آغاز انتخابات در 18 استان عراق

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
01:08 - سه‌شنبه 01 بهمن 1398
کد خبر : ۵۰۳۴۹
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۵۸
درهای بیش از هشت هزار مرکز انتخاباتی در تمام مناطق عراق، برای انجام رای‌ گیری عمومی در سومین انتخابات پارلمانی پس از سرنگونی رژیم صدام معدوم و اولین انتخابات پس از خروج اشغالگران آمریکایی امروز چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت باز می‌شود.
آغاز انتخابات در 18 استان عراق


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، انتخابات سرنوشت ساز مجلس عراق امروز در 18 استان این کشور آغاز می شود. این نخستین انتخابات عراق پس از خروج نیروهای اشغالگر از این کشور است. مجلس نمایندگان عراق، نخست وزیر ، رئیس جمهور و رئیس مجلس را معرفی خواهد کرد. در این دوره از انتخابات بیش از بیست و یک میلیون عراقی واجد شرایط رای دادن هستند و می توانند رای خود را در هشت هزار مرکز انتخاباتی به صندوق ها بیاندازند. بیش از 9 هزار نامزد برای کسب 328 کرسی مجلس با یکدیگر رقابت می کنند.

انتخابات عراق
انتخابات امروز در میان تدابیر شدید امنیتی برگزار می شود فرودگاه های عراق از دیروز تا پایان برگزاری انتخابات تعطیل شده و برخی استان های این کشور هم از بامداد سه شنبه مقررات ممنوعیت حرکت خودروها را اجرا کرده اند.

در دو استان صلاح الدین و دیاله نیز مقررات ممنوعیت حرکت خودروها اجرا شده است . بغداد و دیگر استان های عراق هم از دیشب ورودی ها و خروجی های خود را بسته اند . نیروهای گارد ویژه مبارزه با تروریسم، امنیت بغداد و ورودی های آن را در اختیار دارند و به طور گسترده در شهر بغداد مستقر هستند.


دانلود

انتخابات پارلمانی امروز (چهارشنبه) بزرگترین رخداد در عراق به شمار می رود، زیرا این رویداد، فراکسیونی را مشخص می کند که نامزد تصدی نخست وزیری را معرفی می کند و مناصب عالی کشور را در اختیار می گیرد.

مراجع عظام نجف اشرف و مقامات عراقی از جمله نخست وزیر بر ضرورت مشارکت گسترده مردم در انتخابات پارلمانی تاکید کرده اند، چرا که به گفته آنها، صندوق های رای سرنوشت کشور و نقشه سیاسی و ویژگی های دولت جدید را مشخص می کند.
انتخابات عراق
نوری المالکی نخست وزیر عراق که ریاست ائتلاف دولت قانون را برعهده دارد و یکی از مهمترین ائتلافهای انتخاباتی به شمار می رود، تاکید کرده است تمام تدابیر امنیتی لازم اتخاذ شده و نیروهای نظامی در تمام مراکز انتخاباتی برای جلوگیری از هرگونه تلاش برای برهم زدن روند انتخاباتی حضور خواهند داشت.

برگزاری انتخابات پارلمانی در شرایط خاص امروز عراق می تواند دستاورد بزرگی برای دولت عراق به شمار می رود و نوری المالکی در این زمینه گفته است عراق چندین عملیات انتخاباتی را در سایه شرایط دشوار امنیتی و سیاسی برگزار کرده و تلاشهای تروریست ها هرگز خللی در اراده ملت عراق ایجاد نخواهد کرد.

نوری المالکی درباره طرح های تروریستی برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم و منصرف کردن آنها از شرکت در انتخابات هشدار داده و خواستار هوشیاری مردم و حضور گسترده در انتخابات برای خنثی شدن این طرح ها شده است.
انتخابات عراق
البته عراقی های مقیم خارج از عراق در 19 کشور از جمله جمهوری اسلامی ایران، سه روز زودتر رای خود را به صندوق ها انداختند به طوری که در ایران، 18 مرکز رای گیری برای عراقی های مقیم اختصاص یافت که بیشتر آنها در تهران پایتخت بود.

جلال طالبانی رئیس جمهوری عراق که همچنان در برلین آلمان برای تکمیل دوره درمان خود به سر می برد، رای خود را در این شهر اروپایی به صندوق انداخت.


اولین رایی که در خارج از عراق به صندوق انداخته شد، مربوط به کشور نیوزیلند بوده است.

رای گیری از افراد خاص( نیروهای امنیتی، زندانیان و بیماران) هم پیش از موعد رسمی آن انجام شد و 500 مرکز رای گیری به این منظور اختصاص یافت. به گفته منابع عراقی، حدود یک میلیون نفر از نیروهای مسلح عراق در روی رای گیری مخصوص نظامیان در کنار زندانیان و بیماران خاص شرکت کردند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۰°    ۵°