در خواست گروه هفت برای آشتی ملی در لیبی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:21 - سه‌شنبه 28 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۰۷۶۱
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۵
سران گروه هفت در بیانیه پایانی نشست خود در ایتالیا،خواستار «گفتگوی سیاسی فراگیر و آشتی ملی» در لیبی شدند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صداوسیما، در این نشست ، سران کشورهای آفریقایی مرتبط با بحران مهاجران که اروپا را دربر گرفته است نیز شرکت کردند.  
نا امنی در لیبی، عبور صدها هزار مهاجر آفریقایی را برای آغاز سفر پرخطر خود از طریق دریای مدیترانه به طرف کشورهای اروپایی آسان کرده است.   
لیبی به صورت مستقیم با تروریسمی که اروپا را هدف قرار می دهد پس از انفجار انتحاری منچستر که یک انگلیسی تبعه لیبی آن را اجرا کرد و کشته شدن 22 نفر از جمله چند کودک را به دنبال داشت در ارتباط است.  
محمد ایسوفو، رئیس جمهور نیجر که کشورش همسایه جنوبی لیبی است در نشست سران گروه هفت گفت: «جنگ بر ضد تروریسم (در شمال آفریقا) به اتخاذ تدابیر فوری برای خاموش کردن آتش لیبی نیاز دارد.»   
ایسوفو افزود: به نزدیکی کامل برای تعامل با مسائل امنیتی ، اقتصادی و تندروی نیاز است.  
وی ضمن درخواست راهبردی «‌ امنیتی، ایدئولوژیکی و اجتماعی-اقتصادی  برای مبارزه با تروریسم »  از کشورهای گروه هفت و سازمان ملل متحد خواست « امکانات لازم » را در اختیار کشورهای گروه پنج منطقه ساحل آفریقا (‌نیجر، مالی، موریتانی، چاد،‌ بورکینافاسو) قرار دهند تا این کشورها بتوانند نیروی مشترک مداخله سریع را برای مبارزه با گروه های تندرو در این منطقه ایجاد کنند.
 گروه هفت و سازمان ملل متحد «بهره گیری از ابزارهای ضروری» را برای ایجاد نیروی واکنش سریع  ضد تکفیری های منطقه ای که نیجر و کشورهای دیگر در منطقه ساحل آفریقا با آنها می جنگند خواستار شدند.   
فرانسه و انگلیس، قدرت های نظامی برجسته در گروه هفت، با انتقادهایی به ویژه از طرف آمریکا در خصوص کمک به سرنگونی نظام معمر قذافی در سال 2011 و بدون برنامه ریزی کافی برای جلوگیری از ایجاد خلاء قدرت در این کشور که غرق هرج و مرج شده است مواجهند.   
ترزا می نخست وزیر انگلیس جمعه در این نشست گفت: ارتباط عامل انتحاری منچستر با لیبی «بدون تردید این مساحت گسترده بدون حکومت را در نزدیکی اروپا مورد توجه قرار می دهد.»   
وی افزود: « ما باید حمایت خود را از تلاشهای سازمان ملل متحد برای حاضر کردن همه طرفها در میز مذاکرات و کاهش تهدید تروریستی در این منطقه افزایش دهیم.»   
الباجی قائد السبسی رئیس جمهور تونس در نشست شنبه در حاشیه نشست سران با امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه درباره ضرورت همکاری جمعی در لیبی گفتگو کرد.   
السبسی افزود: این چالش امنیتی به ویژه برخورد با گسترش گروههای مسلح و تامین ثبات به «ماههای طولانی زمان نیاز دارد.» 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°