خطر تغییرات آب و هوایی برای شهرهای جهان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:28 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۴۹۶۰۶۸
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۹
پیش بینی ها نشان می دهد دمای هوای شهرها در سال های آینده افزایش خواهد یافت و به این ترتیب شهرنشینان را در معرض گرمای کشنده قرار خواهد داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبربه نقل از خبرگزاری صداوسیما، کارشناسان هشدار دادند شهرهای جهان که با افزایش روز افزون جمعیت و بالا رفتن دما روبرو هستند باید در بحث مقابله با سیل و موج گرمای ناشی از تغییرات آب و هوایی شتاب به خرج دهند. 

پیش بینی ها نشان می دهد دمای هوای شهرها در سال های آینده افزایش خواهد یافت و به این ترتیب شهرنشینان را در معرض گرمای کشنده قرار خواهد داد و از سوی دیگر بالا رفتن سطح آب دریاها و رودخانه ها باعث تهدید خانه ها، آب نوشیدنی و نیز زیر ساخت های حمل و نقل و برق خواهد شد.

 ­دانشمندان حاضر در نشست اتحادیه علوم زمین اروپا در وین اعلام کردند شهرها در معرض یک خطر ویژه قرار دارند که مختص شهر است و اصطلاحا تاثیر جزیره گرمایی شهری نامیده می شود.

این تاثیر ناشی از آن است که سطح سیمانی و بتنی در شهرهای بزرگ نسبت به مناطق کمتر توسعه یافته، گرمای خورشید را بیشتر در خود نگه می دارد. 

بر اساس مقاله ای علمی که در این نشست ارائه شد اگر گازهای ناشی از کاربرد سوخت های فسیلی به صورت کنونی ادامه یابد، تا اواسط قرن کنونی دمای شهرها در بلژیک از سطح هشدار کنونی ده درجه سلسیوس برای بیست و پنج روز تابستان بالاتر خواهد رفت. 

نتیجه مطالعه دیگری نشان داد که پدیده موج گرما به یک چالش دائم برای شهرهای اروپایی تبدیل خواهد شد که این چالش در شهرهای جنوب اروپا از تعداد و در شهرهای شمالی از شدت بیشتری برخوردار خواهد بود.

 افزایش بارندگی های نابهنگام و نیز بالا رفتن سطح آب دریاها به سبب ذوب شدن یخ های قطبی و گسترش آب گرم در اقیانوس ها باعث خواهد شد احتمال وقوع سیل که خطری جدی برای مناطق شهری پرتراکم اروپا است بالاتر رود. 

به گفته یکی از پژوهشگران در این نشست، در جنوب شرق آسیا نیز بارندگی ها در طول قرن کنونی بیست درصد افزایش خواهد یافت. در شرایطی که مناطق شهری روز به روز در حال گسترش یافتن هستند و اغلب نیز آمادگی کافی برای مقابله با خشم طبیعیت وجود ندارد، این امر خطرات زیادی در پی خواهد داشت.

در شرایط کنونی بیش از نیمی از جمعیت جهان در شهرها زندگی می کند.

محاسبات جدید نشان می دهد تا سال 2050 میلادی، هشتاد درصد مردم در کشورهای ثروتمند و شصت درصد مردم در کشورهای در حال رشد در مناطق شهری سکونت خواهند داشت.

این امر به این معنی است که در طول چهل سال آینده، هر هفته شهری با یک میلیون نفر جمعیت در روی کره زمین پدیدار شود.

به رغم تلاش ها برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای، سیاره زمین به صورت متوسط یک درجه سلسیوس در مقایسه با سطح قبل از انقلاب صنعتی، گرمتر شده است.

این در حالی است که دانشمندان هشدار می دهند دمای کره زمین احتمالا در مسیر افزایش سه درجه سانتی گرادی یا بیشتر باشد که از سطح پیش بینی دو درجه ای در توافق نامه آب و هوایی پاریس در سال 2015 بالاتر است.

برچسب ها: آب و هوا ، تغییر ، شهر ، خطر ، جهان ، گرما
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°