متن کامل سند "سیاست های کلی حماس"
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 22 خرداد 1400
کد خبر : ۴۹۶۴۷۷
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۷
جنبش مقاومت اسلامی فلسطین با انتشار سندی، اصول و آرمان های خود در ادامه راه مبارزه با اشغالگران را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پایگاه اینترنتی حماس متن کامل سند "اصول و سیاست های کلی" این جنبش را که در آن بر حاکمیت فلسطینیان بر تمام سرزمین های اشغالی تاکید شده است، منتشر کرد.

بخش های مختلف این سند به این شرح است:
مقدمه: فلسطین، سرزمینِ ملتِ عربی فلسطین است. ملت فلسطین در این سرزمین پرورش یافته و در آن ریشه دوانده است و به این سرزمین تعلق دارد و در آن حضور و پیوستگی دارد.
فلسطین، سرزمینی است که اسلام  به جایگاهی بلند و مقامی رفیع بخشیده و روح و ارزشهای عادلانه‌اش را در آن گسترانده و اسلام، پایه گذار عقیده دفاع از فلسطین و مقاوم سازی آن است.
فلسطین، آرمان ملتی است که جهانیان از تضمین حقوق و استرداد آنچه از ملت فلسطین غصب شده عاجز است و سرزمین ملت فلسطین از یکی از بدترین اشکال اشغالگری در جهان رنج می برد.
فلسطین که یک طرح صهیونیستیِ نژادپرستانهِ ضد انسانی بر آن سیطره یافته بر مبنای یک مجوز باطل [اعلامیه بالفور] و به رسمیت شناختن یک رژیم غاصب و قرار دادن دربرابر عمل انجام گرفته با توسل به زور، پایه گذاری شده است.
فلسطینِ اهل مقاومتی که مقاومتش تا تحقق آزادسازی و بازگشت [آوارگان] و شکل گیری کشور دارای حاکمیت کامل به پایتختی قدس ادامه خواهد یافت.
فلسطینی که اهلِ شراکتِ حقیقی بین فلسطینیان با همه گرایشهای آنان برای رسیدن به هدف والای آزادسازی است.
فلسطینی که روح امت و آرمان اساسی و روح انسانیت و وجدان زنده انسانیت است.
با این سند، تجربه ما عمیق و درک و فهم های ما، مشترک و دیدگاه ما پایه گذاری می شود
و مسیر حرکت ما در راهی هموار و مستحکم و دارای نشانه‌های ثابت قرار می گیرد که علائم راه را نشان می دهد و اصول وحدت ملی و فهم  مشترک از این آرمان را تقویت و اصول کار و حد و مرز انعطاف نشان دادن را ترسیم می کند.
معرفی جنبش حماس:
1-جنبش مقاومت اسلامی «حماس» یک جنبش آزادیبخش و مقاومت ملیِ فلسطینی- اسلامی است که هدفش آزادسازی فلسطین و مقابله با طرح صهیونیستی است و مبنای این جنبش نیز در حرکت و اهداف و وسیله‌هایش، اسلام است.
سرزمین فلسطین:
2- فلسطین با مرزهایش از رود اردن در شرق تا دریای مدیترانه در غرب و از رأس الناقوره در شمال تا ام الرشراش در جنوب یک واحد اقلیمی تجزیه ناپذیر است و آن سرزمین ملتِ فلسطین و میهن آن است و بیرون راندن ملت فلسطین و آواره سازی اش از سرزمینش و تشکیل رژیم صهیونیستی بر روی این سرزمین ، حق ملت فلسطین را در همه سرزمینش از بین نمی برد و هیچ حقی را برای رژیم صهیونیستی غاصب در آن به وجود نمی آورد.
3- فلسطین یک سرزمین عربی اسلامی و یک سرزمین، مبارک و مقدسی است که در قلب هر عرب و مسلمانی دارای جایگاه ویژه‌ای است.
ملت فلسطین:
4-فلسطینیان، شهروندان عربی هستند که تا سال 1947 میلادی در فلسطین اقامت داشتند؛ خواه آنهایی که از آن بیرون رانده شدند و خواه آنهایی که در آن ماندند و هر کسی که از یک پدر عربی فلسطینی پس از این تاریخ نیز متولد شده است چه در داخل فلسطین یا خارج آن، فلسطینی است.
5-شخصیتِ فلسطینی یک صفت اصیلی است که همواره با یک فلسطینی است و از آن جدا نمی شود و از بین نمی رود و از پدران به فرزندان منتقل می شود و رنج و محنتهای ملت فلسطین به علت اشغالگری صهیونیسم و سیاست صهیونیسم در کوچاندن ملت فلسطین باعث نمی شود که شخصیت فلسطینی و وابستگی آن از بین برود. همچنین اگر یک فلسطینی تابعیت [یک کشور دیگری] را بگیرد باعث نمی شود که شخصیت و هویت و حقوق ملی اش را از دست بدهد.
6- ملت فلسطین با همه فرزندانش در داخل و خارج و با همه طیفهای دینی و فرهنگی و سیاسی اش یک ملت واحد است.
اسلام و فلسطین:
7-فلسطین در قلب ملتهای عربی و مسلمان قرار دارد و دارای اهمیت ویژه‌ای است چرا که بیت المقدس در آن قرار دارد که خداوند اطراف آن را مبارک قرار داده و آن سرزمین مقدسی است که خداوند برای جهانیان مبارک قرار داده است و آن قبله اول مسلمانان و محل معراج حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم و زادگاه حضرت مسیح(ع) است و در آن هزاران پیغمبر ، صحابه و مجاهد دفن شده اند و سرزمین قیام کنندگان برای حق است.
8-جنبش حماس، اسلام را که همه جوانب زندگی را لحاظ کرده است و نیز تعلق اسلام به هر زمان و مکانی و نیز روح میانه روی اعتدالی آن را می فهمد و ایمان و باور دارد که اسلام ، دین صلح و رواداری است و در سایه آن، پیروان شریعتها و ادیان در امنیت و امان زندگی می کنند همچنین ایمان دارد که فلسطین همواره نمونه همزیستی و رواداری و ابداع تمدن بوده است و خواهد بود.
9-حماس ایمان و باور دارد که رسالت اسلام ، برقراری حق و عدالت و آزادگی و کرامت و حرام دانستن اشکال مختلف ظلم و ستم و مجرم دانستن ستمکار با هر دینی یا قومیتی یا جنسی یا تابعیتی است و اینکه اسلام، مخالف همه اشکال تندروی و تعصب دینی و قومیتی و طائفه ای است و اسلام ، دینی است که پیروانش را بر اساس پاسخ به تجاوز و یاری ستمدیدگان پرورش می دهد و آنان را به بخشیدن و ایثار و فداکاری در دفاع از کرامت و سرزمین و ملتها و  مقدسات ستمدیدگان ترغیب می کند.
قدس :
10- قدس، پایتخت فلسطین است و از دیدگاه اعراب و مسلمانان و انسانیت دارای جایگاه دینی و تاریخی و تمدنی است و همه مقدسات اسلامی و مسیحی آن یک حق ثابت برای ملت فلسطین و امت عربی و مسلمان است و آنها از قدس کوتاه نمی آیند و از هیچ بخشی از قدس صرف نظر نمی کنند و همه اقدامات اشغالگران در قدس اعم از یهودی سازی و شهرک سازی و وارونه جلوه دادن حقایق و از بین بردن نمادها و نشانه‌های قدس باطل است.
11-مسجد الاقصی یک حق منحصر به ملت ما و امت ماست و اشغالگران در آن هیچ حقی ندارند و طرحها و اقدامات و تلاشهایش برای یهودی سازی مسجد الاقصی و تقسیم آن باطل است و مشروعیت ندارد.
آوارگان و حق بازگشت:
12-آرمان فلسطین در اصل و اساسش ، آرمان یک سرزمین اشغالی و یک ملت بیرون رانده شده است و حق بازگشت آوارگان و بیرون رانده شدگان فلسطینی به سرزمینشان که از آن اخراج شده اند یا جلوی بازگشت آن گرفته شده است خواه در مناطق اشغالی 1948 میلادی یا سرزمینهای 1967میلادی (یعنی سراسر فلسطین) یک حق طبیعی و فردی و گروهی است که ادیان آسمانی و اصول اساسی حقوق بشر و قوانین بین الملل بر آن صحه گذاشته اند و هیچ طرف فلسطینی یا عربی یا بین المللی نمی تواند بر سر این حق معامله کند.
13-حماس با همه طرحها و تلاشها با هدف سازش بر سر مسئله آوارگان از جمله تلاشها برای اسکان آنان در خارج از فلسطین و با طرحهای سرزمین جایگزین مخالف است و تأکید می کند دادن غرامت به آوارگان فلسطینی بابت ضرر و زیانی که از آواره کردن و اشغال سرزمینشان متحمل شده اند یک حق لازم همانند حق بازگشت آنهاست و دادن غرامت به آنان باعث نمی شود که حق بازگشت آوارگان از بین برود و [حق بازگشت به قوت خود باقی است.]
طرح صهیونیستی:
14-طرح صهیونیستی یک طرح نژادپرستانه ، خصمانه ،‌ جایگزین سازی ، توسعه طلبانه، مبتنی بر غصب حقوق دیگران و دشمنی با ملت فلسطین و خواسته های این ملت یعنی آزادی و آزادسازی و بازگشت و تعیین سرنوشت است و رژیم اسرائیل نیز ابزار طرح صهیونیستی و پایگاه آن برای تجاوز است.
15-طرح صهیونیستی فقط ملت فلسطین را هدف قرار نداده است بلکه این طرح ، دشمن امتهای عربی و مسلمان است و خطری حقیقی برای همه محسوب می شود و تهدیدی بزرگ برای امنیت و منافع امتهای عربی و مسلمان است همچنین طرح صهیونیستی ، دشمن انتظارات آنها در وحدت و نهضت و آزادی است و این طرح ، علت اصلی رنج و محنتهای امروز امت مسلمان است و طرح صهیونیستی همچنین خطری برای امنیت و صلح بین المللی و برای جامعه انسانی و منافع و ثبات آن است.
16-حماس تأکید می کند منازعه با طرح صهیونیستی ، منازعه با یهودیان به سبب دین آنها نیست و حماس با یهودیان به خاطر آنکه یهودی هستند منازعه نمی کند بلکه با صهیونیستهای اشغالگر تجاوز در منازعه است این در حالی است که سران اشغالگر از نمادهای یهود و یهودیت در این منازعه استفاده می کنند و رژیم غاصب خود را با این نمادها معرفی می کنند.
17-حماس با ظلم و ستم و آزار و اذیت هر انسانی یا نادیده گرفتن حقوق آن به خاطر قومیت یا دین یا طائفه مخالف است و اعتقاد دارد مشکل یهودیت و یهودی ستیزی و ظلم و ستم به یهودیان اساساً به تاریخ اروپا مربوط می شود و به تاریخ اعراب و مسلمانان و میراث آنان مربوط نمی شود و جنبش صهیونیسم - که با حمایت قدرتهای غربی توانست فلسطین را اشغال کند - خطرناکترین نمونه اشغالگری شهرک نشینی است که در بیشتر نقاط جهان چنین پدیده‌ای از بین رفته است و در فلسطین نیز باید از بین برود.
برچسب ها: سند ، مقاومت ، فلسطین
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °