خرید تضمینی 2 میلیون تن گندم از کشاورزان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
22:58 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۵۰۳۲۲۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴
وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: از آغاز فصل برداشت تاکنون 2 میلیون و 800 هزار تن گندم به ارزش 31 هزار و 650 میلیارد ریال از کشاورزان خریداری شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اسماعیل اسفندیارپور افزود: اکنون عملیات خرید تضمینی گندم از 20 استان کشور انجام شده و از دهه اول تیرماه برداشت گندم اقلیم سرد نیز وارد این چرخه می شود.
او ادامه داد: تاکنون بیش از 12 هزار میلیارد ریال از پول گندم کاران پرداخت شده و مابقی مبالغ نیز با عاملیت بانک کشاورزی به حساب کشاورزان واریز می شود.
 
مجری طرح گندم وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: خوزستان با یک میلیون و 635 هزارتن رتبه نخست را دارد. استان های گلستان با 458 هزارتن، فارس با 325 هزارتن، کرمان با 177 هزارتن و ایلام با 172 هزار تن رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند.
 
او اضافه کرد: بیشترین حجم خرید گندم دوروم کشور نیز مربوط به استان های گرم و خشک جنوب یعنی کرمان، خوزستان، دشت عباس ایلام، کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر و جنوب فارس است.
 
به گفته اسفندیارپور، برداشت و خرید تضمینی گندم در استان های گرم و خشک سیستان و بلوچستان، خوزستان، جنوب کرمان (جیرفت و کهنوج)، جنوب فارس، دشت عباس ایلام و کهگیلویه و بویراحمد رو به پایان است.
 
مجری طرح گندم وزارت جهادکشاورزی یادآوری کرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد امسال هر کیلوگرم گندم معمولی(نان) با افت مفید چهار درصد و افت غیرمفید 2 درصد به مبلغ 13 هزار ریال (1300 تومان) و گندم دوروم (ماکارونی) 13 هزار و 300ریال (1330 تومان) خریداری می شود.

خرید 130 هزارتن بذر گندم
 
این مسئول در وزارت جهاد کشاورزی همچنین اعلام کرد: تاکنون 130 هزارتن انواع بذر گندم کیفی از کشاورزان خریداری شده است.
خرید گندم سال زراعی جاری از بیست و یکم اسفندماه پارسال از شهرستان سرباز بخش پیشین سیستان و بلوچستان آغاز شد و تا اواخر مهر ماه امسال ادامه دارد.
پارسال 14 میلیون و 590 هزارتن گندم تولید و 11 میلیون و 525 هزارتن به ارزش بیش از 145 هزار میلیارد ریال خریداری شد.
پارسال هر کیلوگرم گندم معمولی با نرخ 12 هزار و 705 ریال و گندم دوروم 13 هزار و 68 ریال با چهار درصد افت مفید و 2درصد افت غیرمفید خریداری شد.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°