در اجرای تعهداتمان در بحث برجام خود شیرینی کردیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:55 - جمعه 09 آبان 1399
کد خبر : ۴۹۹۳۶۳
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: متنی که در برجام تهیه شده، مبهم و قابل تفسیر به شکل های گوناگون است و حقوق ما با این متن احقاق نمی شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سیدمصطفی آقامیرسلیم در سخنانش در برنامه ایران 96 شبکه جام جم سیما در پاسخ به سوالی مبنی بر این که در صورت پیروزی در انتخابات با بدعهدی های آمریکایی ها در موضوع برجام چه برخوردی خواهید کرد؟ افزود: دوستانی که مذاکره کردند عرق ریختند و زحمت کشیدند و به جهانیان اثبات شد که ایران به دنبال سلاح های کشتارجمعی و هسته ای نیست و این دستاورد بسیار خوبی بود اما در اجرای تعهداتمان در بحث برجام خود شیرینی کردیم.
وی گفت: ما باید قدم به قدم پیش می رفتیم و منتظر اجرای تعهدات طرف مقابل می شدیم و بعد قدم بعدی را برمی داشتیم.
میرسلیم افزود: ما همه تعهدات خود را به بهترین شکل و حتی بیشتر از تعهدات ایفا کردیم اما طرف مقابل اقدامی نکرد و در تشدید تحریم ها گام برداشت و اینکه می گویند مبادلات باز شد و تحریم نداریم یک سویه است.
وی گفت: در دوران تحریم خیلی از کارخانه های چینی و ترکیه از فرصت استفاده و محصولات خود را در بازار ما وارد کردند و بازار ما غرق کالاهای خارجی شد.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری افزود: اروپایی ها که دیدند سرشان کلاه رفته است و دیدند بازار ایران را به عنوان بازار مطرح از دست داده اند لذا درِ باغ سبز نشان دادند تا اینکه با تدبیر خودشان بهتر وارد بازار مصرف ایران شوند.
میرسلیم گفت: آنها ایران را به عنوان بازار مصرف خود می دانند در حالی که ما به لحاظ فناوری و علمی برای خود شأنی داریم.
وی افزود: دولت یازدهم پس از برجام بسیار ناشیانه وارد صحنه مذاکرات سیاسی شد به طوری که منافع دیگران را بیشتر از منافع خودمان تأمین کردیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: ما باید با افزایش آگاهی عمومی و همکاری با کشورهای دوست، کشورهای غربی را مفتضح تر کنیم چرا که نباید حقوق ما نایده گرفته شود.
میرسلیم افزود: در هر حال برجام تمام شد و مطالبی گفته و امضا شد اما اکنون باید به فکر اجرای آن باشیم و حقوق خود را احقاق کنیم.
وی گفت: ما قائل نیستیم که باید همواره مظلوم واقع شویم و هر چه سریعتر و بهتر باید حق خود را احقاق کنیم.
نامزد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: در صورت پیروزی در انتخابات عواید ناشی از خام فروشی را به صفر خواهم رساند و از نفت و گاز باید در زمینه تولید محصولات میانی و نهایی با دوام استفاده تمام عیار کرد.
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا  و سیما، سید مصطفی آقا میرسلیم در برنامه ایران 96 شبکه جام جم سیما، در پاسخ به سوالی مبنی براینکه برای تسهیل امور ایرانیان مقیم خارج از کشور چه برنامه ای دارید؟ افزود: ایران و ایرانی در خارج از کشور با فرهنگ و ادب و هنرش شناخته شده است و همه کوشش ما به لحاظ فعالیت های کنسولی باید حفظ و ارتقا این شخصیت باشد و باید کنسولگری و سفارت ما مانند میهن اسلامی پذیرای ایرانیان خارج از کشور باشد و به آنها خدمت کامل ارایه کند.
وی گفت: باید کنسولگری ها برای ارایه بهتر خدمت به هموطنان تجهیز شود و بطور قطع همانطور که جمعیت ما در ایران در این سال ها افزایش داشته جمعیت ایرانیان خارج از کشور هم بیشتر شده است و دیگر نمی شود در کنسولگری ها با امکانات 50 سال قبل ارایه خدمت کرد.
میرسلیم در پاسخ به سوال مبنی بر آنکه برای کاهش وابستگی اقتصاد  کشور به درآمدهای نفتی چه برنامه ای دارید؟ افزود: نفت و گاز جزو مزیت های نسبی است و نمی توانیم به لحاظ اقتصادی و فنی به آن بی توجه باشیم ، اما ساده ترین راه برای استفاده از این منابع ، خام فروشی است و آن هم به قیمتی که خودمان تعیین کننده آن نیستیم .
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: باید وابستگی به درآمدهای ناشی از خام فروشی نفت کاهش پیدا کند و حذف شود.
وی افزود: 5درصد نفت ما برای خوراک پتروشیمی است و 95 درصد یا خام فروشی و یا به عنوان سوخت مصرف می شود.
وی گفت: این اشتباه است که اگر ما از نفت و گاز استفاده نکنیم ته زمین می ماند و بی خاصیت می شود در حالیکه معادن ما تا 500 سال دوام دارد و اینطور استفاده و خام فروشی یعنی به تاراج دادن آن در مدت 50 سال و محروم کردن نسل های آینده از عواید آن.
میرسلیم افزود: در کشور ما اقدامات صورت گرفته در پتروشیمی بسیار ارتقا پیدا کرده است اما زنجیره کاملی نداریم و برخی مواقع نیازمندی ها خود را در زمینه پتروشیمی وارد می کنیم.
وی گفت: اگر کارهایمان مبتنی بر فعالیت های ساخت ، تولید و تامین فرآورده های اساسی باشد نیاز به فشار آوردن به مخازن نفتی و برداشت غیرصیانتی از آن نیست.
میرسلیم افزود: با خام فروشی نفت مبارزه می کنم و این اقدام را تاراج سرمایه های ملی می دانم و ما حق نداریم نفت خام را صرف امور جاری کنیم و یا با آن واردات کالا داشته باشیم که منجر به تعطیلی تولید و افزایش بیکاری  و رکود شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۳°