مــــــرگ، مغزی پایان زندگی نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:05 - چهارشنبه 15 مرداد 1399
کد خبر : ۴۹۹۹۹۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸
روی خط خبر؛
مدیرعامل انجمن اهدای عضو گفت: 4 میلیون ایرانی بزرگسال کارت اهدا عضو دارند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، همزمان با آخرین روز اردیبهشت ماه،که بعنوان " روز ملی اهدای عضو" نامگذاری شده است، دکتر ‏کتایون نجفی‌زاده، مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران با حضور در برنامه روی خط خبر صبح یکشنبه، به تشریح برخی از فعالیت های این انجمن پرداخت.
 
نجفی زاده با بیان اینکه در کشور ما آمار مرگ مغزی بسیار بالا است، تصریح کرد: این موضوع لزوم گسترش فرهنگ اهدا عضو را بیشتر می کند.
 
وی از درج نشان اهدای عضو بر روی گواهینامه رانندگی خبر داد و گفت: در حال حاضر بخشی از روند اجرای این طرح اجرا شده و پس از اخذ موافقت وزارت بهداشت، راهنمایی و رانندگی و وزارت کشور، طرح برای تدوین لایحه در اختیار هیئت دولت گذاشته شده است.
 
دکتر نجفی زاده با اشاره به اجرای موفق این طرح در سایر کشورها، افزود:  در حال حاضر ۴۶ درصد بزرگسالان آمریکا و یک‌سوم مردم انگلستان رضایت‌شان را برای اهدای عضو پس از مرگ مغزی، اعلام کرده‌اند و این در حالی است که از میان ۵۰ میلیون بزرگسال ایرانی تنها حدود چهار میلیون نفر کارت اهدای عضو دریافت کردند.
 
وی یکی از علل مهم این اختلاف بارز را درج نشان تمایل به اهدای عضو بر روی کارت‌های گواهینامه رانندگی در این کشورها دانست.
 
مدیرعامل انجمن اهدای عضو افزود: فرهنگ سازی در کشور از مهترین اهداف اهدای عضو است و در حال حاضر آمار اعلام شده رضایت اهدای عضو در کشور به 70 درصد رسیده است.
 
حسین حاجی غلامرضا، یکی از بیماران پیوندی که با دریافت قلب به زندگی خود ادامه می دهد، از عادی بودن شرایط زندگی خود گفت و افزود: فرهنگ سازی در این زمینه بسیار مهم است.
 
دکتر نجفی‌زاده نیز اظهار داشت: 25 هزار نفر در انتظار پیوند عضو را داریم که درخواست نیاز به کلیه در میان متقاضیان از همه بیشتر است.
وی افزود: در کشور پیوند اعضایی مانند روده، لوزالمعده، کبد و نسوج انجام می گیرد.
 دکتر نجفی‌زاده گفت: ترحم های بی مورد مردم باعث آزار بیماران شده و فرهنگ سازی در این زمینه بسیار مهم است.
 وی در پایان افزود: شهر یاسوج از نظر اهدای عضور بالاترین اهدا را داشته است.
برچسب ها: اهدای عضو ، پیوند ، قلب ، کلیه ، روده ، نسوج ، کبد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °