افزایش خشم عمومی از واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر مصر به عربستان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
16:23 - پنجشنبه 23 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۵۰۰۷
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
پلیس مصر روز جمعه تعدادی از افراد معترض علیه واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان سعودی را بازداشت کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، پس از آنکه پارلمان مصر یک توافق بحث برانگیز در مورد واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان سعودی را تصویب کرد، پلیس مصر نیز روز جمعه دهها تن از فعالان معترض به این اقدام را بازداشت کرد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه از قاهره، یکی از فعالان گفت: از زمانی که پارلمان مصر روز چهارشنبه این توافق را تصویب کرد، حدود 50 نفر در سراسر این کشور بازداشت شده اند.
مخالفان این توافق، دولت مصر را به تجارت برسر جزایر تیران و صنافیر در دریای سرخ با عربستان سعودی متهم کرده اند.
حمدین صباحی، نامزد پیشین ریاست جمهوری مصرو از رهبران مخالف در یک پیام ویدئویی اعلام کرد :« امیدواریم که مردم اعتراض خود را در این مورد نشان دهند، چون بدون حمایت مردم ما قادر نیستیم از حقوقشان دفاع کنیم.»
روز سه شنبه نیز دهها تن از خبرنگاران مصری در مرکز این کشور در اعتراض به این توافق تظاهرات کردند که بعدا توسط نیروهای پلیس متفرق شدند.
اعلام این توافق در آوریل سال گذشته میلادی باعث شد به رغم سرکوبی شدید تظاهرکنندگان، اعتراضات محدودی را در سراسر مصر به دنبال داشته باشد.
این دو جزیره که در دهانه خلیج عقبه واقع شده است می تواند به منظور کنترل بندر ایلات در اسرائیل مورد استفاده قرار گیرد.
اسرائیل  در سال 1967 میلادی در جنگ خاورمیانه دو جزیره تیران  و صنافیر را  به تصرف خود درآورد و بر اساس توفق کمپ دیوید در سال 1979 میلادی، از این دو جزیره خارج شد و مصر بار دیگر کنترل آن را به دست گرفت.
 
موافقت پارلمان مصر با واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان
پارلمان مصر روز چهارشنبه توافقنامه واگذاری دو جزیره تیران و صنافیر در دریای سرخ به عربستان را تصویب کرد.
پارلمان مصر در جلسه روز چهارشنبه خود با توافقنامه ترسیم مرزهای این کشور با عربستان موافقت کرد که بر اساس آن، دو جزیره تیران و صنافیر به عربستان تعلق می گیرد.
این در حالی است که کمیسیون امور قانون اساسی و قانونگذاری پارلمان نیز روز سه شنبه با توافق تعیین مرزها میان مصر و عربستان سعودی موافقت کرده بود.
بر اساس نتایج به دست آمده از یک نظرسنجی در مصر، 47 درصد شهروندان این کشور دو جزیره تیران و صنافیر در دریای سرخ را متعلق به مصر می دانند.
این توافقنامه انتقادات زیادی را در داخل مصر ایجاد کرد و مردم مصر با اعطای این دو جزیره به عربستان مخالف هستند.
«احمد شفیق» نخست وزیر سابق مصر نیز پیشتر در این باره گفته بود که اجرای پروژه ها (از سوی عربستان) در اطراف جزایر تیران و صنافیر، امنیت ملی مصر و جریان حیاتی کانال سوئز را تهدید می کند.
در همین راستا نیز نیروهای امنیتی مصر دهها روزنامه نگار معترض به توافقنامه واگذاری جزایر «تیران» و «صنافیر» به عربستان سعودی را دستگیر کردند.
توافقنامه ترسیم مرزهای بین عربستان و مصر سال گذشته در حضور «عبدالفتاح السیسی» رئیس ‌جمهوری مصر و «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در کاخ «الاتحادیه» در شرق قاهره امضا شد.
جزایر صنافیر و تیران از بیشترین اماکن طبیعی مورد استقبال گردشگران در جنوب صحرای سینای مصر به شمار می‌روند و سفرهای دریایی منظم برای این جزایر برگزار می‌شود و در اوج فصل گردشگری در «شرم الشیخ» با استقبال زیادی روبه‌ رو است؛ اما اهمیت راهبردی جزایر یاد شده در واقع شدن آن در ورودی و خروجی خلیج عقبه است و می‌توان با بستن آنها تردد دریایی در بندر «ایلات» در فلسطین اشغالی را متوقف کرد.­
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°