وخيم تر شدن روابط آمريكا و تركيه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:18 - چهارشنبه 12 آذر 1399
کد خبر : ۵۰۱۵۰۲
تاریخ انتشار : يکشنبه ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۷
پايگاه رسانه اي اينترنتي «ميدل ايست آنلاين» در مقاله اي از وخيم تر شدن روابط آمريكا و تركيه بر سر مسائل مختلف خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ميدل ايست آنلاين روز يكشنبه نوشت: «روابط آمريكا- تركيه كه به علت اختلافاتشان در سوريه به سردي گراييده است، پس از اينكه محافظان شخصي رجب طيب اردوغان، رئيس جمهور تركيه، در سفر اخير وي به واشنگتن، تظاهر كنندگان از جمله شهروندان آمريكايي را مورد ضرب و شتم قرار دادند، وخيم تر شده است.»
ميدل ايست آنلاين نوشت: «هر دو دولت سفرايشان را بر سر حادثه شانزده مه كه مقابل محل اقامت سفير تركيه در واشنگتن رخ داد، فراخواندند.
پال رايان، رئيس مجلس نمايندگان آمريكا گفت: عمل محافظان شخصي رئيس جمهور تركيه كامل غيرقابل دفاع است.
او همچنين خواستار عذرخواهي مقامات تركيه شد.»
به گفته ميدل ايست آنلاين، كميته روابط خارجي مجلس نمايندگان آمريكا نيز پس از آن با تصويب قطعنامه اي، گارد امنيتي تركيه را به نقض حق آزادي بيان و تجمع متهم كرد.
ميدل ايست آنلاين نوشت: «اين نوع تنش ميان همپيمانان در ناتو، دو كشوري كه يكديگر را شركاي راهبردي قلمداد مي كنند، غيرعادي است.
اين اختلاف زماني بروز پيدا مي كند كه تركيه به مشكلي خاص در واشنگتن تبديل مي شود و در عين حال گزارش هايي به گوش مي رسد كه مشاور سابق دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا به عنوان يك لابي گر براي آنكارا فعاليت مي كرده و جلوي حمله به داعش در سوريه را به علت مخالفت اردوغان با اين برنامه، گرفته است.»
به نوشته ميدل ايست آنلاين، اين بدگماني كه تركيه تلاش كرده است با دادن پول به مشاوران ترامپ، سياست آمريكا را به نفع خود پيش ببرد، لكه ديگري بر پيشاني تركيه در واشنگتن است.
افزون بر اين، ويدئوهاي منتشر شده از محل اقامت سفير تركيه نشان مي دهد كه اردوغان مشغول تماشاي اين هياهو است و به گفته برخي منتقدان خود وي دستور ضرب و شتم تظاهر كنندگان را به گارد امنيتي اش داده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۲°