تیترامشب/ طرح کاج مهارت آموزی یا اشتغال فارغ التحصیلان

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
18:08 - جمعه 09 خرداد 1399
کد خبر : ۵۰۳۲۹۸
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۱
معاون اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در شرایطی طرح کارانه اشتغال فارغ التحصیلان از تیر ماه آغاز می شود که در مراحل آزمایشی آن در 8 استان 70 درصد از کارورزان جذب بازار کار شدند.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به پشت سر گذاشتن دوره رکود اقتصادی گفت: با توجه به اینکه در دوره رکود اقتصادی، عدم تعادل کاری بوجود آمد و بنگاه ها تمایلی به جذب نیروی جدید نداشتند فضای رکود اثرش تا چندین سال در جامعه باقی خواهد ماند.
عیسی منصوری افزود: از طرفی با گذراندن دوره رشد کشور در سال های گذشته، بدون توجه به ارزیابی کیفیت آموزش نیروها کشور پرورش نیروهای انسانی را گسترش داد که این امر موجب عدم تعادل میان بازار کار و مهارت نیروهای دانش آموخته شد.
منصوری ادامه داد: با توجه به کثرت نیروی کار، بنگاه های ما جذب نیرو نداشتند درحالیکه 75 درصد افرادی که در سال 1395 وارد بازار کار شدند فارغ التحصیلان دانشگاه ها بودند.
 
  تیترامشب 

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: معمولا در بسیاری از کشورها ابزارهای تشویقی و حمایتی برای ترغیب و تشویق کار فرمایان در راستای جذب نیروی کار جدید بکار گرفته می شود.

منصوری گفت: هم اکنون در نظر داریم در گام اول کارفرما را تشویق کنیم تا نیروی کار فارغ التحصیل دانشگاهی جدید جذب کنند. بنابراین پیش بینی کردیم حدود دوسال، کار فرمایانی که نیروی فارغ التحصیل دانشگاهی را جذب می کنند مشمول مشوق بیمه کارفرمایی کنیم. یعنی به ازای هر فرد جذب شده، کارفرمایان مشمول حمایت بیمه سهم کار فرما بشوند.

او گفت: در مرحله بعد هدف ما آماده سازی نیروکار با گذراندن دوره های کارورزی است که حمایت هایی هم از کارورزان می کنیم. 
 
او گفت: ما در 8 استان طرح کارورزی را بصورت آزمایشی اجرا کردیم که بالای 70 درصد کسانی که در این طرح شرکت کرده بودند جذب بنگاه های کار شدند.
 
 او گفت: سعی میکنیم در این طرح فرد جایگزین نیروی دیگری نشود تا بعد از چند سال دچار ریزش نشویم و تداوم در اشتغال وجود داشته باشد.
او گفت: در حال حاضر همه روزه گفتگو های سه جانبه با تشکل های کارگری و کار فرمایی برگزار میکنیم و با توافق دستگاههایی مانند برنامه بودجه، برنامه هایی را پیاده کردیم.
 
 او گفت: نشست با تشکل های کارگری از تیرماه آغاز می شود و بنا داریم حداکثر استفاده از این نشست ها را بکار گیریم.
 
 هاشمی کارشناس اشتغال دیگر مهمان برنامه با اشاره به اینکه طرح کاروزی دانشجویان طرح جدیدی در کشور نیست و کشور در سال 86 تجربه اجرای مشابه این طرح را داشته است گفت: این طرح در گذشته چندان موفق نبوده، امید است که در اجرای این طرح ضعف های طرح های مشابه گذشته برطرف شده باشد.
 
تیترامشب

او با بیان اینکه علاقمندان برای حضور در این طرح می توانند در سامانه کاروز ثبت نام کنند از نام نویسی 60 هزار متقاضی در این طرح خبر داد و گفت: اجرای این طرح از تیرماه خواهد بود.

هاشمی در ادامه افزود: این طرح اهداف 4 گانه ای را دنبال می کند که مهمترین آن پر کردن حلقه مفقوده بین فارغ التحصیلان دانشگاهی و بازار کار یعنی تجربه و مهارت است.

این کارشناس اشتغال موفقیت این طرح را با اما و اگر همراه دانست و یادآور شد: اگر در اجرای این طرح با تشکل های کارگری و کارفرمایی هماهنگی های لازم به عمل نیامده باشد از هم اکنون می توان سرنوشت این طرح را پیش بینی کرد.

او موفقیت طرح های اقتصادی را در گرو اعمال 4 سیاست کلان دانست و تصریح کرد: این سیاست‌ها شامل سیاست‌های فعال، حمایتی، پولی و ارزی و تنظیمی دانست.

این کارشناس اشتغال در توضیح سیاست فعال افزود: سیاست فعال به دنبال رفع بیکاری به صورت سریع و ضربتی است که اعتبارات خرد و آموزش از جمله زیرمجموعه های این سیاست است.

هاشمی سیاست حمایتی را بخش دیگر از سیاست های کلان دانست و تاکید کرد: این نوع سیاست به بیکاران کمک می کند تا بحث های بیمه ای را جبران کنند.

او از سیاستهای پولی و ارزی به عنوان سومین سیاست کلان در موفقیت در بازار کار برشمرد و در نهایت از سیاست تنظیمی به عنوان چهارمین سیاستی که قوانین و مقررات را تبیین می کنند یاد کرد.

وی با اشاره به دلیل بی انگیزگی کارفرمایان از جذب کارآموزان اظهار کرد: مشکل اصلی در سیاست‌‎های کلان کشور در مورد اشتغال زایی به دو سیاست تنظیمی و ارزی برمی گردد زیرا دولت فشارهایی را به کارفرمایان تحمیل می کند و به همین دلیل آنها نیز از این سیاستها استقبال نمی کنند.

هاشمی با ارائه تعریفی ساده از طرح کارورزی افزود: کارورزی به زبان ساده همان سیاست استاد و شاگردی قدیم است که به دلیل موانع موجود در قوانین امروز منسوخ شده است.

این کارشناس اشتغال در ادامه گفت: زمانی که ایران با سایر کشورها مقایسه می شود باید به فضای کسب و کار در دو کشور توجه و یک به یک به تفکیک و بررسی شود، اگر در اجرای این طرح، در نظام آموزشی کشور تحولی ایجاد نشود عملا مشکلی حل نمی شود.

هاشمی یکی از مشکلات کشور در زمینه اشتغال زایی را نگاه دولت محوری برای ایجاد کار عنوان کرد و تاکید کرد: دولت موظف به بستر سازی برای اشتغال زایی است نه اشتغال زایی که نتیجه ای جز بزرگ شدن دولت ندارد.

او فضای کسب و کار را متاثر از قوانین و مقررات، محیط اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، سیاست خارجی و غیره دانست و افزود: در قانون کارآموزی کشور، قانون کارورزی برای رده سنی 15 تا 18 سال و طول آن حداکثر تا 3 در نظر گرفته شده، اینجاست که مشکلات قانونی خود را نشان می دهند و اصلاحات را غیرقابل انکار می کند.

 
 

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۲°    ۳۵°