گفتگوی 18:30/ زیان جدی کشاورزان نتیجه تاخیر دولت در پرداخت بدهی ها
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
13:28 - يکشنبه 28 دی 1399
کد خبر : ۵۰۶۴۰۸
تاریخ انتشار : شنبه ۰۳ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۰۶
در حالی که مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از تسویه بدهی دولت به کشاورزان تا 3 ماه آینده خبر می دهد، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس معتقد است این تاخیر در پرداخت بدهی، موجب زیان 26 درصدی کشاورزان می شود و دولت هم آن را جبران نمی کند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، یزدان سیف مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران در برنامه گفتگوی 18:30 با اشاره به مصوبه دولت در خصوص نحوه خرید محصولات زراعی و باغی از کشاورزان و تفاوت آن با خرید تضمینی گفت: در تجارت ریسک بسیار مهم است و دولت نیز به دلیل توجه به بخش کشاورزی تلاش می کند تا میزان ریسک خود را در خرید محصولات زراعی و باغی از کشاورزان کاهش دهد.
 
گفتگوی 18:30/ از تاخیر دولت در پرداخت بدهی ها تا ضرر 26 درصدی کشاورزان 
 
او ادامه داد: محصولات کشاورزی به لحاظ نگهداری با چالش جدی روبرو است به این معنا که این محصولات را نمی توان برای مدت طولانی نگهداری کرد، بنابراین نرخ خرید تضمینی اجرا می شود تا دولت محصولات را به سرعت از کشاورزان خریداری و به بازار مصرف عرضه کند.

سیف افزود: مصوبه اخیر دولت برای خرید تضمینی به این صورت است که دولت هم متصدی خرید است و هم خریدش را تضمینی انجام می دهد، دولت تضمن خرید را دارد اما در شیوه جدید عملیات خرید با دولت نیست.

مدیرعامل جدید شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان اینکه نرخ خرید تضمینی گندم همان نرخ آبان ماه سال 95 بوده اما شیوه خرید فرق کرده است، گفت: در سال 96 تصمیم داریم در چهار استان زنجان، مرکزی، اردبیل و مشهد در حد محدود شیوه خرید محصولات را به صورت جدید جایگزین شیوه های قدیمی کنیم.

او با اشاره به اینکه خرید تضمینی و ایجاد تعهد نیازمند تامین منابع مالی است، گفت: دولت برای خرید گندم 700 تومان یارانه به کشاورزان می دهد.

او با بیان اینکه دولت برای تامین گندم کشور همواره دو استراتژی در پیش داشته است، افزود: نخستین استراتژی دولت اتکا به همان شیوه های گذشته بود، به این صورت که بخشی از نیاز کشور از داخل و بخش هم به صورت واردات تامین کنیم.

سیف با اشاره به استراتژی دوم دولت گفت: در این استراتژی تمرکز دولت بر روی خودکفایی قرار گرفت، به این ترتیب دولت تلاش کرد تا پول گندم را سر سفره کشاورزان ببرد که با توجه به فشردگی زمان برداشت، دولت به لحاظ تامین نقدینگی زیر فشار شدیدی قرار گرفت.

او ادامه داد: دولت تلاش کرد در استراتژی دوم، سفره کشاورزان را آباد کند اگرچه پرداختی دولت با تاخیر همراه بود.

سیف با اشاره به اینکه کشاورزانی که تا 21 خرداد ماه گندم خود را به سیلوها تحویل داده اند تا 50 درصد بدهی خود را از دولت دریافت کرده اند، گفت: ما تا آخر این هفته بدهی های خود را به روز می کنیم و در تلاشیم تا مابقی بدهی دولت به کشاورزان را ظرف 2 تا 3 ماه آینده پرداخت کنیم البته دولت برای جبران تاخیر در بدهی خود به میزان نرخ تورم خساراتی را به کشاورزان پرداخت می کند.

او تاکید کرد: عدم تطابق بین نرخ تورم با پرداخت دولت را باید در بهره وری تولید جستجو کرد به این معنا که دولت تلاش کرده تا میزان تولید در واحد سطح را افزایش دهد که به موجب آن سرانه درآمد کشاورزان سه برابر شده است.

گفتگوی 18:30/ از تاخیر دولت در پرداخت بدهی ها تا ضرر 26 درصدی کشاورزان

پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از تاخیر دولت در اعلام نرخ خرید تضمینی به کشاورزان گفت: دولت باید هرسال پیش از آغاز فصل زراعی، قیمت خرید تضمین را به کشاورزان اعلام کند که متاسفانه همانند سالهای قبل امسال هم این امر محقق نشد و عملا دولت قیمت خرید تضمین خود را بسیار دیر به کشاورزان اعلام کرد.

او افزود: از سوی دیگر این نرخ خرید تضمینی باید متناسب با میزان تورم باشد که متاسفانه این نرخ هیچ سنخیتی با نرخ تورم ندارد به این ترتیب بار تورم عملا روی دوش کشاورزان است و جالب آنکه دولت هم حاضر به پرداخت این هزینه های اضافی به کشاورزان نیست، بنابراین در سالهای اخیر شاهد کاهش انگیزه کشاورزان برای کشت و فروش محصول خود به دولت هستیم که باید برای آن چاره اندیشی شود در غیر این صورت کشور با چالشی بزرگ مواجه می شود.

پاپی زاده با اشاره به اینکه پرداخت به موقع مطالبات به کشاورزان همواره با یک تناقض آشکار روبرو است، گفت: دولت زمانی که می خواهد خدماتی را به کشاورزان ارائه دهد، زودتر پول خود را از کشاورزان می ستاند مانند بیمه محصولات کشاورزی و یا حق آب قبل از شخم، اما زمانی که می خواهد محصولی را از کشاورز خریداری کند بدهی خود را دیرتر می پردازد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به اینکه متاسفانه دولت به موقع به تعهدات خود عمل نمی کند، گفت: این تاخیر در پرداخت ها موجب ضرر و زیان 26 درصدی کشاورزان برای پرداخت تسهیلات به بانک شده که دولت آن را جبران نمی کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲°    ۱۱°