تیتر امشب/ ایجاد اشتغال با آمایش منطقه ای
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
06:56 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۵۰۰۴۴۷
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۶
رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال در تیتر امشب گفت: شناسایی نیازهای منطقه ای از اولویت های اجرای برنامه ایجاد اشتغال پایدار در کشور است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس دبیرخانه شورای عالی اشتغال با تاکید بر اینکه به سیاست گذاران اشتغال اطمینان کنیم، گفت: ما در مسیر بهبود بازار کار هستیم و نرخ مشارکت کار یعنی تعداد کسانی که آماده ورود به بازار کار اند، در حال کاهش است.
 
 
تیتر امشب/ اشتغال در چه وضعی است 
 
خانم فرزین معتمد گفت: یکی از اقداماتی که وزارت تعاون باید در زمینه اشتغالزایی انجام دهد، هماهنگی بین دستگاه ها در قالب سیاست اشتغال است. وی گفت: تاکنون رشد بدون اشتغال داشتیم در صورتیکه باید این دو مکمل همدیگر باشند و پیش بروند.
 
وی از شغل اولی ها نام برد و گفت: حدود 50 درصد از متقاضیان کار زیر دیپلم هستند و باید برای  آنها آموزش لازم صورت گیرد و باید به پتانسیل های منطقه ای اشتغال توجه کرد.
 
خانم فرزین در ادامه گفت: تاکنون در برنامه اشتغال آمایش‌های منطقه ای صورت گرفته است تا به عنوان یک الگوی ملی ارائه شود.
 
وی افزود: شناسایی نیازهای منطقه ای از اولویت های اجرای برنامه ایجاد اشتغال است و تاکنون جلسات بسیاری در خصوص ایجاد اشتغال با گروه های مختلف انجام شده است.
 
رئیس دبیر خانه شورای عالی اشتغال در خصوص فعالیت ها و جلسات رسته فعالیت های شغلی گفت: با دستگاه های مختلف جلساتی تشکیل شده است. وی به آخرین جلسه اقتصاد مقاومتی در 17 اردیبهشت اشاره کرد و گفت: نتیجه تصمیم گیری های این جلسه در خصوص رسته فعالیت های اشتغال هفته آینده ارائه خواهد شد.

 فرزین معتمد گفت: سرمایه گذاری ها در خصوص ایجاد اشتغال بسیار کلان است اما این بیکاری تجمعی را نمی تواند پوشش دهد.

وی افزود: تمرکز بر نیروی انسانی است که به اشتغال منتهی می شود سپس به رشد اقتصادی خواهیم رسید.
 
خانم فرزین معتمد در ادامه با بیان اینکه زیر ساخت ها در این روش از جنس نرم افزاری است تاکید کرد: بنگاه های ایجاد اشتغال از طریق مشوق ها و سیستم مهارت آموزی ها کمک خواهد کرد تا به سمت و سوی ایجاد شغل بیشتر برسیم.

وی کشور ژاپن را مثال زد و گفت: کشورهای صنعتی نیز از همین سیستم استفاده کرده اند و همزمان به ایجاد شغل و رشد تولید می پردازند.
­
­هادی موسوی نیک کارشناس اشتغال دیگر مهمان برنامه با بیان اینکه عملکرد دولت در دو سال گذشته در عرصه کار و اشتغال مطلوب بوده است، گفت: آماری بیکاران با وجود کار و فعالیت یک ساعته در هفته 3 میلیون و 300 هزار نفر است که نشان دهنده خلا هایی در این عرصه است.
 
تیتر امشب/ اشتغال در چه وضعی است
 
موسوی نیک با اشاره به بالا بودن نرخ مشارکت در کشور تصریح کرد: بالا بودن نرخ مشارکت یک فرصت برای کشور به حساب می آید اگرچه نمی توان از تهدیدی که برای کشور به ارمغان می آرود غافل شد که خود نیازمند کار و تلاش بیشتر دولت در این عرصه است.

او شناسایی رسته های شغلی مناسب برای هر منطقه را یک فرصت طلایی برای کشور عنوان کرد و افزود: کشور ما بسیار پهناور است و هر منطقه اقلیم و ظرفیت های خاص خود را دارد که باید به درستی شناسایی و برای آن برنامه ریزی شود.

موسوی نیک با ابراز تاسف از خلاء موجود در شناسایی توانمندی های هر استان یادآور شد: اگر پتانسیل هر منطقه به درستی شناسایی شود می تواند به اشتغال زایی پایدار در کشور کمک کند، موضوعی که خلاء آن در کشور احساس می شود و دولت تاکنون هیچ قدمی در این زمینه برنداشته است.

 او تولید را پیش زمینه اشتغال دانست و افزود: رابطه یک به یک میان تولید و اشتغال لازم و ملزوم هم هستند اما همیشه هم به این صورت نیست، بعضا شاهد رشد تولید در کشور و در مقابل، رکود در اشتغال زایی هستیم.

موسوی نیک از بخش مسکن به عنوان صنعتی پیشران یاد کرد و افزود: بخش مسکن به دلیل ارتباط با سایر صنایع پسین می تواند در کنار تولید به اشتغال صنایع زیادی در کشور ختم شود، اگرچه بخش مسکن بعد ملی دارد اما اگر سیاست ها به درستی اتخاذ شود می تواند آثار منطقه ای هم برای کشور داشته باشد.

او با انتقاد از رکود در بخش مسکن تصریح کرد: رشد مسکن در کشور منفی است که خود بر روی تولید و اشتغال سایه انداخته است که اگر منابع مالی به این بخش اختصاص یابد می توان از این رکود خارج شد.

او گفت: اعداد و ارقام که ارائه می شود را باید کنار گذاشت زیرا کشور در حال حاضر نیازمند تحولی بنیادین در بخش های مختلف است و این آمار و راقام کمک چندانی به کشور نمی کند.
 
موسوی نیک رمز اشتغال زایی در کشور را هماهنگی بین دستگاه ها و کار جهادی دانست و افزود: متاسفانه کشور ما در این دو حوزه بسیار ضعیف است که اگر تجدید نظری در آن صورت بگیرد می تواند به رشد تولید و اشتغال زایی کمک به سزایی بکند.
 
خدابخشی نماینده مجلس در ارتباط تلفنی با برنامه، اشتغال را موضوعی فرابخشی دانست و افزود: دولت باید برنامه ای اجرایی برای اشتغال به مجلس ارائه کند که تا کنون و بعد از گذشت 6 ماه هنوز هیچ برنامه ای به مجلس تقدیم نکرده است.
 
تیتر امشب/ ایجاد اشتغال با آمایش منطقه ای
 
او با ابراز تاسف از عدم معرفی رسته های شغلی از سوی دولت به مجلس یادآور شد: با مطالعات صورت گرفته، مجلس پتانسیل برخی از مناطق را شناسایی کرده اما دولت تا کنون هیچ طرحی در این زمینه به مجلس تقدیم نکرده است.

خدابخشی گفت: در حال حاضر باید به این سوال پاسخ داد که با توجه به محدودیت منابع، چطور می توان به رشد حداکثری اشتغال در مناطق مختلف کشور دست یافت.
 
این نماینده مجلس از گردشگری، کشاورزی و ترانزیت به عنوان بخش های مولد برای تولید و اشتغال در کشور یاد کرد و افزود: اگر برای این بخش ها به درستی برنامه ریزی شود می توان علاوه بر رشد اقتصادی 8 درصدی، 970 هزار شغل در کشور ایجاد کرد.

او پایین بود نرخ اشتغال در کشور را نتیجه ناکارآمدی مدیریت در کشور یاد کرد و افزود: اصلاح مدیریت به رشد تولید و اشتغال در کشور منجر می شود اما ذکر این نکته هم مهم است که در برخی از مناطق محروم کشور به دلیل نبود زیرساخت ها، اشتغال زایی با شتاب کمتری همراه است.

 
­
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°