مجلس انگلیس به برنامه دولت «ترزا می» رای داد
تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
21:49 - سه‌شنبه 28 ارديبهشت 1400
کد خبر : ۵۰۷۱۲۷
تاریخ انتشار : جمعه ۰۹ تير ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۴
پارلمان جدید انگلیس به لایحه دولت محافظه کار رای مثبت داد رایی که از آن به عنوان پیروزی دولت ترزامی یاد می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، نمایندگان مجلس عوام یک هفته پس از بازگشایی رسمی پارلمان انگلیس با 323 رای موافق درمقابل 309 رای مخالف، به لایحه برنامه های دولت «ترزا می» رای مثبت داده و بدین ترتیب گام اصلی را برای حمایت از راهبرد دولت برای خروج از اتحادیه اروپا را برداشتند.

پیش از این احزاب کارگر، لیبرال دمکرات و حزب ملی اسکاتلند با ارائه طرحی، خواستار ایجاد اصلاحاتی در لایحه برنامه دولت، به منظور ادامه عضویت انگلیس در بازار مشترک اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی اتحادیه اروپا شده بودند.

با این حال جرمی کوربین رهبر حزب کارگر  از نمایندگان این حزب خواست تا از این طرح حمایت نکنند که این مساله خشم برخی چهره های سیاسی مخالف دولت را برانگیخت.

تیم فارون رهبر مستعفی حزب لیبرال دمکرات، جرمی کوربین را به خیانت علیه رای دهندگان انگلیسی متهم ساخت و گفت: بسیاری از آنهایی که به حزب کارگر رای دادند، خواهان رویکرد جدیدی در قبال برگزیت بودند. اما آنها امشب احساس خیانت می کنند، چون حزب کارگر با سیاست های افراطی حزب محافظه کار مخالفت نکرد.

رای مثبت نمایندگان مجلس به لایحه برنامه های دولت محافظه کار انگلیس، اولین پیروزی برای «ترزامی» پس از توافق با حزب دمکراتیک ایرلند شمالی DUP به شمار می رود.

حزب محافظه کار به رهبری «ترزا می» که در انتخابات سراسری هشتم ژوئن اکثریت پارلمان را از دست داده بود، دوشنبه گذشته پس از دو هفته چانه زنی، موفق شد تا با حزب دمکراتیک وحدت طلب ایرلند به توافق برسد.

این حزب در این انتخابات اخیر، 318 کرسی بدست آورد که نسبت به انتخابات سال 2015 میلادی که 330 کرسی بدست آورد، 12 کرسی کمتر است.

پارلمان انگلیس نیز هفته گذشته با دو روز تاخیر با نطق ملکه الیزابت دوم که در آن به لوایح پیشنهادی دولت محافظه کار «ترزا می» از جمله خروج انگلیس از اتحادیه اروپا اشاره شده بود، گشایش یافت.

ملکه الیزابت دوم در سخنانش به 27 لایحه پیشنهادی دولت محافظه کار با محور برگزیت و مقابله با تروریسم اشاره کرد.اکثر مردم انگلیس در همه‌پرسی سال گذشته به خروج کشورشان از اتحادیه اروپا رای دادند.

به دنبال آن ترزا می در ماه مارس گذشته در نامه‌ای به دونالد توسک رئیس شورای اروپا تمایل کشورش به خروج از اتحادیه اروپا را اعلام کرد.دو طرف 2 سال فرصت خواهند داشت تا بر سر جزئیات روابط آینده شان پیش از خروج رسمی انگلیس از اتحادیه اروپا در ماه مارس 2019 توافق کنند.

پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
۲۰°    ۳۴°