دلسردی ترکیه از اتحادیه اروپا
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 26 خرداد 1400
کد خبر : ۴۹۶۰۲۹
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۱
مردم و مقامات ترکیه دیگر اقبال چندانی به پیوستن به اتحادیه اروپا ندارند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صداوسیما،  بینعالی ییلدیریم در گفتگو با برنامه هارد تاک شبکه تلویزیونی بی بی سی ضمن تاکید بر این که با هیچ یک از ادعاهای مطرح شده ضد نظام حاکم بر ترکیه موافق نیست افزود آیا در نظام دیکتاتوری مردم پای صندوق های رای می روند.  
ییلدیریم افزود اگر همین امروز از ملت ترکیه بپرسید آیا می خواهند به اتحادیه اروپا بپیوندند یا خیر پاسخ قطعا منفی خواهد بود زیرا برخی کشورهای اروپایی در روند برگزاری همه پرسی در ترکیه دخالت کردند و در این مسیر با گروه های جدایی طلب و گروه های مخالف هم داستان شدند. اروپا دارد ترکیه را تهدید می کند و ملت ما چنین چیزی را نمی پذیرد زیرا ملتی بسیار با غیرت است و از این کشور و آن کشور دستور نمی گیرد. لذا افکار عمومی هم اکنون با اتحادیه اروپایی همراه نیست.

نخست وزیر ترکیه تاکید کرد اکنون اروپایی ها باید تصمیم بگیرند و خود را از سردرگمی نجات بدهند و راهکاری مشخص برای آینده ی خود ترسیم کنند. باید مشخص کنند آیا می خواهند مسیر خود را بر اساس ارزش های اروپایی به پیش ببرند و یا به باشگاهی مسیحی تبدیل شوند. باید بروشنی برای ما مشخص شود تا بتوانیم تصمیم بگیریم. 

وی از سرعت عمل دولت ترامپ در واکنش به ادعای استفاده از سلاح های شیمیایی در سوریه تقدیر کرد و گفت در دوران اوباما منطقه به دست دیگران افتاد و مشکلات به تدریج افزایش یافت و به قدرت گرفتن رژیم سوریه و هواداران رژیم منجر شد. لذا اقدام های ترامپ کمی خیال مردم منطقه را آسوده کرد و تعادل کم و بیش برقرار شد. 

ییلدیریم در ادامه اظهاراتش مدعی شد تا وقتی که رژیم کنونی در سوریه حاکم باشد راه حل سیاسی اتفاق نخواهد افتاد و صلح پایدار برقرار نخواهد شد. دیر یا زود این رژیم سقوط می‌کند  و راه حلی بر پایه کشوری سوری که همه ملت سوریه از جمله اعراب، ترکمن ها، ایزدی ها و کردها در آن نقش داشته باشد برقرار خواهد شد. آمریکا باید نقش فعال خود را در سوریه ادامه بدهد زیرا ترکیه برای برقراری صلح در منطقه بسیار فداکاری کرده است.

وی افزود حقیقت این است که آمریکا باید برای حل و فصل بحران در سوریه مسئولیت بیشتری را بپذیرد در غیر این صورت رسیدن به راه حل به تاخیر می افتد و مردم بیشتری آسیب می بینند. هم اکنون نزدیک به یک میلیون انسان بیگناه ، از جمله زنان و کودکان جان خود را از دست داده اند. فکر می کنم آمریکا، روسیه، ترکیه و شاید هم ایران و دیگر کشورهای منطقه و سازمان ملل دست به دست هم بدهند و این مسئله را حل و فصل کنند. ترکیه تضمین کننده آتش بس است و باید مناطقی امن برای پناهجویان تاسیس شود و به تدریج به سوی راه حلی سیاسی گام برداریم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °