نباید نگران نوسان مقطعی رشد جمعیت باشیم
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
11:01 - سه‌شنبه 21 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۶۲۹۶
تاریخ انتشار : شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۴
معاون مرکز آمار ایران و مرکز آمار کشور و رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران درباره خطر صفر شدن میزان رشد جمعیت هشدار دادند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، علیرضا زاهدیان معاون مرکز آمار ایران در برنامه روی خط خبر شبکه خبر گفت: مرکز آمار چند سناریو را در نظر دارد یکی اینکه نرخ باروری در سال 1390  حدود 1/8 دهم بوده است که اگر با همین روال پیش برویم در سال های 1425-1430  رشد  جمعیت صفر می شود و سناریو دوم می گوید اگر نرخ باروری به 2/5 برسد در سال های 1425-1430 رشد جمعیت نزدیک به  6 دهم خواهد بود که با توجه به پیش بینی هایی مرکز آمار ما بین این دو ایده را مد نظر قرار داده ایم.
 
وی افزود: نتایج سرشماری سال 1395 نشان داد به طور متوسط سالیانه 955 هزار نفر به جمعیت اضافه شده است و نگرانی ما را کمتر کرد، جمعیت ما از نظر کمیت فعلا خوب است ولی در اینده نگرانی وجود دارد که نمی توان آن را بحران نامید. در یک نگاه می توان گفت وضعیت فعلی جمعیت خوب است و نگرانی ما از رشد منفی جمعیت در آینده است.
 
زاهدیان گفت: در سال 1394 افزایش تولد داشتیم که در این سال یک میلیون و ۵۷۴۰۰۰  فرزند متولد شد که رشد قابل توجهی در 10 سال گذشته داشتیم هر چند در سال 1395 تعداد نوزادان متولد شده به یک میلیون و ۵۳۰ هزار  رسید ولی باز بالای یک میلیون و ۵۰۰ هزار  نوزاد بوده است که این افزایش تولد یک قسمت به دلیل این است که متولدین سال 1360-1365  از مرز باروری گذشته اند و دومین علت این افزایش تولد تغییر سیاست های جمعیتی کشور است.

محمد جواد عباسی شوازی رئیس انجمن جمعیت شناسی ایران گفت: نتایج تحقیقات آماری نشان داده است که باروری کاهش داشته است  و زمان این رسیده است که ما سیاست های خود را تغییر دهیم و آماده شویم از زوجین برای تولد نوزادان حمایت کنیم.
وی افزود: دو نگرش به بحث باروری داریم یکی بخش مقطعی است که ما در شرایط کنونی بر اساس سن جمعیت و وضعیت اقتصادی و جامعه وجود دارد و دیگری باروری نسلی.
عباسی گفت : رشد باروری بین 1/8 و 2/2 در حال نوسان بوده است ولی این باروری مقطعی است ولی باید ملاک برنامه ریزی ها باروری نسلی باشد چون باروری مقطعی تحت شعاع مباحث اقتصادی در جامعه خواهد بود.
وی افزود: در کشورهای که حتی باروری خیلی پایین دارند مثل ایتالیا که رشد جمعیت  1/3 دارد ولی باروری نسلی آن 1/5 است.
عباسی گفت: در آمار نظر سنجی که در باروری نسلی در ایران داشتیم با بررسی ای که بین افراد متولد 1305 تا 1350 انجام شد سطح باروری نسلی حتی بالاتر از سطح مقطی 1/8  وجود دارد.
وی افزود: پیام این مساله این است که ما نباید نگران نوسانات مقطعی باشیم در حال حاضر باروری نسلی  بالاتر است و حتی ممکن است افراد باروری خود را به تاخیر بیاندارند ولی مهم این است که ما ملاک را باروری نسلی قرار دهیم .


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۷°    ۲۹°