انتصاب مجدد اردوغان به ریاست حزب عدالت و توسعه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
05:10 - جمعه 09 آبان 1399
کد خبر : ۵۰۰۰۷۳
تاریخ انتشار : يکشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۲۰:۲۵
اردوغان در پی اجرای مفاد همه پرسی تغییرات و اصلاح قانون اساسی ترکیه، به ریاست حزب حاکم عدالت و توسعه ترکیه انتخاب شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه تنها نامزد ریاست حزب متبوع خود بود که با رای یک هزار و 414 نفر از اعضای دارای حق رای حزب خود به عنوان رهبر جدید حزب عدالت و توسعه ترکیه انتخاب شد.
 
اردوغان در سال 2014 و در پی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری مجبور شد از عضویت در حزب عدالت و توسعه استعفا داده و رهبری این حزب را به بینالی یلدریم نخست وزیر کنونی ترکیه واگذار کند.
 
پیش از این بر اساس قانون اساسی ترکیه رئیس جمهوری کشور نمی توانست همزمان عضو حزب و یا رهبری یک حزب را بر عهده بگیرد و در پی انتخاب به سمت رئیس جمهوری ترکیه از عضویت و رهبری حزب عدالت و توسعه کناره گیری کرده و این سمت را به بینالی یلدریم نخست وزیر خود سپرده بود.
 
با اصلاحیه جدید قانون اساسی که حدود یک ماه پیش در ترکیه به همه پرسی گذاشته شد، رئیس جمهوری می تواند همزمان عضو و یا رهبر یک حزب سیاسی باشد و بر این اساس اردوغان حدود سه هفته پیش دوباره به عضویت حزب عدالت و توسعه درآمد و امروز نیز در جریان کنگره فوق العاده به رهبری این حزب انتخاب شد.
 
حزب عدالت و توسعه در انتخابات پارلمانی ترکیه در سال 2015 با کسب بیش از 315 کرسی از 550 کرسی پارلمان توانست به تنهایی دولت را تشکیل دهد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۱°    ۲۳°