وزارت کشور آماده برگزاری انتخابات سالم و قانونی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  دوشنبه 05 مهر 1400
کد خبر : ۴۹۶۶۱۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۶
وزير كشور از آمادگي وزارت كشور براي برگزاري انتخابات باشكوه، سالم و قانوني خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، عبدالرضا رحماني فضلي در نشست هم‌انديشي معاونان اقتصادي استانداريها كه در وزارت كشور برگزار شد، در سخناني با اشاره به برگزاري انتخابات در 29 ارديبهشت افزود: در ايام انتخابات كه عرصه براي فعاليت سياسي باز مي‌شود، بايد مرزهاي حساس و مهم را صيانت كرد تا انسجام داخلي را تقويت كنيم و كاري صورت ندهيم كه در جامعه قطب‌بندي شود.
 
وي افزود: نبايد در ايام انتخابات اقداماتي انجام دهيم كه القاي اين مطلب باشد كه در اين 38 سال پس از پيروزي انقلاب كاري صورت نگرفته و مردم را مايوس و نااميد كنيم.
 
رحماني فضلي تصريح كرد: در اين انتخابات خيلي‌ها در فضاي مجازي و رسانه‌ها به دنبال تحريك فرصت‌ها هستند اما مردم پختگي داشته و به نظام اعتماد دارند، بايد سرمايه اجتماعي را كه ثمره آن اعتماد مردم است، قدر بدانيم.
 
وزير كشور با اشاره به اقدامات وزارت كشور براي برگزاري انتخابات 29 ارديبهشت گفت: كار فشرده يك‌ساله‌اي براي برگزاري انتخابات صورت گرفته و ما آمادگي كامل داريم كه انتخابات با شكوه، سالم و قانوني را برگزار كنيم.
 
وي با بيان اينكه در سال گذشته كمترين برخورد نظامي، امنيتي با احزاب صورت گرفته است اظهار داشت: اين امر نشان دهنده اين است كه احزاب از پختگي و شعور سياسي بالايي برخوردارند.
 
رحماني‌فضلي نتيجه سرمايه اجتماعي ايجاد شده در كشور را اعتماد مردم به نظام و دولت دانست و اظهار داشت: هر حزب، شخص و يا گروهي كه بعد از انتخابات روي كار مي‌آيد بايد خشتي روي خشت دستاوردهاي نظام و انقلاب بگذارد كه ما هم اين موضوعات را در ستاد انتخابات كشور تذكر داده‌ايم.
 
وزير كشور ادامه داد: بايد كاري كنيم كه انتخابات موجب تحكيم وحدت عمومي بوده و به افزايش سرمايه اجتماعي مردم به نظام منجر شود. انتخابات، روش و شيوه‌ است و هدف ما دين خداست و دين خدا نيز در نظام جمهوري اسلامي تبلور يافته است و ما هم وظيفه داريم كارآمدي نظام را با برگزاري انتخاباتي باشكوه و جلب مشاركت مردم افزايش دهيم.
 
وي با بيان اينكه روش انتخاب مديران براي ارتقاء كارآمدي نظام از طريق مردم صورت مي‌گيرد تصريح كرد: اگر انتخابات موجب شود كه هدف اصلي كه همان باور مردم به دين خداست، دچار خدشه شود اين اصلا قابل باور نيست. هر كسي كه انتخاب مي‌شود بايد اين باور را داشته باشد كه بايد در تكامل گام هاي قبلي قدم بردار و گرنه صلاحيتي براي جلب آراي مردم را در عصر مسئوليت ندارد.
 
رحماني فضلي اضافه كرد: وزارت كشور به عنوان متولي امر اجراي انتخابات بايد دقت كند كه به هيچ وجه، له يا عليه هيچ شخص و گروهي وارد انتخابات نشود كه اگر اينطور شود كل را فداي جزء‌كرده‌ايم در صورتيكه جزء بايد در خدمت كل باشد.
 
وزير كشور خطاب به دست‌اندركاران برگزاري امر انتخابات و اعضاي وزارت كشور گفت: با هر حب و بغضي كه داريد نبايد در انتخابات دخالت كنيد. همه ما مجموعه‌اي از منظومه كل اداره كشور هستيم كه در هر مقطعي از زمان بايد وظيفه‌مان را انجام دهيم.
 
وي در بخش ديگري از سخنانش به اقدامات دولت در سال 95 اشاره كرد و گفت: سال 95 به استمرار دو سال قبلي قرين موفقيت‌هاي زيادي براي دولت بود. عليرغم اينكه كمبودهايي در تامين منابع در حوزه اقتصادي و تهديدات فراوان در حوزه منطقه‌اي و برخي فشارها نيز در حوزه بين‌المللي داشتيم در حوزه داخلي با انسجام و وحدت بين همه قوا و بويژه مردم و در سايه لطف خدا و رهنمودهاي رهبر انقلاب، سال خوبي را پشت سرگذاشتيم.
 
رحماني فضلي شاخص‌هاي كلان اقتصادي در سال 95 را مثبت ارزيابي كرد و اظهار داشت: در سال 95 تورم تك رقمي را تجربه كرديم كه هم در عرصه توليد و خدمات اين اتفاق افتاد و هم توانستيم صادرات نفت را به بيش از 2 برابر برسانيم كه رشد 3.5 درصدي در حوزه اقتصاد داشته‌ايم.
 
وزير كشور با تاكيد بر اينكه در سال گذشته در كاهش نرخ تورم و افزايش رشد اقتصادي موفقيت‌هايي از سوي دولت كسب شده اظهار داشت: ما در سال گذشته شاهد ثبات در عرصه قيمت‌ها بوديم كه اين علامت مثبتي است و امكان برنامه‌ريزي و فعاليت بيشتر را فراهم مي‌كند كه مجلس هم در حوزه تامين مالي با دولت همكاري هايي داشت و بانكها هم حمايت‌هايي داشتند كه توانستيم منابعي را براي بنگاه‌هاي خرد و طرح‌هاي نيمه‌تمام بالاي 60 درصد پيشرفت اختصاص دهيم كه اين بسيار ارزشمند است.
 
وي يكي از اقدامات موثر دولت در حوزه پيشبرد طرح‌هاي نيمه‌تمام عمراني را واگذاري اين طرح‌ها به بخش خصوصي عنوان كرد و گفت: رقم جذب سرمايه‌گذاري خارجي در سال گذشته خوب بوده و طراز تجاري ما بعد از سالها مثبت شد كه اين دولت تلاش كرد ميزان صادرات از واردات بيشتر باشد.
 
رحماني فضلي اضافه كرد: دولت در سال گذشته اقتصاد مقاومتي را اجرايي و عملياتي كرد و وزارت كشور نيز با كار ويژه و فشرده پيگيري هاي لازم را در جهت پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي به كار بسته است كه گزارشهاي آن تقديم مقام معظم رهبري شده است.
 
وزير كشور همچنين شاخص مشاركت مردم در بخش‌هاي اقتصادي در سال گذشته را خوب ارزيابي كرد و گفت: اين شاخص‌ها عليرغم همه فشارها، كاهش قيمت نفت و شرايط منطقه‌اي و بين‌المللي ايجاد شده كه نشان دهنده عملكرد خوب دولت در حوزه اقتصادي است.
 
وي ادامه داد: در سال گذشته موضوعي كه بخواهد در داخل كشور تنشي ايجاد كند نداشتيم و اين در شرايطي بود كه عناصر تكفيري و رژيم صهيونيستي و عوامل خارج از منطقه ما را مستقيما تهديد مي‌كردند اما تلاش كرديم كه امنيت و آرامش داخلي را به خوبي پيش ببريم كه اين مديون تلاشهاي نيروهاي مسلح  و رهنمودهاي رهبري معظم انقلاب است. البته دوست و دشمن به وضعيت مطلوب امنيتي داخل كشور اذعان كرده‌اند. عليرغم همه فشارها در دولت يازدهم بودجه بخش دفاعي كشور 3.5 برابر افزايش يافته است.
 
رحماني فضلي در بخش ديگري از سخنانش ساماندهي آسيب‌هاي اجتماعي را يكي ديگر از قله‌هاي دولت يازدهم قلمداد كرد و گفت: به جاي اينكه آسيب‌هاي اجتماعي را مخفي كنيم مطالعاتي را در اين حوزه انجام و نتايج آن را تقديم رهبري انقلاب كرديم و پس از دريافت رهنمودهاي ايشان يك سال تمام اركان وزارت كشور با رهنمودهاي رهبر انقلاب روي آن كار كردند و آسيب‌هاي اجتماعي شناسايي شد.
وي اضافه كرد: ما 4 جلسه دو ساعته با حضور تمام مسئولان نظام درباره آسيب‌هاي اجتماعي در خدمت رهبر انقلاب بوديم كه ايشان در اين جلسات فرمودند «20 سال اين موضوع دير مورد توجه قرار گرفته و حالا كه اولويت يافته بايد فوق‌العاده و با قوت اين 20 سال را جبران كنيد.» ايشان در جلسه چهارم فرمودند كه «از روند كار خرسندم كه حتما بايد اين موضوع امسال و سالهاي بعد پيگيري شود.»
 
وزير كشور مهمترين اولويت دولت در سال 96 را پيشبرد اهداف اقتصاد مقاومتي عنوان كرد و گفت: دولت برنامه سال 96 را تهيه كرده و بايد در استانها نيز تلاش كنيم كه موضوع اقتصاد مقاومتي با همراهي و هماهنگي دستگاهها حول سياستهاي كلان اقتصاد مقاومتي پيش رود.
رحماني‌فضلي با بيان اينكه امنيت اقتصادي براي مردم مهم است افزود:  ما به هر نحوي بايد امنيت اقتصادي را كه شامل مقررات، دستورالعمل‌ها و بخش‌نامه‌ها و همينطور قيمت‌ها و تصميمات است، ايجاد كنيم.
 
وي اضافه كرد: اگر انباشت ثروت از سوي مردم به صورت قانوني وجود دارد، بايد آن را به رسميت بشناسيم؛ وقتي حرف از رانت‌خوار و زالو‌صفت مي‌زنيم مردم به سراغ افرادي كه اتومبيل‌هاي گرانقيمت دارند مي‌روند، بايد در بيان واژه‌ها دقت شود.
 
وزير كشور با تاكيد بر اينكه همه به دنبال اين هستند كه با رانت‌خواري برخورد شود گفت: بزرگنمايي و كلي‌گويي از مصاديق رانت‌خواري در افكار عمومي بد تعبير مي‌شود، بايد هر كس در كشور سرمايه‌گذاري كرد  تكريم شود.
 
رحماني فضلي تصريح كرد: 186 مورد از وظايف دولت را در سطح ملي از دستگاهها گرفته‌ايم و در اختيار دستگاههاي متناظر و استانداران قرار داده‌ايم تا سهولت در سرمايه‌گذاري صورت گيرد. بايد در كمترين زمان تسهيلات خدمات‌رساني را براي توليدكنندگان فراهم كنيم.
 
وي در پايان خاطر نشان كرد: اولويت‌هاي اقتصاد مقاومتي  براي سال 96 را اعلام كرده‌ايم كه به زودي به استانداران ابلاغ مي‌شود.   

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۶.۵۱°    ۲۶.۹۹°