ترکیه در آستانه تجزیه!
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
19:49 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۴۹۹۹۶۸
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۱:۳۰
مقاله عطوان در رای الیوم؛
راي اليوم نوشت: در پي بحراني شدن روابط واشنگتن و آنكارا، دولت آمريكا، ترکیه متحد راهبردي خود را رها کرده و در مقابل اردوغان به دلیل حمایت از آمریکا در برابر کردها، کشورش را در معرض تجزیه قرار داده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پايگاه اينترنتي روزنامه راي اليوم چاپ لندن در مقاله اي به قلم عبد الباري عطوان نوشت: با توجه به وخامت روزافزون روابط تركيه و آمريكا، درباره سفر رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه به رياض براي حضور در نشست اسلامي، عربي و آمريكايي شك و ترديد وجود دارد؛ نشستي كه پيمان جديد «ناتوي اسلامي» را تشكيل مي دهد و دونالد ترامپ ستاره آن خواهد بود.
سفر اردوغان به واشنگتن و ديدارش با ترامپ، اهداف وي را مبني بر لغو قرارداد فروش سلاح آمريكا به نيروهاي سوريه دموكراتيك  و حضور ارتش تركيه در كنار نيروهاي آمريكايي در عمليات آزادسازي شهر رقه تحقق نبخشيد.
روابط آمريكا و تركيه از تنش فراتر رفته و وارد مرحله درگيري شده است، چرا كه دولت ترامپ روي كردها به عنوان متحد راهبردي خود، حساب باز كرده و ممكن است كردها محور سياست هاي دولت ترامپ در منطقه خاورميانه، و به خصوص سوريه و عراق باشد. مولود چاووش اوغلو بيرون راندن برت مك گورك، هماهنگ كننده آمريكايي ائتلاف بين المللي عليه (گروه تكفيري صهيونيستي) داعش در عراق و سوريه را خواستار شد، چرا كه وي طرفدار كردها است. از سوي ديگر، اردوغان تاكيد كرد كشورش«اتخاذ گام هاي يك جانبه عليه نيروهاي كرد در داخل سوريه را حق خود مي داند، بي آن كه به گرفتن موافقت ديگر كشورها (آمريكا) توجه كند.»
بنابر بيشتر گزارش ها، ديدار ترامپ و اردوغان كه در كاخ سفيد برگزار شد، تنش زا و پر از كشمكش بود و همه اظهارات درباره «شراكت راهبردي» و تقويت «رابطه ويژه» ميان دو كشور در كنفرانس مطبوعاتي، فقط مصرف رسانه اي داشت و مسئله تحويل فتح الله گولن، مبلغ ترك و متهم به دست داشتن در كودتاي نظامي اخير تركيه از مهم ترين خواسته هاي اردوغان بود، اما اكنون ناديده گرفته شده و اين مسئله مفاهيم زيادي دربردارد.
اين تنش در حمله محافظان اردوغان به گروهي از معترضان در مقابل منزل سفير تركيه در واشنگتن و زخمي شدن نه تن از آنها به طور آشكار خود را نشان شد. اين مسئله موجي از خشم را برانگيخت و سناتور جان مك كين، يكي از برجسته ترين حاميان تركيه در مجلس سنا را وادار كرد خواستار اخراج سفير تركيه از واشنگتن شود و هيتر نوئرت، سخنگوي آمريكا تاكيد كرد دولتش با شديدترين عبارات، نگراني خود را درباره رفتار محافظان و استفاده از خشونت عليه معترضان به اطلاع آنكارا رسانده است. وي افزود «خشونت پاسخ مناسب به آزادي بيان نيست. ما در هر جايي از حق مردم در برخورداري از اين آزداي و اعتراض مسالمت آميز دفاع مي كنيم.»
اين روزنامه در ادامه نوشت آمريكا در هر كشور عربي يا اسلامي مداخله كرده، آن را به يك «كشور شكست خورده» تبديل كرده و به شعله ور شدن درگيري هاي نژادي، مذهبي و قبيله اي در آن كشور منجر شده است. به نظر مي رسد پس از ريشه كن كردن داعش در سوريه و عراق، نوبت تركيه مي رسد.
درست است كه دولت ترامپ به مهمان ترك خود متعهد شد نيروهاي سوريه دموكراتيك از سلاح آمريكا عليه تركيه استفاده نمي كنند و كشور كردي در شمال سوريه ايجاد نمي شود، اما تجربه هاي پيشين، به ويژه در عراق پايبند نبودن آمريكا به چنين تعهداتي را ثابت كرد، چرا كه به زودي همه پرسي براي استقلال به عنوان مقدمه اي براي اعلام كشور كرد در شمال عراق برگزار مي شود. اين سلاح و آموزش هاي آمريكا به نيروهاي پيشمرگ بود كه آنها را به ارتشي قوي تبديل كرد و اگر آمريكا سلاح را از شبه نظاميان متحد خود در هر نقطه اي از جهان بازپس مي گرفت، هرگز اين اتفاق نمي افتاد.
دولت آمريكا به تدريج و به گونه اي اهانت آميز تركيه و متحد راهبردي خود در منطقه را رها مي كند و اين دولت و متحدان اروپايي آن به دنبال جايگزين هايي براي تركيه و پايگاه هوايي اينجرليك هستند. اين بدان معناست كه تركيه روزهاي پاياني خود را در پيمان ناتو مي گذراند و چه بسا همين مسئله درباره حكومت اردوغان و حزب وي نيز روي دهد.
آمريكا برگه كردها را به گونه اي موثر براي تضعيف عراق به مدت چند دهه استفاده كرد. بعيد نيست اين كشور از همين روش براي باج خواهي و تضعيف تركيه به عنوان مقدمه اي براي تجزيه اين قدرت  بزرگ اسلامي در منطقه استفاده كند.
اردوغان كه همسايگان عرب خود را به ناداني متهم كرد و با چشماني باز از طرح هاي آمريكا و «هرج و مرج هدفمند آن» در منطقه طرفداري و به خوبي راه را براي اجراي آن هموار كرد، چه بسا خود نيز همچون آمريكا متهم است.
گمان نمي كنيم براي بازگشت اردوغان و نجاتش و نجات تركيه از طرح آمريكا براي تجزيه، دير شده باشد، اما آيا وي اين اقدام را انجام مي دهد؟ اين يكي از بزرگ ترين آرزوهاي ماست، هر چند با وجود همه چيزهايي كه درباره عملگرايي اردوغان و توانايي وي براي تغيير سريع مواضع خود گفته مي شود، باز هم در اين باره ترديد داريم. اميدواريم ترديد ما بي جهت بوده باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۲°