لحظه به لحظه با انتخابات 96؛ درخشش ملت در حماسه وفاداری
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  شنبه 13 آذر 1400
کد خبر : ۴۹۹۶۷۲
تاریخ انتشار : جمعه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۲
دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ازساعت 8 صبح امروز جمعه ۲۹ اردیبهشت سال ۱۳۹۶، همزمان در سراسر کشور آغاز شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، بر طبق قانون تمامی متولدین ۲۹ اردیبهشت سال 1378 و قبل از آن واجد شرایط رای دادن در انتخابات این دوره ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا هستند.
 
* وزیر کشور ساعت ۸ دستور آغاز انتخابات را صادر کرد و همزمان شعبه‌های رای گیری به روی مردم گشوده شد.

* رهبر معظم انقلاب اسلامی در دقایق اولیه رأی گیری با حضور در محل استقرار شعبه سیار ۱۱۰ در حسینیه امام خمینی رأی خود را به صندوق انداختند.
 
 * اطلاعیه شماره ۱ ستاد مرکزی نظارت: نظارت بر انتخابات صرفاً برعهده شورای نگهبان است و هیچ شخص یا مجموعه ای حق نظارت بر انتخابات را نخواهد داشت.
 
 
* اطلاعیه شماره ۲ هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری: هیئت مرکزی نظارت آماده است گزارش های مستند و مستدل مردم را دریافت کند: شماره تلفن : ۴ ـ ۶۴۳۶۲۸۶۰، تلفن گویا به شماره ۶۶۴۰۱۰۱۲ جهت دریافت پیام های صوتی و نمابر، پست الکترونیکی به آدرس: info@shora-gc.ir و نشان پستی: تهران، خیابان امام خمینی، روبروی دانشکده افسری امام علی، خیابان فلسطین جنوبی، شورای نگهبان
 
*  ستاد انتخابات کشور اطلاعیه شماره ۱۲: اعضای شعب ثبت نام و اخذ رأی حتماً در شعبه اخذ رأی یک دستگاه رادیو یا تلویزیون در دسترس داشته باشند و در تمام طول مدت اخذ رأی روشن نگهدارند تا به دستور العمل های فوری ستاد انتخابات کشور که از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ابلاغ می گردد عمل کنند. اطلاعیه های ستاد انتخابات کشور که از طریق صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش می شود به منزله دستور کتبی ستاد انتخابات کشور است و رعایت آن الزامی است.
 

اطلاعیه شماره ۱۳ستاد انتخابات : اوراق و آثار تبلیغاتی نامزدهای انتخاباتی به هیچ عنوان در محل شعبه و اطراف درهای ورودی و خروجی آن نباشد.
* اطلاعیه شماره ۱۴ ستاد انتخابات کشور: رأی دهندگان نام نامزد خود را حتماً در برگ رأی مربوط به همان انتخابات درج نمایند.
 
 * اطلاعیه شماره ۱۵ ستاد انتخابات کشور: رأی دهندگان هیچ الزامی برای رأی دادن در هر دو انتخابات را ندارند.
 
* اطلاعیه های شماره 16 ستاد انتخابات کشور: افراد بی سواد، روشندلان یا کسانی که به هر علت قادر نیستند  رأی خود را بنویسند می توانند از فرد مورد اعتماد خود برای نوشتن برگ رأی استفاده کنند.
 
*
ستاد انتخابات كشور اطلاعيه شماره (17) : به اطلاع اعضاي محترم شعب ثبت نام و اخذ رأي  مي رساند،ملاك اصلي جهت تشخيص واجد شرايط رأي بودن مراجعه كنندگان به شعب و صدور تعرفه براي ايشان، پس از بررسي اصالت شناسنامه، عدم درج مهر انتخابات جاري در شناسنامه و متولد 1378.2.29 يا قبل از آن بودن مي‌باشد.

يادآوري مي شود در شهرهاي زير يكصد هزار نفر جمعيت براي اخذ رأي انتخابات شوراهاي اسلامي، رعايت شرط سكونت رأي دهنده يا افراد تحت تكفل ايشان در يك سال اخير در حوزه انتخابيه مربوطه الزامي است.

*  اطلاعیه شماره ۱۸ ستاد انتخابات کشور( خطاب به نمایندگان فرماندار): چنانچه در محل شعبه، اطراف آن یا صف انتظار رأی دهندگان فرد یا افرادی به هر شکلی اقدام به تبلیغ له یا علیه نامزدهای انتخاباتی می کنند سریعاً دستور فرمایید موضوع پیگیری و برخورد قانونی صورت پذیرد.
* اطلاعیه شماره (19) /به اطلاع کلیه هموطنان عزیز می رساند از آنجا که در انتخابات ریاست جمهوری هیچ محدودیت و ممنوعیتی برای مراجعه رأی دهندگان به شعب اخذ رأی وجود ندارد، همه واجدین شرایط می توانند در نقاط مختلف کشور اقدام به رأی دادن نمایند.
بنابراین آن دسته از هموطنان، که به هر دلیل امروز در شهر محل سکونت خود حضور ندارند می توانند با مراجعه به نزدیکترین شعبه در دسترس با انداختن رأی خود، در انتخابات ریاست جمهوری شرکت نمایند.
لازم به ذکر است در انتخابات میاندوره ای مجلس شورای اسلامی تنها کسانی حق رأی دادن دارند که در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی در همان حوزه انتخابیه رأی داده باشند و یا در دوره مذکور رای نداده باشند.
همچنین در انتخابات شوراهای اسلامی فقط در شهرهای زیر یکصد هزار نفر جمعیت رأی دهندگان یا افراد تحت تکفل ایشان باید حداقل در یکسال اخیر ساکن حوزه انتخابیه مربوطه باشند.
 
*  اطلاعیه شماره ۲۰ : رأی گیری درشعب ثابت و سیار فقط با ارائه شناسنامه و شماره ملی توسط شخص رأی دهنده امکان پذیر است؛هموطنانی که شماره ملی خود را نمی دانند تلفنی از ثبت احوال دریافت کنند.

* ستاد انتخابات کشوراطلاعیه شماره 21خود را منتشر کرد.  اطلاعیه شماره 21: باید مهر انتخابات در اولین ربع خالی سمت چپ شناسنامه در صفحه مخصوص انتخابات زده شود؛ چنانچه این صفحه کاملاً پر شده باشد، مهر انتخابات در قسمت مناسب زده شود.


* اطلاعیه شماره ۲۲ ستاد انتخابات کشور: در برگه های رأی انتخابات شوراهای اسلامی اگر چه نوشتن کد نامزدها بخصوص در مواردی که تشابه اسامی نامزدها وجود دارد در زمان شمارش آراء از تضییع حقوق ایشان جلوگیری می کند ولی چنانچه در برگ های رأی اسم نامزد نیز نوشته شود، کفایت می کند.
* اطلاعیه شماره ۲۳ ستاد انتخابات کشور: سن رأی دهندگان در انتخابات جاری ۱۸ سال تمام است؛ بنابراین همه متولدان ۲۹ اردیبهشت ۱۳۷۸ و قبل از آن می توانند با حضور در شعب اخذ رأی در انتخابات شرکت کنند.

* ستاد انتخابات كشور اطلاعيه شماره 24 : به آگاهي كليه اعضاي شعب اخذ رأي و نمايندگان فرماندار مي‌رساند به غير از كساني كه در شعبه اخذ رأي مسئوليتي به عهده دارند و نيز نمايندگان نامزدها فرد ديگري حق حضور در شعبه اخذ رأي را نداشته و در صورت حضور به آنان تذكر داده شود كه محل شعبه را ترك نمايند. نيروهاي انتظامي حاضر در شعب  اخذ رأي در اين ارتباط همكاري لازم را معمول دارند.


* اطلاعیه شماره ۲۵ ستاد انتخابات کشور: هموطنان هنگام نوشتن آراء مشخصات نامزدهای مورد نظر شامل نام و نام خانوادگی را به همراه کد نامزد کامل و خوانا قید کنند.
* ستاد انتخابات كشور اطلاعيه شماره 26 :
به آگاهي اعضاي محترم شعب اخذ رأي سيار در سراسر كشور مي‌رساند كه نحوه اخذ رأي و بررسي مدارك در شعب سيار هيچگونه تفاوتي با شعب اخذ رأي ثابت ندارد و لذا از رأي دهندگان گرامي حتي در بيمارستان ها و پادگان ها نيز صرفا در قبال ارائه شناسنامه و شماره ملي بايد رأي گيري بعمل آيد.
ضمناً مجدداً تأكيد مي نمايد كه متولدين 1378.2.29 و قبل از آن مي‌توانند در انتخابات شركت نمايند .
* ستاد انتخابات كشور اطلاعيه شماره 27 :
به گزارش خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما در اين اطلاعيه اعلام شده است: به آگاهي هموطنان عزيز مي رساند كه در هنگام رأي دادن براي انتخابات رياست جمهوري فقط نام و نام خانوادگي يك نفر از نامزدها را در محل تعيين شده روي برگ رأي بنويسند و به صندوق اخذ رأي بياندازند.
يادآوري مي شود براساس ماده 28 قانون چنانچه در برگ رأي انتخابات رياست جمهوري نام دو نامزد نوشته شود، برگ رأي باطل است.
*
اطلاعیه شماره ۲۸ ستاد انتخابات(خطاب به اعضای شعب اخذ رای و نمایندگان فرماندار): با توجه به اینکه تعرفه و برگ رای فاقد مهر انتخاباتی جزء آراء باطله محسوب می شود تاکید می شود درباره ممهور کردن تعرفه و برگ رای های انتخابات به مهر اجرایی و نظارت دقت لازم صورت گیرد.
 
** تمدید انتخبات ریاست جمهوری تا ساعت 20 
اطلاعيه شماره (29) ستاد انتخابات كشور منتشر شد. در اين اطلاعيه امده است : با تشكر از حضور پرشور ملت شريف ايران كه در پيروي از امر رهبري معظم انقلاب اسلامي در آستانه خلق حماسه سياسي اند و با توجه به گزارشهاي دريافتي از حوزه‌هاي انتخابيه كشورمبني بر درخواست تمديد مدت زمان اخذ رأي و نظر به موافقت وزير كشور، زمان اخذ رأي در انتخابات رياست جمهوري به مدت دو ساعت يعني تا ساعت 20 در سراسر كشور تمديد مي شود. اين تمديد شامل شعب ثبت نام و اخذ رأي واقع در خارج از كشور نيز مي شود. 
 
اطلاعیه شماره 30 ستاد انتخابات کشور درباره تمدید زمان انتخابات شوراها تا ساعت 19 ، متن اطلاعيه به اين شرح است:
نظر به موافقت وزير كشور با يك ساعت تمديد مهلت اخذ راي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا به آگاهي كليه اعضاي شعب اخذ رأي و نمايندگان فرماندار مي‌رساند انتخابات پنجمين دوره شوراهاي اسلامي شهر و روستا به مدت يك ساعت ديگر يعني تا ساعت 19 تمديد گرديد.  
 
اطلاعیه شماره 31 ستاد انتخاات کشور در باره تمدید زمان انتخابات شوراها . در این اطلاعیه آمده است: با تشکر از حضور پرشور ملت شریف ایران که در پیروی از امر رهبری معظم انقلاب اسلامی در آستانه خلق حماسه ای دیگرند و با توجه به گزارش های دریافتی از حوزه های انتخابیه کشور مبنی بر درخواست تمدید مدت زمان اخذ رای، نظر به موافقت وزیر کشور به استناد تبصره  1 ماده  8 آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و تبصره  4 ماده  10 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، زمان اخذ رای به مدت 2 ساعت یعنی تا ساعت 20 (8 شب) در سراسر کشور تمدید می شود. 
 
*  اطلاعیه شماره 32؛
تمدید مجدد زمان رای گیری انتخابات
زمان رأی گیری انتخابات ریاست جمهوری، انتخابات شوراها و میان دوره ای مجلس 2 ساعت دیگر تا ساعت 22 تمدید شد.

در این اطلاعیه آمده است: با تشکر از حضور پرشور ملت شریف ایران که در پیروی از امر رهبری معظم انقلاب اسلامی در آستانه خلق حماسه ای دیگرند و با توجه به گزارش های دریافتی از حوزه های انتخابیه کشور مبنی بر درخواست تمدید مدت زمان اخذ رای، نظر به موافقت وزیر کشور به استناد تبصره  1 ماده  8 آیین نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و تبصره  4 ماده  10 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، زمان اخذ رای به مدت 2 ساعت یعنی تا ساعت 22 (10 شب) در سراسر کشور تمدید می شود.
 
* ستاد انتخابات كشور در اطلاعيه شماره 33 اعلام كرد : با موافقت وزير كشور زمان اخذ رأي در انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر تا ساعت 23 تمديد شد.
 
*برخی آمارهای انتخابات ۹۶

واجدان شرایط: ۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزار و ۲۳۴ نفر
رای اولی‌ها: یک میلیون و ۳۵۰ هزار و ۲۹۴ نفر

حائزان شرایط شرکت در انتخابات: متولدان ۲۹ اردیبهشت ۱۳۷۸ و قبل از آن

عوامل اجرایی و نظارتی انتخابات: حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر

عوامل انتظامات: ۱۶۰ هزار نفر

مسئولان بخش تامین امنیت: حدود ۳۰۰ هزار نفر

هیئت اجرایی: هزار و ۶۰ هیئت اجرایی اعم از بخش و شهرستان

بیشترین شعب اخذ رای: استان‌های تهران، خراسان رضوی و مازندران

شعب اخذ رای: ۶۳ هزار و ۴۲۹ شعبه.

تعداد صندوق ها: ۱۳۰ هزار

انتخاب رئیس جمهور: یک نفر

انتخاب نماینده مجلس: ۴ نفر

انتخاب اعضای شوراهای اسلامی: ۳۹ هزار و ۵۷۵ کرسی

انتخابات الکترونیکی شوراها: ۱۴۱ شهر، ۹ هزار و ۷۵۲ شعبه و در ۲۸ استان

ایرانیان واجد شرایط مقیم خارج از کشور: دو تا دو و نیم میلیون نفر

برگزاری انتخابات خارج از کشور: ۱۰۳ کشور جهان، ۱۳۳ نمایندگی و ۳۰۴ شعبه.

شعب اخذ رای با صندق‌های اخذ رای یکی‌ نیست یعنی ممکن است در هر شعبه‌٬ چند صندوق وجود داشته باشد.

تعداد ناظران‌ شورای نگهبان در هر شعبه بستگی به تعداد صندوق‌ها و مراجعه رای‌دهندگان است بنابراین‌ ممکن است در یک شعبه یک یا دو ناظر و در برخی شعب بیش از پنج ناظر حضور‌ داشته باشند.

علاوه بر ناظران شورای نگهبان‌ که ثابت هستند٬ بازرسانی نیز به طور سیار از سوی‌ شورای‌ نگهبان در شعب‌ حضور خواهند داشت.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۶.۵۹°    ۷.۹۹°