نرخ سود بانکی ملاک تعیین قیمت اجاره مسکن نیست
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
10:41 - پنجشنبه 23 مرداد 1399
کد خبر : ۵۰۶۹۳۶
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ تير ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۷
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: بسیاری از مالکان، قیمت اجاره مسکن را با سود بانکی و نرخ تورم مقایسه می کنند در حالی که توان پرداخت اجاره در مستاجران وجود ندارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، حسام عقبایی با اشاره به اینکه قیمت مسکن اصلی ترین شاخص تعیین قیمت اجاره بهاست، گفت: قیمت اجاره بها وابسته به قیمت مسکن است.
 
او ادامه داد: از سال 92 به بعد شاهد افزایش قیمت مسکن در کشور نبودیم و قاعدتا اجاره بها هم نباید در کشور افزایش یابد اما هر سال شاهد رشد اجاره بها هستیم.
عقبایی افزود: یکی از دلایل رشد غیرمنطقی هزینه اجاره مسکن؛ عدم توازن بین عرضه و تقاضا در برخی از محله هاست و در برخی از شهرستانها نیز تعداد واحدها برای اجاره با تعداد تقاضا همخوانی ندارد. 
او افزود: گاهی رقابت ناسالم بین موجران باعث افزایش قیمت اجاره بها می شود.
 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: برای پیشگیری افراد سودجو و سوداگری، به دولت توصیه می کنیم هرچه سریعتر سیاست های پولی و بانکی را اصلاح کند.
وی ادامه داد: یکی از مشکلات قیمت اجاره بها این است که هیچ نهاد و دستگاهی، متولی قیمت گذاری در بخش مسکن نیست و این امر باعث می شود که موجران قیمت اجاره را تعیین کنند. 
 
عقبایی ادامه داد: از دولت می خواهیم با توجه به اینکه روزهای پایانی طرح مسکن مهر را سپری می کنیم مسکن اجتماعی را در کشور اغاز کند تا این امر باعث ایجاد تعادل در بازار می شود.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور گفت: با ایجاد رقابت در حوزه تولید و با بالا رفتن عرضه می توان حباب قیمت مسکن را در حوزه اجاره نشینی کم کرد تا بازاری بدون تلاطم داشته باشیم.
 
عقبایی با اشاره به اینکه از ابتدای خردادماه معاملات روند صعودی گرفته است، گفت: در این دوران بازار مسکن ظرفیت افزایش قیمت در حوزه خرید و فروش را ندارد.
 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک کشور ادامه داد: قیمت اجاره بها در شهرهای کوچک با توجه به توازن عرضه و تقاضا ظرفیت افزایش قیمت را ندارد و اجاره بهای سال 95 باید در شهرهای کوچک لحاظ شود.
 
وی افزود: سهم مسکن در سبد خانوار در کشور با توجه به کاهش درآمدهای مردم و رشد قیمت مسکن، از 28 به 35 درصد رسیده و مسکن سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است.
 
رئیس اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: ظرفیت افزایش پرداخت اجاره هم در بین مستاجران وجود ندارد.
وی با اعلام اینکه در کشور حدود 67 درصد مردم مالک و 33 درصد مستاجر هستند، گفت: رتبه ایران از نظر تعداد مستاجران بسیار خوب است و در سایر کشورها60 درصد مستاجر هستند اما دغدغه های مستاجران ما را ندارند.
 
او با بیان اینکه تولید مسکن باید افزایش یابد تا مستاجران احساس آرامش کنند، گفت: حداکثر رشد اجاره بها در شهرهای بزرگ بین 7 تا 10 درصد نسبت به سال 95 است.
عقبایی ادامه داد: به مشاوران املاک توصیه می کنم برای توجیه مالکان برای کاهش قیمت های اجاره تلاش کنند تا بازار آرامی داشته باشیم.
 
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۳°    ۳۸°