گفتگوی 18:30/ اصلاح طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
00:35 - جمعه 07 آذر 1399
کد خبر : ۵۰۶۹۴۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۰۷ تير ۱۳۹۶ - ۲۰:۳۶
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: تا یکماه دیگر طرح جدیدی با همان اهداف در راه است که تمام بازنشستگان لشکری و کشوری را شامل می شود.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حمیدرضا غزنوی با حضور در گفتگوی 18:30 گفت: نتیجه اجرای طرح خرید کالای ایرانی با کارت اعتباری در سال 95 با شکست مواجه شد.
 
غزنوی گفت: در ابتدا ارائه کارت خرید لوازم خانگی با دوام بین سه گروه کارمندان آموزش و پرورش، بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی توزیع شد که در مجموع بیش از یک درصد از بودجه ای که برای این کار در نظر گرفته شده بود، استفاده نشد.
سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی افزود: اگر چه بعد از مدتی در سال 95 دایره استفاده کنندگان از این کارت به 7 بخش دیگر اضافه شد، اما به دلایل مختلف استفاده از کارت میسر نشد.
 
گفتگوی 18:30/ اصلاح طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی
 
او گفت: استفاده از کالای مصرفی بادوام بر اساس نیاز خانواده هاست و مصرف کنندگان به دنبال کالای با دوام و معتبر هستند.
او افزود: تولیدات داخلی در مقابل واردات خارجی از دوام خوبی برخوردار هستند، اما تبلیغات کمتری می شوند.
 
حمیدرضا غزنوی با اشاره به غیرممکن بودن دسترسی به این وام ادامه داد: در ارائه وام در قالب کارت اعتباری خرید کالای ایرانی مشکلات تسهیلات هم وجود داشت و علاوه بر آن، محدود بودن تعداد مصرف کنندگان، مقدار وام و سود بالای این وام نیز همراه مشکلات دیگر باعث شد این طرح به شکست بینجامد.
 
او تاثیر طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی بر تحریک بازار و رونق تولید را بی اثر دانست و گفت: وام خرید کالا از 10 میلیون تومان به 6 میلیون تنزل پیدا کرد و پرداخت اقساط نیز یکساله شد و این موارد نتوانست جامعه هدف را برای خرید کالا تحریک کند.
 
سخنگوی اتحادیه تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: این کارت های اعتباری نه تنها مشکلی را برطرف نکرد بلکه همه تولید کنندگان را هم متضرر کرد.
 
حمیدرضا غزنوی اصلاح این طرح را خواستار شد و گفت: طرحی باید ارائه کرد تا رشد تولید محصولات داخلی را نیز باعث شود و همه بخش های تکمیلی در تولید یک محصول مانند یخچال در کنار محصول اصلی، رشد کنند تا یک اقتصاد پایداری ایجاد کند به عبارتی زیر ساخت های این کار باید گسترش بیشتری یابد.
 
او با اشاره به اینکه در حوزه لوازم خانگی بهترین مشوق همین کارت های اعتباری است افزود: این وام ها باید به تولیدکنندگان هم با سود کم، تعلق بگیرد.
 
گفتگوی 18:30/ اصلاح طرح کارت اعتباری خرید کالای ایرانی 

 عباس هاشمی مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت دیگر میهمان برنامه، در ارتباط تلفنی گفت: تعداد استفاده کنندگان از این کارت ها محدود بود، اما می توانست بسیار تاثیر گذار باشد.
 
او به مشکلات فنی و زیر ساختی  اشاره کرد و گفت: گسترش شمول و نحوه ارائه تسهیلات دو مورد عمده نقص این طرح بود.

مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، گفت: در ادامه طرح قبلی طرح جدیدی از جمله اهداف صنعت معدن و تجارت خواهیم داشت با این تفاوت که دایره خریداران بزرگتر شده است و چنانچه بانک مرکزی بپذیرد تا یکماه آینده  قابل اجرا باشد.
 
هاشمی به سقف تسهیلات اشاره کرد و افزود: در طرح جدید به کمک وزارت صنعت و معدن و بانک مرکزی با دست کم 5 میلیون تومان تسهیلات به بانک مرکزی پیشنهاد شده است.
او افزود: در آسیب شناسی ارائه کارت اعتباری خرید کالای ایرانی ما پیش بینی می کردیم مصرف کالای ایرانی تا سال 1400 ارتقا پیدا می کند اما این طور نشد.
 
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از این ارتباط تلفنی گفت: 70 درصد علایق خانواده ها به تولیدات خارجی است. اگر کار برند سازی، تبلیغات شرکت های داخلی و مشوق های بانک مرکزی (وام های خرید کالای ایرانی) بتواند مشتریان ایرانی را به خود جذب کنند این ارقام به نفع تولیدکنندگان داخلی تغییر خواهد کرد.
 او گفت: شرکت های کره ای صدها میلیارد تومان خرج تبلیغات در ایران کرده اند.
 
وی به توان رقابت کالای ایرانی با خارجی اشاره کرد و گفت: کالاهای لوازم خانگی ایرانی قابل رقابت با تولیدات خارجی هستند، اما برای خارج شدن از رکود اقتصادی علاوه بر تبلیغات صحیح و بیشتر، مشوق های گسترده تری مانند کارت های اعتباری نیز لازم دارد.
 
مدیرکل صنایع فلزی و لوازم خانگی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: امیدواریم بخش خصوصی در تجمیع واحدهای کوچکتر بتواند در مقابل برندهای خارجی به صورت گسترده تری به ایفای نقش بپردازد و  وزارت صنعت نیز در حمایت از تولیدکنندگان داخلی از ارزهای مبادله ای استفاده کند.
عباس هاشمی گفت: برای خروج از رکود اقتصادی نیاز به همکاری بانک مرکزی در ارائه سیستم های تشویق کننده ای مانند وام و اعطای کارت اعتباری با سود کم و بازپرداخت بلند مدت تر است تا تولید رونق یابد.
 
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۵°    ۱۲°