پژوهشگران ایرانی استخوان مصنوعی ساختند
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:53 - يکشنبه 19 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۴۹۷۸۶۱
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۲
پژوهشگران "پژوهشگاه مواد و انرژی" موفق به ساخت جایگزین‌های استخوانی زیست تخریب‌پذیر از جنس نانوکامپوزیت زیرکونیا-کلسیم فسفات دوفازی شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، فخرایی، مجری طرح گفت: در این پژوهش نانوکامپوزیت‌های BCP-ZrO2 حاوی درصدهای مختلف حجمی فاز زیرکونیا با اندازه ذرات متفاوت و با روش‌های متفاوت زینتر تهیه و بررسی شدند.

زینتر نمونه‌ها شامل فرایندهای زینتر معمولی در کوره الکتریکی، زینتر توسط تشعشعات مایکرویو در و زینتر پلاسما جرقه‌ای SPS در دماهای متفاوت بوده است.

او افزود: علاوه بر ساختار، خواص مکانیکی این نانوکامپوزیت‌ها، مکانیزم‌های شکست فعال و رفتار منحنی R در آنها مورد ارزیابی شده و مقایسه قرار گرفته است.

در انتها مشخص شد که نمونه نانوکامپوزیت با بالاترین خواص مکانیکی (به خصوص در مقدار چقرمگی شکست) مربوط به نمونه دارای 3 درصد حجمی نانوزیرکونیا تولید شده به روش SPS است که مقاومت به رشد ترک و سختی آن تقریبا سه برابر جایگزین‌های کلسیم فسفاتی است.

مجری طرح گفت: همچنین این کامپوزیت علاوه بر خصوصیات مکانیکی مطلوب، از خواص بیولوژیکی و زیست تخریب پذیری قابل قبولی برخوردار بوده و امکان جذب و جایگزینی با بافت استخوانی جدید در آن وجود دارد. 

فخرایی گفت: مقاومت به تردی و شکنندگی این محصول نسبت به نمونه‌های موجود در بازار و همچنین نمونه‌های تحقیق شده مشابه بیش از سه برابر است که این امر می‌تواند کمک بزرگی به استفاده از این دسته مواد در بازسازی استخوان‌های آسیب‌دیده تحت فشار درکاربردهای ارتوپدی داشته باشد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۶°    ۲۷°