گلباران محل شهادت شهدای قیام 15خرداد دشت ورامین
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
 -  چهارشنبه 26 خرداد 1400
کد خبر : ۵۰۲۹۴۱
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۹
جمعی از مردم قدرشناس و ولایت مدارشهرستان های ورامین، قرچک و پیشوا با حضور در پل باقرآباد قرچک، محل به خاک و خون کشیده شدن شهدای قیام پانزدهم خرداد سال ‎42 را گلباران کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اقشار مختلف مردم، همراه خانواده معظم شهدا و مسئولان با حضور در پل تاریخی باقرآباد، یاد وخاطره شهدای قیام خونین 15 خردادسال 42 را که در این محل به دست عوامل رژیم شاه به خاک و خون کشیده شده بودند، گرامی داشتند.

پیش از گلباران محل شهادت شهیدان قیام خرداد 42، امامان جمعه شهرستان های ورامین و قرچک سخنرانی کردند.

امام جمعه موقت ورامین گفت: شهدای 15 خرداد به این دیار هویت بخشیدند و این دیار با نام شهدای قیام در ایران و سراسر دنیا شناخته می شوند.

حجت الاسلام والمسلمین سید محسن محمودی افزود: تا زمانی که از فرهنگ 15 خرداد و فرهنگ شهادت در راه ولایت فاصله نگیریم موفق خواهیم بود.

امام جمعه قرچک نیز در این مراسم گفت: 15 خرداد سرآغاز قیام قرآنی ملت ایران به رهبری امام راحل و جلوه گر ایمان مستحکم ملت به دین خدا است.

حجت الاسلام حجت الله اسماعیلی افزود: شهدا با آگاهی تمام نسبت به شرایط زمان وارد صحنه شدند و در دفاع از ارزش های دینی و حمایت از مرجعیت و رهبری دینی قیامی خونین به راه انداختند و در این مسیر از هیچ چیز نهراسیدند و جان خود را تقدیم اسلام کردند.

وی گفت: شهیدان 15 خرداد با بصیرت تمام از ولایت فقیه دفاع کردند، از گلوله های دشمنان هراسی به دل راه ندادند و مظلومانه جان خود را تقدیم اسلام کردند تا این انقلاب به رهبری امام راحل به سرانجام و پیروزی برسد.

اسماعیلی افزود: قیام 15 خرداد برگرفته از قیام سید الشهدا (ع) و نهضت عاشورا بود، رژیم سفاک پهلوی پیکر شهدا را به بدترین شکل و به صورت دسته جمعی دفن کردند.

وی تصریح کرد: حرکت کفن پوشان در قیام 15 خرداد نشأت گرفته از قیام سیدالشهداء و یاران با وفای ایشان بود، آنان نیز همچون سید و سالار شهیدان در راه دفاع از دین خدا وارد صحنه شدند و همچون ارباب خود مظلومانه به شهادت رسیدند.

اسماعیلی افزود: امروز اثرات قیام خونین 15 خرداد در جای جای ایران اسلامی در پیشبرد اهداف والای این نهضت الهی خود را نشان داده است و باید همواره قدردان ایثار آنان بود.

در 15 خرداد سال 1342 مردم شهرستان های ورامین و پیشوا با شنیدن خبر دستگیری امام، پای پیاده و کفن پوش به سمت تهران حرکت کردند که در محل پل تاریخی باقرآباد به دست نیروهای رژیم منحوس پهلوی به رگبار بسته شده و به خاک و خون کشیده شدند.

یکی از مهمترین شاخه های فرعی رودخانه جاجرود که بیش از یکصد هزار هکتار اراضی دشت ورامین را سیراب می کرد، از میان منطقه ای که آن روزها بخشی گفت: شهدای ۱۵ خرداد به این دیار هویت بخشیدند و این دیار با نام شهدای ۱۵ خرداد در ایران و سراسر دنیا شناخته می شوند. از ورامین بود می گذشت، شاخه ای پرآب که طغیان آن مسیر مردم آن زمان به مناطق مختلف از جمله تهران را قطع می کرد.

در اواخر دوره قاجاریه و به همت معمارانی ناشناس، پلی آجری با دهانه قوسی به طول 50 متر بر روی رودخانه احداث شد، پلی که به گفته برخی از مورخین احداث آن حدود یکسال به طول کشید.

این پل تاریخی بارها به دلیل طغیان رودخانه جاجرود تخریب شد و در دوره های قاجاریه، پهلوی و جمهوری اسلامی چندین بار مرمت شد، پلی که یکصد سال تنها مسیرعبور مردم دشت ورامین بوده و آن ها را به پایتخت می رساند.

پل باقرآباد در 15 خرداد سال 42 شاهد به خاک و خون کشیده شدن جوانان و مردانی کفن پوش از دشت ورامین بود که به خاطر دفاع از مرجعیت شیعه، جان خود را تقدیم اسلام کردند.

 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °