تیتر امشب/ عوامل میدانی دلیل تحرکات اخیر امریکا علیه سوریه
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
12:36 - جمعه 28 شهريور 1399
کد خبر : ۵۰۶۸۳۲
تاریخ انتشار : سه‌شنبه ۰۶ تير ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۴
کارشناسان معتقدند عوامل میدانی و پیشروی های اخیر ارتش سوریه در تدمر و رقه دلیل ادعای جدید امریکا علیه سوریه هستند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مسعود اسداللهی کارشناس مسائل خاورمیانه با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با بیان اینکه ارتش سوریه و نیروهای حشدالشعبی با پیشروی در مناطق تدمر و رقه باعث شکست و عقب نشینی نیروهای صهیونیستی - تکفیری داعش به مرزهای عراق و سوریه شده اند، گفت: این عوامل و عوامل میدانی دیگر باعث شده تا امریکا برای بازیابی وجهه خود به ادعای جدید علیه دولت سوریه روی آورد.
 
 تیتر امشب/ عوامل میدانی دلیل تحرکات اخیر امریکا علیه سوریه
 
بیرانوند خبرنگار شبکه خبر در ارتباط تصویری درباره آخرین تحولات سوریه با اشاره به تسریع تحولات میدانی در سوریه، گفت: در تدمر سرعت پیشروی ها و فتوحات را شاهد هستیم. در دیرالزور مناطق زیادی آزاد شد که مناطق مهمی بود.
 
تیتر امشب/ عوامل میدانی دلیل تحرکات اخیر امریکا علیه سوریه
بیرانوند در ادامه گفت: در منطقه عملیاتی تدمر با توجه به سنگ اندازی ها، ارتش سوریه و هم پیمانانش در حال پیشروی هستند. فتوحات به سرعت انجام می شود.
وی افزود: در مناطق آزاد شده نیروهای تروریستی به سرعت در حال عقب نشینی هستند. راه پیشروی ارتش سوریه به سمت دیرالزور نزدیک تر شده است و پیش روی ها به سمت منطقه السخره است.
 
حسین رویوران کارشناس مسائل خاورمیانه هم گفت: دولت سوریه در حال حاضر بر بخش های زیادی از مناطق جنوبی تسلط پیدا کرده است.
وی افزود: اختلاف بین دولتهای عربستان و قطر که قبلا با همدیگر هماهنگ بودند به نفع سوریه شده است. چراکه این دولتها قبلا با یکدیگر در ضربه زدن به ارتش سوریه و کمک به داعش همکاری داشتند که در حال حاضر این اختلافات به نفع سوریه برای حمله و فشار به نیروهای تحت حمایت آنها شده است.
 
تیتر امشب/ عوامل میدانی دلیل تحرکات اخیر امریکا علیه سوریه 
 
 اسداللهی در ادامه گفت: از یک ماه و نیم پیش که عملیات جدید شروع شد تلاش ارتش سوریه بر این بود که به سمت مرز عراق و سوریه برسد. امریکایی ها در منطقه طنب حضور دارند اما با تدبیر انجام شده مناطق به تدریج آزاد شد و به مرز عراق و سوریه در طنب رسیدند که پیروزی بزرگی برای ارتش سوریه بود.
وی افزود: برنامه امریکا این بود که مرز را از طنب به تصرف خود درآورند و ارتباط زمینی بین عراق و سوریه را در گام اول قطع کنند که ارتش سوریه مانع از آن شد.
وی در ادامه گفت: مرحله دوم از تدمر آغاز شد. در منطقه شمال شرقی تدمر مراحل آزاد سازی شروع شد و در واقع در دو محور تدمر به سمت شمال شرقی و بعد تا دیرالزور عملیات انجام می شود. بر این اساس تحولات مهمی پیش روست و امید می رود تا چند روز آینده به مرز عراق برسند و پاکسازی ها تکمیل شود.

اسداللهی در ادامه با بیان اینکه امریکا به دنبال تغییر معادله است گفت: امریکا عملیات شیمیایی را به عنوان فرضیه بیان کرده و به دنبال عملیات روانی برای جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه و ایجاد تنش در منطقه است.
وی افزود: پیشروی های ارتش سوریه و نیروهای حشدالشعبی در چند روز گذشته باعث انفعال امریکا در مذاکرات پیش روی آستانه خواهد شد و امریکا با به راه انداختن جنگ روانی درصدد تضعبف سوریه و روسیه برای شرکت در این مذاکرات است.
وی در ادامه گفت: ترامپ چون متهم است که روسیه در انتخابات امریکا دخالت داشته است برای رفع اتهام سعی می کند جبهه ضد روسی بگیرد. امریکایی ها خود با حضور امریکا در سوریه مخالف هستند پس امریکا به تنهایی نمی تواند در مقابل روسیه بایستد و باید هم پیمانان خود را تقویت کند تا پشتیبانی را داشته باشد.
 اسداللهی در ادامه گفت: یکی از دلایلی که اوباما ابراز کرد که تمایلی به ورود به مساپل خاورمیانه ندارد این بود که خاورمیانه دیگر اولویت اول امریکا نیست. امریکا به دنبال تنش در منطقه است اما اگر خودش بخواهد در منطقه خاورمیانه درگیر شود برایش ارزشی ندارد جون خروح از آن بعد از درگیری به راحتی نخواهد بود. امریکا سعی دارد در منطقه تنش ایجاد کند همانطور که می بینیم بین ترکیه و عربستان و قطر و اخوانی ها تنیش ایجاد کرده و متحدان را به جان هم انداخته است. امریکا خودش مستقیم وارد نمی شود ولی سعی در افزایش تنش در منطقه دارد اما با توجه حضور قدرت هایی چون ایران و روسیه از پیامدهای کارهای خود در امان نخواهد بود.


پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۱۸°    ۳۰°