خرید بيش از 4 ميليون تن گندم مازاد از كشاورزان
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:56 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۵۰۵۲۳۳
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۲۱:۴۸
مجری طرح گندم در كشور گفت: تاكنون بيش از 4 ميليون تن گندم مازاد از كشاورزان خريداری شده است و اين روند تا شهريور ادامه دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، اسماعيل اسفندياری پور افزود: نزديك به 8.5 ميليون تن گندم از سال 95 به 96 منتقل شده و برای سال جاری كافی است.
اسفندياری پور با اشاره به سالروز تشكيل ارگان جهاد سازندگی به فرمان حضرت امام خمينی (ره) در 27 خرداد، گفت: امام خمينی دستور تشكيل اين ارگان را براي توجه به روستاها و رفع محروميت زدايی داده و در سال 79 با تصويب مجلس وزارت جهاد كشاورزی و جهاد سازندگی با هم ادغام شدند و نزديك به 17 سال وزارت جهاد كشاورزی را در كشور داريم.
وی در ادامه با اشاره به خود اتكايی گندم در كشور اظهار داشت: خوشبختانه با همت كشاورزان و پشتيبانی ها و اقداماتی كه دولت يازدهم كه نقش بسيار بارزی را در امنيت غذايی كشور دارد حمايت ها و پشتيبانی های لازم براي توليد گندم كه مهمترين ماده غذايی مردم كشور است فراهم آوردند.
مجری طرح گندم در كشور با اشاره به اين طرح توضيح داد: با شروع دولت تدبير و اميد، ساختار مجری طرح گندم در وزارت جهاد كشاورزی طراحی، معرفی و ابلاغ صادر شد و مجری هم با تمام ظرفيت هايی كه در كشور وجود داشت از جمله موسسات تحقيقاتی، كارشناسان مجرب و كشاورزان اقدام به تهيه طرح ضريب خود اتكايی گندم به صورت 10 ساله تا افق ايران 1404 كرد.
وی افزود: خوشبختانه اين طرح با سياست هايی كه مورد نظر بود پيگيری شد و بيشتر اين رويكرد در حوزه سياست گذاری ها در نظر گرفته شد كه ما با افزايش بهره وری و افزايش عملكرد در واحد سطح حتی با كاهش سطح كشت گندم آبی و ديم روبه رو شديم و گندم آبی كه سطح كشت آن نزديك به 2 ميليون و 500 هزار هكتار بود به 2 ميليون و 100 هزار هكتار كاهش پيدا كرد و گندم ديم كه نزديك به 4 ميليون هكتار بود به 3ميليون و 850 هزار هكتار كاهش پيدا كرد.
اسفندياری پور به اقدامات ديگری كه موجب افزايش توليد در واحد سطح شود، اشاره كرد و گفت: تامين و تدارك به موقع، مناسب و كافی نهاده ها خصوصا بذر ، رفع محدوديت با كود و نهاده ها و تسهيل برای خريد ماشين آلات و توسعه مكانيزاسيون برای كشاورزان انجام شده است.
وی با يادآوری اينكه فرآيند سابق ارائه كود به كشاورزان حذف شده است، تصريح كرد: اكنون كشاورز متناسب با نمونه خاكی كه از مزرعه اش گرفته می شود، آناليز خاك دارد و بعد ميزان كود بر اساس توصيه خاك شناسی است و از كارگزاری ها مستقيما بدون حواله می رود و دريافت می كند.
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°