مقاله سرگشاده گولن

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:40 - شنبه 10 اسفند 1398
کد خبر : ۴۹۹۴۹۵
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۳:۰۹
پیامی از آمریکا برای ترکیه
روزنامه آمریکایی «واشنگتن پست» دو روز قبل (دوشنبه) مقاله ای از فتح الله گولن رهبر جنبش «خدمت» ترکیه را منتشر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبربه نقل از خبرگزاری صدا و سیما،واشنگتن پست، متن مقاله گولن را به این شرح منتشر کرد:
 
مقاله سرگشاده گولن 
 
در حالی که روسای جمهور آمریکا و ترکیه روز سه شنبه در کاخ سفید دیدار می کنند، رهبر کشوری که نزدیک به دو دهه است آن را وطن خود خوانده ام، چهره به چهره رهبر زادگاهم قرار می گیرد. مسائل زیادی از جمله مبارزه با داعش، آینده سوریه و بحران پناهندگان، بین دو کشور مطرح است.
اما ترکیه که من زمانی آن را کشوری مایه امیدواری، در مسیر تحکیم دمکراسی و شکل میانه ای از سکولاریسم می دانستم، تحت سلطه رئیس جمهوری در آمده است که برای تجمیع قدرت و انقیاد مخالفان، هر اقدامی را انجام می دهد.
غرب باید به بازگشت ترکیه به مسیر دموکراتیک کمک کند. دیدار روز سه شنبه و  اجلاس سران ناتو در هفته آینده، باید به عنوان یک فرصت برای پیشبرد این تلاش استفاده شود.
رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه از پانزدهم ژوئیه 2016 ( 25 تیر 95) و پس از یک کودتای اسفناک، به طور نظام مند به آزار مردم بی گناه پرداخته است. اردوغان به طور نظام مند به دستگیری، بازداشت، اخراج و ویران کردن زندگی بیش از سیصد هزار نفر از شهروندان کرد، علوی، سکولار، چپ گرا، روزنامه نگاران، دانشگاهیان یا شرکت کنندگان در جنبش «خدمت» پرداخته است. خدمت، یک جنبش بشر دوستانه و صلح طلب است که با من ارتباط دارد.
زمانی که اقدام به کودتا کشف شد، من به شدت آن را محکوم و هر گونه دخالت در آن را رد کردم. علاوه بر این، من گفتم هر کسی که در کودتا شرکت کرد، به آرمان من خیانت کرد. با وجود این، اردغان بدون اینکه شواهدی داشته باشد، بلافاصله من را به سازماندهی این کودتا در فاصله ای پنج هزار مایل دورتر متهم کرد.
دولت، روز بعد فهرستی از هزاران نفر را که آنها را با جنبش خدمت مرتبط می دانست به سبب باز کردن حساب بانکی، تدریس در یک مدرسه یا تهیه گزارش برای یک روزنامه ارائه داد. دولت چنین ارتباطی را جرم دانست و شروع به نابودی زندگی این افراد کرد. این فهرست ها شامل افرادی بود که ماهها قبل فوت کرده بودند و افرادی که در آن زمان در مقر اروپایی ناتو خدمت می کردند. نهادهای دیده بان بین المللی، از آدم ربایی های متعدد، علاوه بر شکنجه و فوت افراد حین بازداشت خبر داده اند. دولت ترکیه، افراد مظلوم را خارج از ترکیه تحت پیگرد قرار داد. مثلا دولت، مالزی را برای اخراج سه طرفدار جنبش خدمت تحت فشار قرار داد تا با زندانی شدن و احتمالا شکنجه روبرو شوند. یکی از افراد، مدیر یک مدرسه و بیش از ده سال در مالزی اقامت کرده است.
رئیس جمهور ترکیه ماه آوریل در میان اتهامات وقوع تقلب جدی، با اختلاف اندک آراء در یک همه پرسی پیروز شد تا یک «ریاست جمهوری اجرایی» را بدون اینکه ناظری بر این سمت وجود داشته باشد تشکیل دهد و بتواند همه سه قوه دولت را کنترل کند.
بدون شک، بخش اعظم این قدرت اکنون از طریق پاکسازی ها و فساد مالی در اختیار اردوغان است. من برای مردم ترکیه نگرانم که وارد این مرحله جدید از استبداد می شوند.
وضع به اینصورت آغاز نشد. حزب حاکم عدالت و توسعه سال 2002 با قول اجرای اصلاحات دمکراتیک برای عضویت در اتحادیه اروپا به قدرت رسید. اما با گذشت زمان، اردوغان به طور فزاینده ای تحمل مخالفت ها را از دست داد. وی انتقال بسیاری از رسانه ها به دار و دسته خودش را از طریق نهادهای دولتی قانونگذاری تسهیل کرد.
اردوغان، ژوئن 2013 معترضان را در پارک گزی سرکوب کرد. دسامبر آن سال، وقتی پای اعضای کابینه اردوغان در یک بررسی گسترده اختلاس به میان آمد، وی با انقیاد قوه قضائیه و رسانه ها واکنش نشان داد. وضعیت اضطراری «موقت» که پس از پانزدهم ژوئیه سال گذشته اعلام شد هنوز به قوت خود باقی است. بر اساس اعلام سازمان عفو بین الملل، یک سوم کل خبرنگاران زندانی شده جهان، در زندان های ترکیه هستند.
اینکه اردوغان مردم کشورش را آزار می دهد، صرفا موضوعی داخلی نیست. پیگرد فعلی جامعه مدنی، روزنامه نگاران و کردهای ترکیه، ثبات دیرینه کشور را تهدید می کند. مردم ترکیه اکنون در خصوص رژیم حزب عدالت و توسعه به شدت قطب بندی شده اند. ترکیه ای که یک رژیم دیکتاتوری در آن برقرار و مامنی برای تندروهای خشن باشد و موجب یاس شهروندان کرد خود شود، برای امنیت خاورمیانه یک کابوس خواهد بود.
مردم ترکیه برای برقراری دموکراسی به حمایت متحدان خود نیاز دارند. ترکیه سال 1950 برای پیوستن به ناتو، یک انتخابات چند حزبی برگزار کرد. ناتو به عنوان یکی از الزامات عضویت خود می تواند و باید خواستار احترام قائل شدن ترکیه برای تعهداتش به هنجارهای دموکراتیک این سازمان شود.
برای تغییر این عقب گرد دموکراتیک در ترکیه، دو اقدام حیاتی است. نخست، یک قانون اساسی مدنی جدید باید از طریق روند دموکراتیک، با شرکت همه بخش های جامعه و در راستای معیارهای بین المللی حقوقی و انسانی تدوین شود و باید از درس های موفقیت آمیز دموکراسی های کهن در غرب استفاده شود.
دوم، برنامه های درسی مدارس که در آنها بر ارزش های کثرت گرایی و دموکراتیک تاکید و بر طرز فکر انتقادی تاکید شده است تدوین شود.
هر دانش آموزی باید اهمیت قدرت های متوازن کننده حکومت را در خصوص اختیارات فردی، تفکیک قوا، استقلال قوه قضائیه، آزادی مطبوعات و خطرات ملی گرایی مفرط، سیاسی شدن دین و تقدس حکومت یا هر رهبری را فرا بگیرد.
برچسب ها: ترکیه ، گولن ، اردوغان ، کودتا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۵°