامه شما در اين زمينه چيست؟
ميرسليم گفت: چگونه مشكل جنگل زدايي حل نمي شود و چگونه مي توان جنگل ها را احياء كرد ؟ آيا فكر نمي كنيد خود احياء جنگل ها مي تواند براي جواناني كه در جغرافياي  جنگلي هستند ؛ ايجاد اشتغال كند؟
هاشمی طبا درباره زیست محیطی:
در ادامه آقاي هاشمي طبا خطاب به آقاي قاليباف گفت: متاسف هستم كه برنامه ششم توسعه ما مجموعه اي آمال و آرزوهاي ماست و بايد اولويت ها را در داخل كشور رعايت كنيم.
وي افزود: اولين و مهمترين كار در كشور مسئله احياء محيط زيست و حفظ ايران همراه با اصلاح كشاورزي است.
هاشمي طبا گفت: سوال من اينست كه آيا در اجراي برنامه ششم شما بر  موازي عمل كردن همه مواردي كه دراين برنامه آمده است اصرار داريد يا بر حيات مردم ، ايران و زيستگاه ايران اصرار مي ورزيد و آن را در اولويت كاري خود قرار مي دهيد؟
 جهانگیری درباره زیست محیطی:
   نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: يكي از مشكلاتي كه دولت يازدهم با آن مواجه بود مسائل زيست محيطي بود كه در اين زمينه اقداماتي انجام داد.
جهانگيري افزود: درباره درياچه اروميه كار مهمي انجام شد و در زمينه خارج كردن بنزين پتروشيمي ها از خودروها كه بنزن بالايي داشت دولت كارهاي مناسبي كرد در حاليكه در دولت قبل اين بنزين در شهرهاي بزرگ استفاده مي شد كه بيماري هايي را ايجاد مي كرد.
وي تصريح كرد: هم اكنون در40 شهر بنزين يورو4 مصرف مي شود و براي خودروها هم استاندارد بسيار بالايي تدارك ديده شده است.
جهانگيري منشا 70 درصد ريزگردها را خارج از كشور دانست و گفت: منشا اصلي آن كشور عراق و مرز اين كشور با اردن ، سوريه و عربستان است.
وي تاكيد كرد: براي خوزستان و منطقه كارون و 550 هكتار از زمين هاي اين منطقه و همچنين حورالعظيم اقداماتي صورت گرفت.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با انتقاد از روش مديريتي قاليباف در شهرداري گفت: قاليباف 12 سال شهردار تهران است در حاليكه هنوز زباله جلوي منازل مردم را به تر و خشك تفكيك نكرده و حتي مجوز برج هاي 22 طبقه بلاهايي سر تهران آورده است و اگر به جاي ساختن بزرگراه صدر كه گره ترافيكي را هم باز نكرد مي توانستند همه اتوبوس هاي فرسوده تهران و مسائل زيستي آن را حل كرد.
جهانگيري خطاب به قاليباف گفت: شما مسئول شهرداري تهران هستيد به گونه اي صحبت مي كنيد كه گويا شما مسئول كل عالم هستيد ما حرف علمي مي زنيم و افتخار مي كنيم كه در دانشگاه هايي همچون صنعتي شريف و علوم و تحقيقات تحصيل كرديم پس آيا مديريت ما به شصت سال قبل بر مي گردد و مديريت شما مدرن مي شود در حاليكه نمي توانيد حتي تهران را مديريت كنيد.
رئیسی درباره زیست محیطی:
در ادامه اين مناظره رئيسي ديگر نامزد انتخابات گفت: محيط زيست يكي از محورهاي اصلي توسعه است كه در قانون اساسي نيز با حساسيت روي آن توجه شده است
وي افزود زماني كه وارد آستان قدس رضوي شدم شركتهايي از آستان مشغول فعاليت در جنگل هاي شمال بود اما بلافاصله به رئيس سازمان محيط زيست گفتم از اين پس شركت هاي زير نظر آستان چنين فعاليتي نخواهند كرد به گونه اي كه حتي مسئول محيط زيست از اين مساله تعجب كرد.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: پرسش اين است كه موضوع خوزستان قابل پيش بيني، پيشگيري و يا برخورد مناسب نبود البته منظورم دولت خاصي نيست بلكه اصل مساله اهميت دارد.
وي گفت: نبايد اين وضعيت رنج آور در خوزستان ادامه يابد از سوي ديگر ما نبايد محيط زيست را محدوديت ببينيم بلكه مي توان آنرا زمينه اي براي اشتغال دانست.
رئيسي درباره مشكلات كمبود برخي مناطق گفت: كمبود آب داريم اما مشكل اصلي در مديريت آب است نه كمبود؛ بنابراين مي توان با مديريت اين مشكل را كاهش داد. 
روحانی درباره زیست محیطی:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با ابراز خرسندي از بيان موضوع محيط زيست گفت: آقاي قاليباف گفتند كه ما نبايد هوا را از مردم بگيريم. پس در تهران چه كسي هوا را از مردم گرفته است.
حسن روحاني با اشاره به اينكه آقاي قاليباف مي خواهند جامعه غني و فقير 4 درصدي و 96 درصدي بسازد، افزود: مجوز اين برج هاي بزرگ را شما به گروه 4 درصد مي دهيد؟ البته من كه معتقد به اين موضوع 4 درصد و 96 درصد نيستم. اما شما كه مرتب اين شعار را مي دهيد مجوز اين برج هاي بلند را به چه كسي داده ايد؟
روحاني با اشاره به صدور مجوز از سوي آقاي قاليباف براي برج 33 طبقه به شخصي كه اموال مردم را معادل 3/8 ميليارد دلار غارت كرد، گفت: شما برچه مبنايي مجوزهاي ساخت برج هاي 20 طبقه را در كوچه هاي 10 متري و 12 متري صادر كرده ايد؟
وي با بيان اينكه تمام درخت هاي 300 ساله و 200 ساله تهران قطع و جاي آنها درختان 1 ساله كاشته مي شود، ادامه داد: در بوستان ها و پارك هاي مختلف مجوزهاي بسيار زيادي صادر شده است و ما شكايت هاي زيادي از سوي شورايعالي شهرسازي داريم.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اشاره به ضرورت فعاليت موثر در زمينه محيط زيست افزود: درخصوص آب بيشترين كاري كه اين دولت انجام داده است مدرن سازي آبياري كشاورزي بيش از همه دولت هاي گذشته است.
روحاني با بيان اينكه تاكنون 300 هزار هكتار آبياري مدرن انجام شده است، گفت: در سال هاي اخير 400 ميليون متر مكعب به دليل بستن چاه هاي غيرمجاز در مصرف آب صرفه جويي مي شود كه اين روند سبب حفظ منابع آبي شده است.
اين اقدامات لازم درخصوص محيط زيست بايد مشخص شود كه  چگونه بايد انجام شود و تا حال چگونه انجام شده است.
جمع بندی قالیباف درباره محیط زیست:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري واگذاري امور تصدي گري را به استان ها از مهمترين برنامه هاي دولت خود اعلام كرد.
محمدباقر قاليباف با انتقاد از اينكه دولت روحاني در ميان مردم نيست اين دولت را جزء 4 درصدي ها خواند و گفت: افتخار امروز شهرداري تهران در حوزه محيط زيست آن است كه از زباله ها برق توليد مي كند.
وي از دولتمردان خواست از اتاق هاي خود بيرون بيايند و ببينند كه چگونه شهرداري تهران امروز از زباله ها كمپوست تهيه مي كند و در كشاورزي استفاده مي شود.
قاليباف گفت: اگر براي شما آلودگي هوا مهم است چرا قانون را اجرا نمي كنيد و چرا پول حمل و نقل عمومي را نه به تهران و نه به هيچ شهري نداده ايد؟
وي احداث 300 كيلومتر مترو و ايجاد 39 هكتار جنگل كاري در اطراف تهران را از مهمترين اقدامات شهرداري تهران برشمرد و تأكيد كرد: اگر بحث بلندمرتبه سازي مطرح مي شود بدانيد كه اين براساس قانون دولت 4 درصدي ها اجرا مي شود.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري افزود: اينكه تهران با يك بحران روبرو شده است بخاطر مهاجرات 24 درصد جمعيت كشور به دشت تهران است.
وي به صحبت هاي آقاي روحاني كه گفته است من صد روزه تحول اقتصادي ايجاد مي كنم، اشاره كرد و افزود: شما دائم دم از صداقت و اخلاق حرف مي زنيد اما هرگز به تعهدات خود عمل نكرديد.
قاليباف با اشاره به اينكه دولت آقاي روحاني به جاي شفاف سازي روي همه پرونده ها يك مهر محرمانه مي زند گفت: مردم بدانند همين پتروشيمي كه مي گويند شغل ايجاد مي كند مواد اوليه آن را از طريق دلال بازي به كشور همسايه صادر مي كنند.
وي تأكيد كرد: واقعاً امروز اين 4 درصد همين دلال هاي زالو صفت هستند.
قاليباف با اشاره به اينكه دولت آقاي روحاني به همان فردي كه هم اكنون در زندان است لوح تقدير داده است، گفت: من واقعاً از اين بابت متأسفم.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينكه دولت گذشته و عملكرد آن دولت به من هيچ ربطي ندارد تصريح كرد: خود من همواره منتقد آن دولت بوده ام و اين درحالي است كه آن روزها در حاشيه و خفا با يكديگر حرف مي زديد.
وي افزود:  دولت گذشته كارهاي خوبي هم كرده كه يكي از مهمترين انها اين است كه طرفدار محرومان بود و دائم مي رفت به روستاها سر مي زد. اما شما حتي از تهران هم تكان نمي خوريد.
وي گفت: اگر هم سفري به استان ها مي كنيد فقط به مركز استان مي رويد و بعد از دو جلسه بلافاصله بازمي گرديد بدون اينكه كار مردم را حل كنيد.
قاليباف تصريح كرد: مردم مي دانند كه امروز اين كشور ظرفيت و اعتبارات لازم را دارد.
وي خطاب به آقاي جهانگيري معاون اول رئيس جمهور گفت: امروز شما در اين جلسه شركت كرديد تا از نظر عدد و رقم كمك حال آقاي روحاني باشيد اشكالي هم ندارد ولي وقت مردم را گرفته ايد و البته اين يك پديده است.
قاليباف به ايرادي كه در مورد بلندمرتبه سازي از وي گرفته شده است اشاره كرد و گفت: حالا در تهران بلندمرتبه سازي عامل آلودگي است شما در اراك، كرج و اهواز چه كرده ايد. مشكل اين شهرها چيست؟
وي با بيان اينكه مديريت دولت آقاي روحاني سنتي است، اين نوع مديريت را ضعيف توصيف كرد و افزود: دولت شما حتي اعتقاد به واگذاري امور به مردم ندارد.
قاليباف با اشاره به اينكه دولت يازدهم شوراياري ها را با صدور ابلاغيه اي منحل اعلام كرده است تأكيد كرد يكي از برنامه هايي كه من دارم واگذاري همه امور تصدي گري به استان ها و مديران محلي است. 
 
 
 برنامه روحانی درباره تعادل بين اشتغال بانوان و صيانت از نقش آنها در خانواده:
نامزد دوازدهمين دوره رياست جمهوري گفت: در اين دولت اقدامات بسيار مهمي براي اشتغال انجام گرفته است.
 حسن روحاني در پاسخ به اين سوال كه مهمترين برنامه دولت شما براي ايجاد تعادل بين اشتغال بانوان و صيانت از نقش آنها در خانواده چيست ؟ افزود: از مجموع اشتغالي كه براي جوان ها ايجاد كرديم 700 هزار شغل براي بانوان است.
وي افزود: در استخدام اخير نيز موفق به كسب 53 درصد موفقيت در امتحانات استخدامي شدند.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با تاكيد بر اهميت اشتغال بانوان گفت: با توجه به اينكه بيش از 50 درصد دانشجويان دانشگاه ها را دختران جوان و مستعد تشكيل مي دهند استفاده از بانوان براي اشتغال اهميت زيادي دارد.
روحاني صيانت از نقش بانوان در خانواده ها را مهم دانست و گفت: ما بايد كاري كنيم كه خانواده ها استحكام داشته باشند زيرا يكي از آسيب هاي اجتماعي از بين رفتن استحكام و صيانت از خانواده هاست. 
ميرسليم در بخش دوم نخستين مناظره تلويزيوني درباره سهم و نقش دولت در حل مسئله ترافيك 
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: فقط 20 تا 30 درصد از ترابري را امكانات عمومي برعهده دارد كه بايد توسعه يابد.
 سيد مصطفي ميرسليم در بخش دوم نخستين مناظره تلويزيوني در پاسخ به اين سوال كه سهم و نقش دولت در حل مسئله ترافيك به چه ميزان است و راهكار موثر دولت جنابعالي براي حل معضل ترافيك كلان شهرها چيست ؟ افزود: توجه نداشتن به ترابري عمومي موجب شده است سرمايه هاي مهمي از مردم در راه بندان ها و سوخت زيادي هدر رود همچنين وقت مردم ضايع و اعصاب آنها خورد شود .
وي گفت: چاره اين موضوع را ما در سياست هاي كلي ترابري مشخص كرده ايم  اما متاسفانه با سستي و ضعف در اجرا مواجه بوده ايم و آن اصالت دادن و اولويت دادن به ترابري عمومي بوده است اين اولويت دادن يعني استفاده از امكانات شخصي و خودروي شخصي بايد تحت الشعاع خودروهاي عمومي قرار گيرد بنابراين صنايع ما بايد خط توليدشان را از وضع كنوني كه استفاده از خودروهاي شخصي است به سمت امكانات ترابري عمومي تغيير دهند .
ميرسليم گفت: امكانات ترابري عمومي بايد به ويژه به شكل راه آهن توسعه يابد در حال حاضر ما در تهران و در برخي شهرهاي ديگر از مترو استفاده مي كنيم اما اين كفايت نمي كند و لذا اوقات مردم هنوز بسيار تلف مي شود. فقط 20 تا 30 درصد از ترابري را امكانات عمومي برعهده دارد كه بايد توسعه دهد دراين زمينه دولت بايد با فراهم آوردن تسهيلات بايد اين كار را انجام دهد فرقي نيز بين تهران و شهرهاي ديگر ندارد . 
 رئيسي در پاسخ به سوال پاياني مناظره اول:
 نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: دولت بايد اين بالندگي را پيدا  كندكه هم در اقتصاد ورزش بتواند كارآمد باشد و هم در جهت رونق اين قضيه به نحوي كه ما بتوانيم در عرصه هاي مختلف مدال آوراني داشته باشيم كه اعتقاد و باور به نظام دارند.
سيد ابراهيم رئيسي در پاسخ به سوال پاياني مناظره اول مبني بر اينكه «برنامه شما براي تقويت فرهنگي پهلواني در محيط هاي ورزشي و مقابله با آسيب هاي اخلاقي موجود در محيط ها و مسابقات ورزشي چيست»؟ افزود: ورزش امري بسيار ضروري براي همه آحاد جامعه است و كشور ما كاملا اين استعداد را دارد چه در ورزش حرفه اي، چه در ورزش قهرماني و چه در ورزش همگاني و چه در ورزش تربيتي و آموزشي مقام بالايي داشته باشد.
وي گفت: ورزش همگاني را خود مردم دنبال مي كنند البته با حمايت دولت، ورزش قهرماني بسيار اهميت دارد و دولت بايد براي مدال آوري جوانان برومند ما در عرصه ورزش سرمايه گذاري كند چرا كه مدال آوري  براي كشور بسيار اهميت دارد، يكي از عرصه هايي كه مي شود درآن ارز آوري واشتغال زايي كرد ورزش است.
رئيسي افزود: بسياري از كشورها آمريكاي لاتين مثل برزيل،آرژانتين اكنون در ورزش نام آور شده اند، ورزش يكي از آن عرصه هايي است كه درآن درآمد كسب مي كنند و درآمد جدي آنها اكنون ورزش است.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: ورزش قهرماني و پهلواني بايد براي دولت يك اولويت جدي تلقي شود و در اين حوزه با بخش هاي مسئول سرمايه گذاري كند به نظر من جوان ها در اين قضيه حامي هستند و بخش هايي كه خودشان به ورزش فكر مي كنند حتما حمايت مي كنند و اينجا وظيفه دولت است كه بتواند در سرمايه گذاري ورزش قهرماني و حمايت از ورزش هاي ديگر بتواند جامعه را با نشاط نگه دارد.
جهانگیری در آغار دور دوم مناظره نخست تلويزيوني
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: در همه پايش ها نشان داده شده كه هويت ملي ، هويت ديني و علاقمندي به نظام در ملت ايران بسيار عالي است و همه به ايراني  بودن خود افتخار مي كنند.
 اسحاق جهانگيري افزود: وضع را نه سياه مي بينم كه قابل حل نباشد و به حل مسائل آينده كشوربسيار اميدوارهستم.
وي در پاسخ به اين پرسش كه براي حفظ و تقويت موقعيت اجتماعي نخبگان و پيوند پايدار آنان با مراكز تصميم گير علمي و فناوري چه برنامه اي داريد گفت: امروز كشور ما از دانش بسيار بالايي برخوردار است و نخبگان كشور درهمه جا حضور دارند و بزرگترين سرمايه كشور هستند.
وي اضافه كرد: يكي از وظايف بنياد نخبگان و معاون علمي رياست جمهوري  ساماندهي و سازماندهي منظم نخبگان كشور  است به گونه اي كه بتوان از آنها در توسعه كشور استفاده كرد.
جهانگيري گفت: هر جا با مشكلي روبرو شديم و يا درآينده روبرو شويم مهمترين تكيه گاه مان براي مشكلات نخبگان هستند و با كمك همين نخبگان وضع علمي كشور در رتبه بسيار عالي  است و  براساس گزارشي كه اخيرا دو مجمع بين المللي علام كردند رتبه علمي ايران هم در سطح منطقه و هم در سطح  بين المللي رتبه بسيار خوبي است.
وي افزود: از نظر فناوري هاي نو به دسترسي هاي بسيار خوبي دست يافته ايم مهم اين است كه ارتباط دانشگاه با صنعت و مراكز توليدي برقرارشود.
جهانگيري گفت : خوشبختانه راهكارهاي عملياتي  براي ارتباط دانشگاه  با صنعت و مراكز توليدي پيدا كرديم و فكر  مي كنيم اگر اين ارتباط به طور جدي  در مراكز پژهشي و فناوري مستقر شود حتما از توان دانشمندان و نخبگان  كشور در حل مشكلات استفاده خواهد شد.
قالیباف در سوال پایانی:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: اگر روند فعلي كشور ادامه پيدا كند جمعيت ايران در سال 1400 پير مي شود.
قاليباف در ادامه مناظره افزود: ظرفيت افزايش نرخ جمعيت در كشور وجود دارد و مهم برنامه ريزي و اقدام براي متناسب كردن نرخ جمعيت است.
وي در واكنش به سخنان روحاني در دور اول مناظرات مبني بر كذب بودن وعده ايجاد 4 ميليون شغل گفت: 4 ميليون شغل، با نشان دادن تصوير سخنان روحاني در پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري افزود: آقاي روحاني مي گفت كه سخن شما از سايت هاي بي نام و نشان است چنين سخناني نشان مي دهد كه رو به دوربين نگاه مي كنند و حرفهايي مي زنند كه واقعيت ندارد مثلا وعده صدروزه و يا ايجاد اشتغال 4 ميليون نفري مي دهند اما آن را كتمان مي كنند.
نامزد دوازدهمين  انتخابات رياست جمهوري ادامه داد: از دوستان خواهش كردم كه صداي صحبت هاي آقاي روحاني در دوره تبليغات را پخش كنند اين موضوع بيشتر خود را نشان مي دهد اما از اين كار ممانعت شد به هر حال مردم مي توانند در فضاي مجازي واقعيت را مشاهده كنند.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: طبيعتا فضاي كسب و كار و جامعه موجب مي شود افراد خارج از كشور براي سرمايه گذاري و استفاده از امكانات كشور گرايش بازگشت پيدا كنند.
هاشمی طبا و سوال پایانی:
 آقاي هاشمي طبا افزود: با شناسايي افرادي كه مايلند در كشور سرمايه گذاري كنند بايد براي آن برنامه ريزي شود به گونه اي كه به اين مجموعه از افراد اجازه كار و سرمايه گذاري ، استخدام بدون قيد و شرط و بدون تشريفات داده شود.
وي گفت: اگر اين چنين شود حتما تعداد زيادي از افراد ميل و رغبت براي سرمايه گذاري در كشور را دارند و علاقه مندانه به كشور مي آيند.
هاشمي طبا افزود: در يكي از ايالات امريكا بسياري از كارشناسان نفتي ايراني مايلند به كشور بر گردند اما اين ضوابط پيچيده موجب ايجاد مانع براي جذب اين افراد شده است.
وي گفت: بايد امكانات فراهم شود تا از سرگردان ماندن نيروهايي كه مايلند به كشور برگردند و ايجاد اشتغال و سرمايه گذاري كنند؛ جلوگيري شود و طوري برنامه ريزي شود كه اين امر با سهولت انجام شود.
روحانی در سوال پایانی:
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: هرسه موردي كه به من نسبت داده شد  در اين جلسه دروغ محض بود.
 آقاي روحاني در زمان يك دقيقه و 8 ثانيه جمع بندي خود افزود: مي خواستم جمع بندي در خصوص سرمايه هاي اجتماعي  و كل مسايل اجتماعي داشته باشم اما چون 3 نسبت نادرست به من داده شد و نمي دانم بعدا فرصتي براي آن هست يا خير فعلا از همين فرصت استفاده مي كنم و توضيحاتي مي دهم .
وي افزود: اولا برنامه 100 روزه قبلا هم گفتم در دنيا معمول است به اين معنا افرادي كه كانديدا مي شوند يك برنامه 100 روزه و برنامه 4 ساله دارند آن دفعه هم من برنامه 100 روزه داشتم كه آخر 100 روز اعلام كردم كه چكار انجام داديم و يكي از آن هم توافق هسته اي بود كه در همان مدت 100 روزه توافق موقت ژنو انجام شد  و بقيه اموري كه در آن مصاحبه اعلام كرديم .
روحاني افزود: پس  بنابراين اين حرف كاملا روشن است و نحوه بيان بايد دقيق باشد .
وي گفت: مسئله دوم راجع به شغل كه گفتند؛ من در يك مصاحبه اي گفتم اگر گردشگران را بتوانيم جذب كنيم و 10 ميليون گردشگر در سال اضافه شوند مي توانيم اين كار را بكنيم .
در اين لحظه مجري با اعلام اينكه زمان به پايان رسيده است بين صحبت آقاي روحاني آمد با اين حال آقاي روحاني گفت: سومين هم اينجا گفته شد و اتهامي دروغ بود، صادركنندگان جلسه اي گذاشتند و از من دعوت شد كه البته براي سال ها پيش است در آنجا عده اي به عنوان صادركنندگان برتر بودند كه گفته شد جوايز به آنها بدهيم جوايزي كه آنها آورده بودند بهشان داديم و آن وقت ايشان ( قاليباف) بدون اينكه با دقت بيان كند اعلام مي كند .
قاليباف در ادامه گفت: مصاحبه  رييس محترم قوه قضاييه است همين آقايي كه در زندان است حالا يا درست يا غلط ايشان اعتراف كردند كه همين آقا به ستاد جنابعالي كمك كردند و اين پديده زشت است به دوربين نگاه كردن و گفتن.
آقاي روحاني در اعتراض به هشدارهاي  مجري در خصوص تمام شدن وقت گفت: يا نبايد بگذاريد يا بايد پاسخ داد ، نمي شود اتهام زد ستاد من اتهامات ايشان ( قاليباف) را تكذيب كرده است و همه هم شنيده اند البته او هم نگفته است كه كمك كرده است گفته او ( متهم ) مدعي شده است و  يك آدم مفسد و محكوم به اعدام يك ادعايي كرده است چنين آدمي كه كسي نقل قول نمي كند و بايد بگويم هر سه مورد در اين جلسه دروغ محض بود.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: يكي از مظلوميت هاي نظام جمهوري اسلامي اين است كه دولت ها با پايان كار حالت اپوزيسيون مي گيرند.
رئيسي در بخش پاياني مناظره:
حجت الاسلام والمسلمين رئيسي در بخش پاياني مناظره افزود: دولت ها بايد پاسخگوي عملكردشان به مردم باشند. نه اينكه حالت اپوزيسيون بگيرند و اصلاً نبايد به جاي پاسخ دادن اصلاح طلب و اصولگرا بگوييم.
وي گفت: رئيس جمهور مجري قانون اساسي است و در اين باره وظيفه دارد؛ شغل و مسكن از وظايف دولت است بنابراين تحقق 1 ميليون شغل شدني است.
رئيسي ادامه داد: نشاط جامعه ايجاب مي كند محرومان، بيكاران و بي مسكن ها وضعيت شان بهتر شود كه اين مهم اراده جدي مي طلبد.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري با اشاره به افزايش مستمري افراد تحت پوشش كميته امداد امام خميني(ره) در روزهاي اخير گفت: اين اقدام كار مناسبي بود اما اي كاش دولت اين كار را در ماه هاي ابتدايي مسئوليت خود اجرا مي كرد نه چهار ماه آخر كار.
نامزد دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري محورهاي برنامه خود براي رياست جمهوري را در يك جمع بندي بر شمرد.
میرسلیم و سوال پایانی:
 آقاي ميرسليم گفت: اصالت دادن به كانون خانواده و تشديد و تسهيل آن و اشاعه زندگي بدون اشرافي گري يكي از محورهاي برنامه هاي اين جانب است.
وي افزود: بها دادن به آموزش و پرورش، تربيت معلمان و در نهايت نسل آينده با اصلاح ساختار در اين سازمان، توسعه درمان ، بهداشت و تامين سلامت جسمي و روحي افراد جامعه ، بهادادن به مردم مشاركت و نظارت عمومي آنان و اعتماد مردم به دولت از ديگر برنامه هاي من است.
ميرسليم گفت: با رفع فقر و بيكاري بر مبناي توليد ملي و استفاده از اقتصاد مقاومتي مي توان در اين زمينه گام هاي مهمي برداشت و همچنين با چاره جويي مي توان معضل اعتياد را برداشت و با اصلاح فساد اداري گسترده با كمك و نظارت عمومي مردم مي توان در اين زمينه اقدام كرد.
وي گفت: رفع معضل حاشيه نشيني از طريق توسعه پايدار و پاسداري عالمانه و مدبرانه از محيط زيست با اتكا به شناخت آسيب هايي كه در تماس با مردم مي دانم در بيش از 200 شهر كشور وجود دارد از ديگر برنامه هاي محوري است كه با توجه به تجربه موفق 40 ساله خودم مي توانم در اين زمينه اقدام كنم.
 
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °