روی خط خبر/ جزئیات قانون بازنشستگی پیش از موعد کارمندان دولت

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:46 - سه‌شنبه 29 بهمن 1398
کد خبر : ۵۰۳۱۹۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹
کارمندان بازنشسته پیش از موعد سالهای 85 ، 90 و 92 با 25 سال سابقه با پرداخت کسری حق بیمه، حقوق کامل دریافت می کنند .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد حسن زدا _ معاون فنی و در آمد سازمان تامین اجتماعی در برنامه روی خط خبر گفت: مطابق قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی مصوب سال 95  مجلس شورای اسلامی مقرر کرده، دولت مکلف است سنوات ارفاقی را به‌ عنوان سنوات خدمت قابل قبول تلقی و مطابق قانون بازنشستگی پیش از موعد کارکنان دولت مصوب سال 86  توسط سازمان تأمین اجتماعی به برقراری مستمری بازنشستگان مشمول و براساس میانگین دو سال آخر پرداخت حق بیمه سنوات ارفاقی از تاریخ بازنشستگی آنان اقدام کند.

معاون فنی و در آمد سازمان تامین اجتماعی افزود: شرکتهای دولتی و مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی نیز با استفاده از منابع خود مشمول این حکم هستند.

محمد حسن زدا گفت: طبق قانون دولت مکلف شده است توسط این سازمان مستمری بازنشستگان را بر اساس میانگین دو سال آخر پرداخت حق بیمه سنوات ارفاقی پرداخت کند، لذا دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط می‌بایست ضمن احتساب مذکور به عنوان سنوات خدمت قابل قبول، افراد مشمول را به شعبه محل پرداخت حق بیمه معرفی کنند.

او با بیان اینکه در حال حاضر بیش از 42 هزار نفر در صندوق تامین اجتماعی عضو هستند گفت: از این تعداد متاسفانه 12 هزار نفر از خدمات ویژه برخوردارند.

محمد حسن زدا  با اشاره به اینکه در مشاغل سخت و زیان آور کارفرما ها باید 4 دصد از مستمری افراد را یکجا پرداخت کنند گفت: این برای اینست که کارکنان پس از یک دوره 20 الی 25 ساله فارغ از هر محدو دیت سنی بازنشسته شوند.

 زدا در خصوص بازنشسته های پیش از موعد افزود: بیش از 12 هزار نفر بازنشته  پیش از موعد داریم که سال ها حقوق بازنشستگی در یافت می کنند، منتها اختلاف نظر روی ملاک و محاسبه مستمری است.

این قانون در سال 89 و به مدت 5 سال تمدید شد و اکنون دیگر  قانون بازنشستگی پیش از موعد نداریم .

و در سال 96 ما اصلا قانون پیش از موعد نداریم چون بازده زمانی این روش بازنشستگی تمام شده است، بنابر این مشکل اصلی ما با 12 هزار نفر بازنشسته قبل است، چرا که ما  ملاک محاسبه مون بایدسال 24 و  25 باشه چون قانون تامین تبصره اجتماعی ماده 77 می گوید باید 2 سال آخر حقوق و دستمزد محاسبه شود.

زدا افزود: ماده وقتی بند 2  قانون 5 تامین اجتماعی را می بینینم که در خصوص  دستمزد است می گوید دستمزد مبلغی است که باید در قبال انجام کار باشد، و چون  سال 29 و 30در قبال انجام کار نیست و ارفاغی است، و ما از نظر بیمه گری معتقد هستیم با سال 24 و 25  ولی با توجه به اینکه مخالف هستیم و ایرادات زیادی به این بخش  وجود دارد چون قانون شده  ما نیز تمکین می کنیم.

  وی در خصوص حقوق بازنشستگان پیش از موعد نیز گفت: حقوق این عزیزان نیز طبعا  افزایش می یابد اما این براساس نوع مدرک تحصیلی وحقوق در یافتی آنها  سابقه کار و نوع خدمات بیمه آنهااست، و بیمه آنها نیز مانند دیگر مستمری بگیران جاری است و خدمات دهی می شود.

محمد حسن زدا افزود: در خصوص جایگزینی دفترچه های کاغذی با سیم کارت و کارت هوشمند می توان گفت کار این موارد نیز تقریبا در دفاتر اصلی تمام شده و افراد می توانند به شکل دلخواه از سیم کارت یا کارت هوشمند استفاه کنند.


در خصوص کارگرانی که هنوز بیمه نشده اند نیز گفت ما ر این مور خاص با کسری بودجه 1900 میلیارد تومانی داشتیم که به محض تامین بودجه  این عزیزان را نیز جذب کرده و آمادگی گسترش بیمه شدگان را داریم.

 محمد حسین زدا  در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار شبکه خبر هم گفت: بازنشستگی پیش از موعد کارمندان دولت در برنامه ششم تصویب شد و به تایید شورای نگهبان رسیده است و ما بخشنامه اجرای آن را به تمام واحد ها ابلاغ کردیم .

وی با اشاره به مشمول شدن حدود 12 هزار نفر در این قانون  گفت : سازمان ها و دستگاه هایی که می خواهند از این قانون برای بازنشستگان پیش از موعد سالهای 85 ، 90 و92 خود استفاده کنند باید مابالتفاوت حق بیمه 25 سال تا 30 سال سابقه را پرداخت کنند و به شرط همکاری ما آماده اجرا کردن این قانون هستیم .
معاون فنی و درامد سازمان تامین اجتماعی با اعلام اینکه طرح بازنشتگی پیش از موعد تاکنون 3 بار در مجلس شورای اسلامی و 2 بار در شورای نگهبان رد شده بود ، تصریح کرد : این طرح در برنامه ششم توسعه تصویب و پس از تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شد و ما آماده اجرای این قانون هستیم .

 

 

 

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱°    ۱۳°