گفتگوی 18:30/ آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان در باتلاق یمن
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:00 - چهارشنبه 15 مرداد 1399
کد خبر : ۴۹۸۶۶۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۹:۲۹
کارشناس مسائل یمن گفت: تاکنون هر چه بر سر یمن آمده از توطئه سه گروه رژیم صهیونیستی، آمریکا و عربستان است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، جعفر قنادباشی کارشناس مسائل یمن در ارتباط تلفنی با برنامه گفتگوی 18:30، در تبیین اوضاع کنونی یمن و شرایط حاکم بر آن توضیح داد: مردم یمن پیشتر و به ویژه در دو سال اخیر، از سیاست های عربستان رنج بسیاری متحمل شده اند.
 
 گفتگوی 18:30/ آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان در باتلاق یمن
 
قناد باشی افزود: پس از ناکامی عربستان در این منطقه، عربستان تلاش کرد آمریکا را به کمک بگیرد تا سرپوشی باشد بر نقایص خود  و ارتش شکست خورده اش که البته این دسته اقدامات آنان از درون و بیرون این کشور مخالفان بسیاری داشته و شیوع نارضایتی در عربستان را بسیار شدت بخشیده است؛ به طوری که به تعداد افراد ناراضی هر روز بیش از پیش افزوده می شود.
 
وی ادامه داد: مسئله شکست عربستان در یمن، عراق و کویت آمریکا را متقاعد کرد که  این کشور دیگر در منطقه پایگاهی ندارد و همین امر باعث شد تا در مونیخ ائتلافی سه جانبه با محوریت رژیم صهیونیستی، آمریکا و عربستان ترتیب دهند که در ادامه آن و در یک اجلاس امنیتی، همکاری مشترکی را آغاز کردند.

قنادباشی تاکید کرد: تاکنون هر چه بر سر یمن آمده از توطئه این سه گروه بوده و هر تصمیمی که درباره عربستان گرفته شده، نیز از جانب آنان  بوده که البته این موارد، خطر شکست های تازه ای برای سعودی ها ایجاد خواهد کرد.

وی ادامه داد: علاوه بر این، نا آرامی هایی که القاعده در بنادر یمن ایجاد می کند نیز نمونه ای از ستمی است که به مردم یمن وارد می شود و  همین امر باعث محدودیت در ورود آذوقه و دارو به یمن می شود که بر اساس آمارها بیشترین اجحاف در حال حاضر در برابر یمن اتفاق می افتد، اما ملت یمن نشان دادند که امروز نمایش تازه ای از مقاومت در یمن اتفاق افتاده است.

 قنادباشی درباره  مبنای خبر برخی رسانه‌ ها از طرح تجزیه یمن گفت: این خبر به تصمیم شورای انتقالی بر می گردد که با همراهی  برخی  مقامات سابق محلی، سعی در تشکیل دولت در بخش جنوبی دارند. وی افزود: این مسئله مبنای تاریخی دارد و به زمان جنگ سرد بر می گردد که بخش شمال و جنوب یمن از یکدیگر جدا بود و به طور جداگانه حکومت می شد.
 
 قنادباشی اضافه کرد: یک بدبینی هایی در شمال و  جنوب  یمن ایجاد شده و  به تازگی تحرکاتی  کرده اند که  جنبش انصارالله یمن را زیر سیطره  خود بگیرند و برخی قبایل شمالی را از مردم یمن جدا  و انگیزه هایی ایجاد کنند تا  دولت ایجاد کنند.  اختلاف نظر در بین اعضای شورای همکاری  خلیج فارس  بسیار است. کارشناس مسائل یمن ادامه داد:  این طرحی شکست خورده است؛ از همان 6 سال پیش که در یمن  تمام اقدامات تفرقه برانگیز  را پیاده کردند،  اما موفق نشدند.
 
قنادباشی در تبیین مواضع آمریکا در ادامه این اقدامات گفت: آمریکا استراتژی نا مشخصی در این باره دارد و نمی داند در منطقه چه می خواهد. وی افزود:  افراد نزدیک ترامپ معتقدند او  در این باره استراتزی روشنی ندارد و ترامپ  را مهره صهیونیست ها می دانند، از طرفی می خواهد صهیونیست ها  را راضی نگه دارد و از طرف  دیگر جریان نفت را برقرار و نفت خام را از عربستان تهیه کند و در 40 سال گذشته همین بوده و الان امریکایی ها دارند همین استراتژی را  دنبال می کنند.
 
قنادباشی ادامه داد: آنها بیشتر به دنبال این هستند که که افراد نالایق تر در عربستان و یمن  روی کار بیایند  و  شیرهای نفت را بر روی  کمپانی های آنان باز کنند و  بازارشان را بر روی هر کالایی باز کنند.

نبی‌الله رشنو، دیگر کارشناس مسائل یمن با حضور در برنامه درباره نقش آمریکا در شکل گیری ائتلاف سعودی اخیر گفت: ایالات متحده آمریکا در آسیای جنوب  غربی و  خاورمیانه در حال تقویت کنشگری خود است. 
 
گفتگوی 18:30/ آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان در باتلاق یمن 
 
وی افزود: در دهه 90 ایالات متحده،  بوش پسر تلاش داشت یک هژمونی گسترده بر جهان  ایجاد کند. بالغ بر 20 سال گذشت و اقدامات مختلف در دست اندازی به سایر حکومت ها ترتیب داد، برخی اقدامات اشغالگرانه طغیان گری آنان شکست خورد و روشن کرد که جهان  از سیطره نظم دو قطبی خارج  شده و ملت ها باید در منابع سهیم و تصمیم گیری ها بر اساس منابع و منافع سایر کشو رها باشد و همین باعث ایجاد قطب هایی در جهان شد که روسیه و چین نمونه بارز آن بود.
وی افزود: همچنین  اتحادیه اروپا به عنوان پیام آور شگرف، همه  نمادهایی بود که به نمایش درآمد و ترمز آمریکا را برابر طغیانگری ها کشید.

رشنو در تبیین نقش آمریکا در تجاوز ائتلاف سعودی علیه یمن، گفت: آمریکا امروز دنبال جنگ مستقیم نیست و با نوک پیکان استراتژی ای که ترامپ طراحی کرده است  و هشدارهایی که داده مبنی بر اینکه به  هر کشوری که ورود کنیم با هر عنوانی، هزینه اقدامات ما با کشور مقصد و میزبان است، پس به نظر می رسد، در آنچه در یمن اتفاق می افتد از آموزش، تسلیحات و  کمک های مستشاری، آمریکا حرف اول را می زند.

این کارشناس مسائل یمن در ادامه گفت: بخش عمده اختلافات عربستان و امارات ریشه تاریخی در معاهده سایسپیکو دارد و پس از پیاده سازی تفکر انگلیسی در کشور ها یعنی انداختن اختلاف و حکومت کردن،بر این مناطق حکومت می کنند که  علاوه بر  امارات، 5 کشور حاشیه خلیج فارس، قطر، کویت، بحرین و عمان نیز سیطره و تمامیت عربستان را نمی پذیرند و مراقبند که عربستان  تمامیت خواهی خود را تحمیل نکند.

 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °