قاسمی: تصمیمی برای مذاکره با امریکا نداریم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
07:00 - يکشنبه 05 بهمن 1399
کد خبر : ۵۰۱۵۹۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۲۳
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: قرار و تصميمی برای مذاكره با مقامات امريكايی وجود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر،  بهرام قاسمی در نشست خبری در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات اخير وزير امور خارجه امريكا مبني بر اينكه با آقاي ظريف در آينده گفتگو خواهد كرد گفت: چنين تصميمي وجود ندارد اما در ديپلماسي كه دامنه وسيعي دارد هر اتفاقي ممكن است روزي روي دهد.
وي همچنين درباره پيشروي شيعيان تحت حمايت كشورمان در موصل عراق اظهار داشت : حضور ما در اين كشور مستشاري و بنا به درخواست دولت مركزي عراق است كشوري كه  براي مبارزه با تروريسم و اخراج تروريست ها به اندازه كافي توانايي دارد.
قاسمي افزود: با توجه به حضور كشورمان در سوريه تلاش هاي خاص خود را براي ايجاد فضاي مطلوب تر براي رسيدن به آتش بس در اين كشور ادامه خواهيم داد.
وي بار ديگر گفت: ما در موصل نقش نظامي نداشته و نداريم و حضورمان بنا به درخواست دولت عراق مستشاري است.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي همچنين درباره اقدام رژيم صهيونيستي در برگزاري نشست كابينه اين رژيم اشغالگر در كنار ديوار ندبه و موضع كشورمان در اين باره تاكيد كرد: موضع جمهوري اسلامي ايران درباره رژيم صهيونيستي كاملاً روشن و تغيير ناپذير است و تا زمان اشغالگري، مقاومت و مبارزه نيز ادامه دارد.
قاسمي همچنين درباره اقدام كميته روابط خارجي سناي امريكا براي اعمال تحريم هاي جديد عليه كشورمان گفت: اگر اين طرح در كنگره و سنا تصويب شود و رئيس جمهور اين كشور آن را امضا كند تصميمات خود را طبق چارچوب هاي معين اعلام خواهيم كرد.
وي همچنين درباره برنامه وزارت امور خارجه براي گسترش روابط با كشورهاي همسايه در دولت دوازدهم گفت: در چهار سال گذشته نيز موضوع روابط با ديگر كشورهاي جهان هرگز مغفول نماند و فراموش نشد گرچه موضوع هسته اي موضوع مهمي بود كه بيش از مسائل ديگر خود را به رخ مي كشيد.
قاسمي افزود: اگر روابط با ديگر كشورها را مرور كنيم و سفرهاي وزير و ديگر مسئولان وزارت خارجه به مناطق مختلف جهان مانند امريكاي لاتين، آسيا و اروپا و رايزني بامقامات اين كشورها را در نظر بگيريم حتما در مي يابيم كه وزارت خارجه يك بعدي عمل نكرده است.
وي تاكيد كرد: روابط با كشورهاي همسايه اصلي مسلم و جدي است كه آن را در دولت دوازدهم جدي تر پيگيري خواهيم كرد و گسترش مناسبات همه جانبه با اين كشورها را در دستوركار داريم كه اميدوارم با شتاب بيشتري ادامه يابد.
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين در پاسخ به پرسشي درباره اظهارات يكي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي مبني بر ايجاد تغيير در ساختار وزارت امور خارجه گفت: در تماس تلفني كه با اين نماينده مجلس برقرار شد او انتشار مصاحبه اش را در اين خصوص در برخي خبرگزاري ها  تكذيب كرد .
قاسمي افزود: البته ما با تغيير در وزارت امور خارجه مشكلي نداريم و اگر تغييرات نياز به كسب مجوزهاي لازم از سازمان امور استخدامي داشته باشد مجوزها را خواهيم گرفت .
وي گفت: ما بر اساس اولويت ها در آينده ممكن است در بخش هاي افزايش يا كاهش نيرو يا اولويت دادن بيشتر به برخي سفارتخانه هاي كشورمان تصميماتي داشته باشيم كه البته اين همواره مطرح بوده است و آقاي ظريف نيز همواره دغدغه ارتقاي كارآمدي اين وزارتخانه را دارد .
سخنگوي دستگاه ديپلماسي همچنين درباره ادعاي برخي رسانه هاي تركيه مبني بر وجود تعدادي از پايگاه هاي پ.ك.ك در خاك ايران تاكيد كرد:  انتشار اينگونه مطالب كذب و فرافكني در اين باره جديد نيست ؛ ما در خاك خودمان هيچ گروه تروريستي خشني عليه همسايگانمان نداريم و اينگونه ادعاها دروغ است و شديداً آن را تكذيب مي كنم .
قاسمي افزود: هيچ گروه مخالف دولت تركيه در خاك ما حضور ندارد و انتشار اينگونه مطالب فضاسازي رسانه اي است كه شايد با اهداف مشخص در برهه خاص كنوني مطرح مي شود .
وي همچنين درباره اقدامات سركوب گرايانه آل خليفه عليه ملت بحرين و اقدامات بازدارنده كشورمان در اين باره گفت : ما در روابط با ديگر كشورها و همسايگان از اصل عدم مداخله در امور داخلي ديگران همواره پيروي كرده و خواهيم كرد .
قاسمي افزود: آنچه در پي حوادث اخير در بحرين شاهد بوديم تلخ و نقض حقوق بشر است اقداماتي كه متاسفانه پس از اجلاس رياض شدت گرفت و اتفاقاتي در اقصا نقاط جهان اسلام و خارج از آن روي داد كه قابل تامل است .
وي هشدار داد: كساني كه مدعي ارزش هايي مانند آزادي و دموكراسي هستند توجه كنند كه در چه مسيري قدم بر مي دارند و چگونه با برخي اقدامات و رفتارهاي ظاهري خود درصدد جا انداختن شعار «پول اول» هستند و براي دوشيدن ديگر كشورها به هر كاري دست مي زنند و برخي حكام منطقه را به افزايش روش هاي خشونت آميز وا مي دارند .
قاسمي رويدادهاي بحرين را ناگوار ، محكوم و قابل سرزنش دانست و به دولت اين كشور توصيه كرد با حفظ متانت و خويشتنداري به عقايد و افكار ديگران احترام بگذارند و از مزاحمت براي شهروندانشان دست بردارند .
وي افزود: تاريخ بايد به دولتمردان اين كشور آموخته باشد كه متصل كردن ناراضيان داخلي به خارج و سركوب آنان تا ظرف زماني مشخص مي تواند پاسخگو باشد اما در جايي در نقطه جوش ممكن است مشكلات را بيشتر كند .
قاسمي اضافه كرد: ما علاقه نداريم كشورهاي همسايه با اين مشكلات مواجه باشند اما چاره اي نداريم كه توصيه كنيم با شهروندانشان با احترام برخورد كنند .
سخنگوي وزارت امور خارجه همچنين درباره اقدام عربستان سعودي در امضاي قرارداد صدها ميليارد دلاري خريد سلاح از امريكا تصريح كرد : مقامات اين كشور تصور مي كنند نيازمند قدرت هاي فرامنطقه اي هستند و فكر مي كنند با پول و سلاح مي توانند امنيتشان را خريداري كنند در حالي كه تاريخ نشان مي دهد امنيت خريدني نيست .
وي همچنين با اشاره تلويحي به دولتمردان امريكا گفت: در كشور ديگري كه شعار پول اول را انتخاب كرده است  همه چيز حتي دموكراسي و حقوق بشر را كه مدعي آن است فداي پول مي كند و شوربختانه اذعان مي كنند كه ميلياردها دلار سلاح فروختند تا شماري از جوانان امريكايي اشتغال داشته باشند .
قاسمي هشدار داد: بيان اين مطلب يعني اينكه هزاران نفر از مردم را به كشتن خواهند داد تا شماري از جوانان امريكايي شغل داشته باشند كه اين وضعي دشوار و خطرناك است كه مي تواند سبب گمراهي و ذهنيت غلط براي كساني شود كه با سلاح مي توانند به اهدافشان برسند.
وي با بيان اينكه در حوزه نظامي سلاح حرف نخست و نهايي را نمي زند گفت : نمونه بارز اين طرز تفكر ناتواني عربستان در تجاوز به يمن است كه در بيش از دو سال گذشته به رغم بمباران ها ، موشك پراكني ها ، تجاوز ، كشتار و جنايات بسيار نتوانستند به اهدافشان برسند.
سخنگوي دستگاه ديپلماسي تصريح كرد: اين در حالي است كه ادعا كردند نيروهاي مقاومت در يمن بيش از 50 هزار نفر از جمعيت 28 ميليوني كشور نيستند اما اگر اين نيروها صرفا ً 50 هزار نفر هستند چرا با وجود استفاده از سلاح هاي فراوان موفقيتي حاصل نكردند.
 
 بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری امروز خود اعلام کرد پیگیری ها برای آزادی 8 ملوان ایرانی گرفتار در چنگ دزدان دریایی ادامه دارد.
قاسمی گفت: در سال 94 37 نفر گرفتار دزدان دریایی شدند که تعدادی از آنها موفق به فرار شده و یا آزاد شدند اما 8 نفر باقی مانده اند که تلاش ها برای آزادی آنها ادامه دارد.
اخیرا نیز یک لنج ایرانی گرفتار دزدان دریایی در سواحل سومالی شده اما اینکه چند سرنشین آن ایرانی بوده اند هنوز مشخص نیست.
 
قاسمی درباره تحریم های جدید علیه کشورمان در سنای امریکا گفت: اینها مباحثی است که ازجانب برخی در این کمیته ها مطرح می شود اما آنچه برای ما قابل اعتناست سیاست های دولت امریکاست که اگر این طرح ها و لوایح در این کمیته تصویب شود و نیز به تصویب دو مجلس امریکا برسد و در نهایت رئیس جمهور این کشور آن را امضا کند جنبه اجرایی خواهد یافت که در آن صورت باید در قبال آن واکنش نشان دهیم.

وی افزود: در آن صورت برای هرگونه اقدام متناسب، آمادگی داریم و نگران هیچ نوع حرکتی در این خصوص نیستیم.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین درباره مواضع مقامات امریکایی ضد برنامه موشکی کشورمان تاکید کرد: سیاست های کشورمان در این خصوص بسیار شفاف و روشن است و این سیاست ها با هیچ قطعنامه ای منافات ندارد؛ سیاست های موشکی ما مستمر خواهد بود و تحت تاثیر القائات دیگران قرار نخواهد گرفت.
 
قاسمی گفت: برنامه موشکی کشورمان دفاعی و بازدارنده است که برای دفاع از کیان کشورمان طراحی شده است و در این سیاست ها هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.
 
سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد: موضوع شهادت دو مرزبان کشورمان در مرز ارومیه و ترکیه را با جدیت تمام پیگیری می کنیم و منتظر پاسخ مقامات ترکیه در این خصوص هستیم.

 بهرام قاسمی در  پاسخ به پرسشی درباره اقدامات بازدارنده وزارت خارجه برای جلوگیری از تکرار اینگونه رویدادها گفت: از طریق کانالهای دیپلماتیک موضوع را به دولت ترکیه اعلام کرده ایم و علاقمند نیستیم مرزهای ما با این کشور شاهد بروز اینگونه اقدامات ناگوار باشد.
 
وی ابراز امیدواری کرد با درایت و مسئولیت پذیری دولت ترکیه چنین اتفاقاتی رخ ندهد و گفت : پس از دریافت پاسخ دولت این کشور تصمیم گیری خواهیم کرد.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره تاکید اخیر مقام معظم رهبری بر بیان صریح تر مبانی جمهوری اسلامی در خارج از کشور گفت: بیانات رهبر معظم انقلاب برای ما بسیار مهم و شیوا است و باید بتوانیم با هوشمندی از مواضع به حق جمهوری اسلامی، بهنگام دفاع و سیاست های خودمان را در چارچوب دستگاه دیپلماسی دقیق مطرح کنیم.
 
قاسمی افزود: این روند همچون گذشته ادامه خواهد یافت و منویات ایشان قطعا مد نظر ما خواهد بود و با قدرت بیشتر به آن توجه خواهیم کرد.
 
وی همچنین درباره اتهام اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر حمایت کشورمان از تروریسم تصریح کرد: مواضع نابجا، بی ربط و غلط برخی کشورها علیه کشورمان در خصوص حمایت از تروریسم جدید نیست بلکه نوعی فرافکنی و غیرقابل قبول است.
 
قاسمی گفت: سفر آقای ترامپ به کشوری که مأمن ، مولود و مروج تروریسم و خشونت است همین ادعای او را باطل می کند و او باید به این تناقض پاسخ دهد، چگونه ایرانی که همزمان با سفر او انتخاباتی شکوهمند برگزار کرد می تواند مروج تروریسم باشد و ترامپ به کشوری سفر کند که حتی دادگاه های آمریکا نیز آن را محکوم کردند و مواضع چند دهه گذشته اش درباره تروریسم و افراط گرایی بصورت رسمی مشخص است.
 
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اعلام آمادگی دبیرشورای عالی امنیت ملی برای اعزام نیرو از کشورمان به سوریه گفت: در اجلاس آستانه سه کشور ایران، روسیه و ترکیه بعنوان تضمین کنندگان آتش بس در سوریه بطور دائم درحال گفتگو درباره نقاط کاهش تنش هستند و این رایزنی های کارشناسی ادامه دارد.
 
و ی افزود: تلاش های زیادی دراین باره صورت گرفته و اگر زمینه های لازم فراهم شود و لازم باشد که نیروهایی برای نظارت بر آتش بس به نقاط کاهش تنش بروند احتمالا باید از جانب هر سه کشور متعهد در این مناطق اعزام شوند.
 
قاسمی اضافه کرد: ما آمادگی داریم که در صورت تفاهم لازم و رسیدن به نقشه راه در این خصوص اقدام کنیم. 
برچسب ها: قاسمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
-۳°    ۵°