تیتر امشب/ منشور حکومت داری حضرت علی (ع)
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
23:00 - دوشنبه 18 اسفند 1399
کد خبر : ۵۰۴۹۳۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴
خاتمی خوانساری کارشناس مذهبی در برنامه تیتر امشب، دستورات و نکات حضرت علی (ع) در نامه ای به مالک اشتر نخعی را تشریح کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، خاتمی خوانساری کارشناس مذهبی درباره نامه حضرت علی به مالک اشتر گفت: وقتی به این نامه در کارها دقت شود تمام دستورالعمل ها پیش روی ماست و از راه راست دور نمی شویم.
 
تیتر امشب/ منشور حکومت داری حضرت علی (ع) 
 
او افزود: در نفع و ضررها باید بر اساس این نامه باید بر اساس تساوی و اعتدال باشد و نباید برای قوم و خویش نفع داشته باشد و برای جمع دیگری ضرر به همراه داشته باشد.
 
این کارشناس مذهبی گفت: حضرت علی در میان مردم حضور فیزیکی داشتند و به میان آنها می رفتند و از نزدیک با مشکلات آنها آشنا بودند و در مقام داوری به حل مشکلات مردم می پرداختند.
 
او ادامه داد: حضرت علی علیه سلام بعد از پایان جنگ جمل فرمودند صلاح نیست به مدینه برویم و بهتر است به کوفه برویم زیرا مرکزیت دارد و انتقال نامه ها و دستورات به جاهای دیگر با سرعت بیشتری انجام می شود و وقتی کوفه به فتح اسلامی درآمد، آب و هوای گرمسیری دارد و منابع آب زیادی هم دارد به همین دلیل مهاجران زیادی را به خود دیده بود و مشکلات زیادی هم گریبانگیر آن شد.
 
خاتمی گفت: جمعیت کوفه بر اثر مهاجرت های زیاد، افزایش یافت ولی شغل کافی برای آنها نبود، مشکل مسکن و اسکان هم وجود داشت.
 
او افزود: آلودگی فاضلاب اهالی کوفه، آب شرب فرات را دچار اخلال کرد ولی با وجود تمامی این مشکلات مولای متقیان خودشان دست بکار شدند و در مدت 5 سال با وجود سه جنگ بزرگ این مشکلات را رفع کردند.
 
این کارشناس مذهبی از توصیه حضرت علی علیه السلام به مالک اشتر در مورد برخورد با مفسده ها در اجتماع گفت: مولای متقیان به مالک فرمودند اگر در جایی دزدی شد، سریع داخل شو و جلوی گسترش آنرا بگیر تا تکرار نشود و اگر حضور پیدا کنی جلوی آن مفسده گرفته می شود.
 
او ادامه داد: اگر حاکم به امورات خود مشغول باشد و ماموران هم مشکلات را به حاکم اعلام نکنند هیچ یک از مشکلات و مفسده از جامعه پاک نخواهد شد.
 
این کارشناس مذهبی گفت: وقتی حاکم از قدرت کافی برخوردار است، دستوراتی در شرع هم آمده است در جاهایی بخشش از سوی حاکم اسلامی باعث ایجاد روحیه رافت می شود.
 
 

 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۷°    ۱۶°