صدور گذرنامه، مشوق جدید برای همکاری شهروندان افغان با نیروهای آمریکایی
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
08:49 - چهارشنبه 22 مرداد 1399
کد خبر : ۵۰۷۰۰۲
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۰۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۴
کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روز چهارشنبه صدور چهار هزار گذرنامه جدید برای آن دسته از شهروندان افغان که به عنوان مترجم یا موارد دیگر با نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور همکاری می کنند را تایید کرد.
­به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر به نقل از خبرگزاری رویترز از واشنگتن، این گذرنامه ها بر اساس قانون تصویب بودجه ملی دفاعی آمریکا صادر می شوند که اولویت های بودجه سال 2018 وزارت دفاع این کشور را که در حدود 650 میلیارد دلار است تعیین می کند.
سنا و مجلس نمایندگان در حال حاضر بر روی بخش های مختلفی از این قانون کار می کنند که باید مورد مصالحه هر یک قرار بگیرد و در نهایت نیز پیش از تبدیل شدن به قانون از سوی رئیس جمهور آمریکا امضاء شود.
برنامه گذرنامه مهاجرتی افغان ها به آن دسته از اتباع این کشور که با دولت آمریکا همکاری می کنند اجازه می دهد پس از گذراندن یک دوره سخت بازرسی وارد آمریکا شوند.
فشارهای سنا و کنگره برای صدور گذرنامه های بیشتر در چارچوب این برنامه با تلاش های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برای کاهش مهاجرت به این کشور از کشورهای عمدتا مسلمان در تضاد است.
سفارت آمریکا در کابل در ماه مارس اعلام کرد به دلیل اتمام گذرنامه های وی‍ژه افغان ها، مصاحبه متقاضیان دریافت این گذرنامه را متوقف کرده است؛ اما قانونگذاران آمریکایی برای حفظ این برنامه در ماه آوریل 2500 گذرنامه دیگر به این برنامه اختصاص دادند.
جین شاهین سناتور دمکرات که به همراه جان مک کین سناتور جمهوری خواه و رئیس کمیته نیروهای مسلح سنا این طرح را پیش می برند گفت:  «کشور ما به کمک های غیرنظامیانی که به عملیات نیروهای آمریکایی در افغانستان کمک می کنند مدیون است و من بسیار خشنودم که این قانون، گذرنامه های مورد نیاز برای مردان و زنان شجاع افغان را تصویب می کند.»

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۵°    ۳۹°