گفتگوی 18:30/ ضعف ساختاری علت افزایش چک های برگشتی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:29 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۵۰۶۸۰۹
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ تير ۱۳۹۶ - ۱۹:۰۰
عضو هیأت علمی پژوهشکده پولی بانکی گفت: دسترسی محدود مردم به اعتبارات بانک ها و وجود ضعف های ساختاری در اقتصاد باعث افزایش استفاده از چک در کشور شده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، ندری عضو هیأت علمی پژوهشکده پولی بانکی با حضور در برنامه گفت: با افزایش حجم معاملات و نقدینگی در کشور تعداد چک های برگشتی هم به تناسب آن افزایش می یابد و با این حال از مجموع 124 میلیون چک مبادله شده در سال 95،  حدود 17 میلیون چک برگشت خورد؛ که این رقم در مقایسه با سال 94 پنج درصد کاهش داشته است.
 
گفتگوی 18:30/ ضعف ساختاری علت افزایش استفاده چک 
 
ندری با اشاره به علت کاهش آمار چک های برگشتی در سال 95 افزود:  علت کاهش آمار تعداد چک های برگشتی روند خروج از رکود در سال 95 و رشد قابل ملاحظه در فروش نفت بوده است همچنین بعد از آن رشد اقتصادی در بخش تولید بر کاهش تعداد چک های برگشتی اثرگذار بود.
 
او ادامه داد: متاسفانه قراردادها به لحاظ حقوقی از اعتبار لازم برخوردار نیستند و به همین دلیل طرفین چندین فقره چک به عنوان تضمین می دهند و چک به مرور زمان از کارکرد اصلی خود برای پرداخت نقدی منحرف شده و برای پرداخت های مدت دار استفاده می شوند.
 
ندری گفت: مقررات برای افتتاح حساب جاری و دسته چک سخت تر از قبل شده است و رعایت آن از سوی بانک ها خود جای سوال دارد زیرا افرادی که چندین فقره چک برگشتی دارند باز هم از بانک ها دسته چک دریافت می کنند.
 
او ادامه داد: بانک ها با اعطای کارت های اعتباری می توانند بخشی از این مشکل را رفع کنند زیرا کارت های اعتباری دارای یک سقف مشخص هستند در حالی که برای چک ها هیچ سقفی در نظر گرفته نشده و فرد می تواند با یک برگ چک معامله با مبلغ زیادی را انجام دهد.
 
عضو هیأت علمی پژوهشکده پولی بانکی گفت: اقتصاد بر پایه اعتبار می چرخد و بخش عمده نظام اعتباری نیز بر پایه چک می چرخد و این ابزار به مردم کمک می کند به یکدیگر در معاملات اعتماد کنند و در نقطه مقابل آن بحران های اقتصادی هم بر اثر نبود اعتماد بین طرفین معامله است که می تواند آثار نامطلوبی بر اقتصاد داشته باشد.
 
او افزود: این روش استفاده از چک در کشور باید به مرور تغییر کند و جلوی آن گرفته شود و بانک ها اعتبارات خود را در قالب کارت های اعتباری به مشتریان خود ارائه کنند تا چک به عنوان وسیله اعتباری و تضمینی به کار گرفته نشود. 

محمدهاشم اصغرپور کارشناس نظام بانکی در ارتباط تلفنی با برنامه گفت: اگر در زمان افتتاح حساب مراحل اهراز هویت و استعلام ها به درستی و مطابق قانون در بانک ها و موسسات مالی اجرا شوند می توان تعداد چک های برگشتی را کاهش داد زیرا در برخی موارد این موضوع وجود دارد و متاسفانه رعایت نشده است.
 
این کارشناس نظام بانکی افزود: این اقدام برخی موسسات بانکی و بانک های خصوصی در راستای جذب مشتریان و پاسخ دهی به نیازهای آنها صورت گرفته است اما امروز قوانین موجود برای دادن دسته چک قوی تر از گذشته شده است.
 
گفتگوی 18:30/ ضعف ساختاری علت افزایش استفاده چک 
 
او ادامه داد: دسته چک در نظام بانکی و جامعه ما دو کاربرد اصلی دارد؛ یکی معامله مدت دار و دیگری وثیقه و اگر هم در قالب قانونی از محل چک ها بتوان تسهیلات داد در ازائ چک ها می توان آنرا به درستی مدیریت کرد.
 
اصغرپور با عرف شدن استفاده از چک برای انجام معاملات در کشور گفت: نمی توان بانک ها را دچار این موضوع کرد که کاربرد دسته چک را بعد از اینکه حجم گسترده معاملات اقتصادی بر پایه چک انجام می شود تغییر داد و به عقیده من تعداد چک های برگشتی نسبت به حجم معاملات گسترده در کشور زیاد نیست و نیازی به تغییر مراودات مردم در معاملات روزمره نیست.
 
 او افزود: ابتدا باید ابزار جایگزین چک را داشته باشیم و بعد از آن به دنبال حذف و یا اصلاح روش استفاده از چک در معاملات اقتصادی کشور باشیم.
 
 
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۴°    ۱۰°