نگرانی از قیمت جوجه یک روزه تا مرغ گوشتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
04:30 - دوشنبه 06 بهمن 1399
کد خبر : ۴۹۵۹۷۰
تاریخ انتشار : شنبه ۰۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۴۷
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی، از افزایش قیمت جوجه یک‌ روزه و تاثیر آن بر قیمت مرغ ابراز نگرانی کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یوسفی با بیان اینکه قیمت جوجه یک روزه از آبان ماه سال گذشته نسبت به 8 ماه قبل از آن، افزایش داشته و در سه ماهه منتهی به پایان سال، قیمت در مقایسه با دوره قبل شدیدا افزایش یافته است گفت: در بهمن ماه 95 هم  شاهد پیک قیمت در این باره بودیم اما در مجموع، قیمت 6 ماه نخست پارسال، 60 در صد پایین تر از قیمت فعلی بود.
 
 تولیدکنندگان جوجه یک روزه مسببان افزایش قیمت مرغ
 
رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی اعلام کرد: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان نمی‌تواند با گران‌فروشان جوجه یک روزه برخورد کند و تولیدکنندگان تنها متضرر بازار گوشت مرغ هستند که محصول‌ را به صورت یارانه ای از جیب خود به مصرف کنندگان می فروشند.

وی گفت: براساس اطلاعیه و نرخ های اعلام شده از سوی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قیمت جوجه یک روزه باید نهایتا قطعه ای ۱۷۰۰ تومان باشد در حالیکه امروز جوجه یک روزه به صورت میانگین ۲۳۰۰ تومان به دست مرغداران می رسد که ناشی از تقاضای زیاد برای جوجه یک روزه از سوی تولیدکنندگان است.

یوسفی افزود: سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان حریف تولیدکنندگان و عرضه کنندگان جوجه یک روزه نمی شود، چراکه آنها از راهکارهای مختلف محصول خود را با هر قیمتی که بخواهند به مرغداران می فروشند و یا فاکتوری ارائه نمی کنند و یا حتی اگر نیاز باشد، فاکتورسازی می کنند و در این میان تنها مرغداران هستند که با قیمت بالا جوجه یک روزه را خریداری می‌کنند، اما گوشت مرغ خود را نمی توانند با قیمت مناسب به بازار عرضه کنند.

غلامعلی فارغی دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه دیگر مهمان برنامه گفت: در سال 91 ، 93 و 94 جوجه زیر قیمت تمام شده، فروخته شد و تولید کنندگان دچار ضرر و زیان شدند و مصرف کنندگان به قیمت غیر واقعی عادت کردند. در سال 94 بالاخره دولت بر اساس تولید برنامه ریزی کرد و قیمت مرغ به واقعیت نزدیک تر شد.
 
 تولیدکنندگان جوجه یک روزه مسببان افزایش قیمت مرغ
 
وی در ادامه  افزود: در صنعت مرغداری 25 هزار بهره بردار داریم و عرضه و تقاضا بسیار مهم است. ایام عید و ماه رمضان نیز بسیار در قیمت تاثیر گذار است که امسال هم این دو مناسبت بسیار به هم نزدیک است.
 
دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌ روزه گفت: افزایش قیمت جوجه یک روزه بر قیمت تمام شده مرغ در مرغداری‌ها، تاثیر دارد و با توجه به قیمت پایین تخم‌مرغ، تبدیل آن به جوجه یک‌روزه برای شرکت‌های تولیدکننده هزینه دارد.
 
فارغی گفت :در بازار جوجه یک‌روزه با پدیده دلالی و واسطه‌گری هم مواجه هستیم و  سهم واسطه‌گری در افزایش قیمت جوجه یک‌روزه در بازار بسیار مشهود است زیرا مرغدار نیاز به نقدینگی دارد و به علت فقدان نقدینگی، واسطه جوجه را خریداری می کند و روی قیمت کالا می کشد و با قیمت بالاتر وارد بازار می کند.

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه تاکید کرد: اکنون توزیع 30% جوجه به دست اتحادیه سپرده شده است و اگر در این امر موفق شوند، مسئولیت مابقی را هم به آنها واگذار می کنیم و پیشنهاد می کنیم اتحادیه ها حواله جوجه را صادر و کنترل کنند. 
 
تولیدکنندگان جوجه یک روزه مسببان افزایش قیمت مرغ 
 
داود موسوی، معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت در ارتباطی تلفنی گفت: در صورتی که قیمت ها غیر واقعی باشد، دولت در موضوع مداخله می کند.
 
وی افزود: این مسئله افزایش قیمت مرغ در کارگروه تنظیم بازار مطرح شده است، سازمان حمایت از مصرف کننده نیز به این موضوع ورود کرد و قرار بر این شد که اسناد و مدارکی مبنی بر غیرمتعارف بودن قیمت ها به سازمان ارائه کنند.

موسوی گفت: در ادامه پیگیری ها هم قرار شد کلیه سازمان های مرتبط با تولید و مصرف روی قیمت 1750 تومانی جوجه یک روزه توافق کنند.
 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۱°    ۸°