ایران در تولید سیب زمینی خودکفا شد

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:50 - سه‌شنبه 06 اسفند 1398
کد خبر : ۵۰۴۱۵۵
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۷
رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی گفت : ایران در تولید سیب زمینی به خودکفایی رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، محمد رحیم نیازی افزود: در حال حاضر سیب زمینی در چهار فصل سال در قالب کشت بهاره، تابستانه، پائیزه و زمستانه تولید و به بازار مصرف عرضه می شود.

وی بحران آبی را از جمله چالش های مهم تولید سیب زمینی در کشور برشمرد و اظهار داشت: متاسفانه سطح سفره های منابع آب های زیر زمینی مملکت به شدت کاهش یافته است.

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی گفت: برای تامین آب مورد نیاز کشت سیب زمینی و جلوگیری از تخریب ذخایر آبی روش های مختلفی منجمله استفاده از آب سدهای کشور، روش های جدید کشت، ارقام با آب بری کمتر و زودرس تر، آبیاری نوین و غیره وجود دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اینکه دولت باید از بخش تولید و تولید کنندگان حمایت جدی داشته باشد، افزود: کشاورزان آسیب پذیرترین قشر جامعه در بخش تولید هستند.

نیازی اضافه کرد: دولت با استفاده از روش های مختلف منجمله اعطای تسهیلات ارزان قیمت و طویل المدت برای توسعه مکانیزاسیون، اجرای طرح های آبیاری نوین، ورود تکنولوژی روز دنیا به بخش کشاورزی و مواردی از این دست حمایت جدی از کشاورزان داشته باشد.

وی در ادامه بر لزوم فرهنگ سازی به منظور افزایش مصرف سیب زمینی در جامعه تاکید کرد و گفت: نقش وزارت بهداشت در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

رئیس هیئت مدیره انجمن ملی سیب زمینی با اعلام اینکه ارزش مواد غذایی سیب زمینی کمتر از برنج نیست، افزود: سالانه ارز قابل توجهی به جهت خرید برنج از کشورهایی مانند هند، تایلند و پاکستان از مملکت خارج می شود.

وی تاکید کرد: ارزش غذایی سیب زمینی کمتر از برنج نیست و می تواند جایگزین مناسبی حداقل برای بخشی از مصرف برنج در کشور باشد.

نیازی افزایش میزان مصرف سیب زمینی را گامی بسوی حمایت از بخش کشاورزی و تامین غذایی کشور دانست و اظهارداشت: سیب زمینی به قدر کفایت در ایران تولید می شود.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۹°    ۱۱°