دانشگاه صدا و سیما بار دیگر میزبان همایش «حکمت مطهر»
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  يکشنبه 30 خرداد 1400
کد خبر : ۴۹۶۴۴۶
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۴
همایش حکمت مطهر با حضور غلامعلی حداد عادل، علی مطهری و جمعی از مسئولان کشور در دانشگاه صدا و سیما آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر ، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این همایش گفت: همه باید شهید مطهری را بشناسند و بشناسانند و بیشتر این وظیفه بر عهده صدا و سیما است.
غلامعلی حداد عادل افزود: استاد مطهری با بیان اینکه شهید مطهری مسلمان موحد، مؤمن، قرآنی، متهجد، عالم، معلم، نویسنده، سخنور، سخنران و واعظ به معنی دقیق کلمه بود.گفت: او مصلح اجتماعی، انقلابی و مبارز بود و در نهایت به مقام شهادت رسید که برآیند همه آن امتیازات بود.
وی گفت: من می خواهم از میان همه اوصاف آن بزرگوار بر یک صفت تکیه کنم و آن تفکر عقلانی است. مطهری نگاه عقلانی به انسان و هستی داشت و دین را هم با همین چشم عقل نگاه می کرد.
رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی ادامه داد: زیبایی های اسلام در نظر او در درجه اول جاذبه عقلانی بود. اگر می بینید امام راحل این اندازه به شهید مطهری اظهار علاقه می کنند صرفاً جنبه عاطفی ندارد امام به نگاه عقلانی این شهید توجه داشتند. کسان دیگری هم نزد امام درس خوانده بودند اما تفاوت مطهری با آنها همین نگاه عقلانیش بود. عقلانیت از نظر او زیر ساخت و استخوان بندی دین است. آنچه این بنا را تحمل می کند اسکلت و پایه های استواری است که زیر آن بنا قرار گرفته است.
وی گفت: دین جنبه های مختلف دارد اما او دین را وحی خدای حکیم می دانست. از نظر مطهری هیچ حکم دینی نبود که عقل آن را تأیید نکند البته این به آن معنا نیست که ما می توانیم حکمت همه احکام را بفهمیم اما می توانیم بفهمیم همه حکم ها عقلانی است و این همان نگاه امیرالمؤمنین است.
حداد عادل افزود: اگر می بینید مقام معظم رهبری این قدر احترام به مطهری دارند این سنخیتی است که بین امام، مقام معظم رهبری و مطهری بوده است. در صحبت هایی که از رهبر می شنوید ایشان برای هر موضعی دلیل می آورند و این طور نیست که با هیجان جامعه را اداره کنند و جوهر و درون مایه ایشان عقلانیت است.
همین عقلانیت بود که مطهری را به فلسفه جذب کرد و اگر آثار ایشان را ببینید متوجه می شوید این عقلانیت در همه آثار وجود دارد.
وی افزود: غربی ها دین را چیزی از جنس شعر و هنر ارزیابی می کنند. اما نگاه شهید مطهری این گونه نبود او معتقد بود، خداوند اگر گفته حجاب واجب و ربا حرام است دلیلش این است که خداوند حکیم با حکمتش این ها را قرار داده است.
حداد عادل گفت: : عقل بزرگترین نعمتی است که خداوند به انسان داده و اجتهاد میدانی است که انسان می تواند مسائل خود را با آن حل کند.
وی ادامه داد: شهید مطهری اصلاح نظام حکومت را اصلی ترین کار می دانست و تمام تلاش خود را کرد که دین در نظام جریان داشته باشد او یکسره خود را وقف انقلاب کرد و اگر مانده بود ما را به دفاع عقلانی از دین دعوت می کرد، این نگاه ارزنده ترین میراث او است. اگر چه ما مسائلمان با مسائل زمان مطهری فرق دارد اما نگاهمان نباید فرق کند.
در ابتدای این همایش، شهاب اسفندیاری سرپرست دانشگاه صدا و سیما با تبریک روز استاد و گرامی داشت سی و هشتمین سالگرد شهادت استاد مطهری گفت: دانشگاه صدا و سیما و رسانه ملی در سال های گذشته همایش جهانی «حکمت مطهر» را برگزار می کرد که به بررسی و تحلیل اندیشه های استاد شهید مطهری می پرداخت؛ این همایش چند سالی به دلیل مشکلات درون سازمانی برگزار نشد، اما امسال با عنایت ریاست سازمان صدا و سیما دکتر علی عسکری قرار شد که دانشگاه صدا و سیما مسئول احیاء این همایش شود.وی افزود: این همایش در 2 نشست صبح و عصر و با حضور شخصیت های کشوری، استادان برجسته و پژوهشگران صاحب نام در دانشگاه صدا و سیما برگزار می شود.
اسفندیاری گفت: دانشگاه صدا و سیما در برگزاری همایش حکمت مطهر با بنیاد علمی فرهنگی شهید مطهری و خانواده آن شهید همکاری داشته و هماهنگی های لازم انجام شده است تا پژوهشگرانی که بر آثار شهید مطهری پژوهش داشته اند از دانشگاه ها و پژوهشگاه های مختلف دعوت شوند و در این همایش به ارائه آثار خود بپردازند.
وی با اشاره به اینکه همایش امسال بخش مقالات دانشجویی نخواهد داشت افزود: در همایش امسال صرفاً استادان و پژوهشگران مقالات خود را ارائه و سخنرانی می کنند، اما تصمیم بر آن شده است تا دبیرخانه دائمی همایش حکمت مطهر در دانشگاه صدا و سیما تشکیل شود تا از ظرفیت علمی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که در آثار شهید مطهری پژوهش می کنند در سال های آینده نیز استفاده شود.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °