گفتگوی 18:30/ افزایش مالیات مسکن عجولانه بود

irinn | وب سایت شبکه خبر

تازه ترین خبرها در پیام رسان سروش irinn_channel@  با شبکه خبر به روز باشید.       
20:46 - يکشنبه 11 خرداد 1399
کد خبر : ۵۰۷۲۰۱
تاریخ انتشار : جمعه ۰۹ تير ۱۳۹۶ - ۲۱:۱۲
رئیس انجمن انبوه سازان تهران گفت: ابلاغ اصلاح قانون مالیات در شرایط فعلی، تصمیمی عجولانه دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسن محتشم در گفتگوی 18:30 در مورد نقاط قوت و ضعف اصلاحیه جدید قانون مالیات ساخت و ساز گفت: ما وارد چهارمین سال رکود در ساخت و ساز شدیم و ابلاغ چنین اصلاحیه ای در شرایط حاضر مناسب سازندگان و رونق بازار مسکن نبود.
 
رئیس انجمن انبوه سازان تهران با اشاره به تهیه پیشنهاداتی برای اصلاح قانون «مالیات بر ساخت و سازهای مسکونی» افزود: هر کسی که در مناسبات تولید و تجارت سود می برد باید مالیاتش را هم پرداخت کند.
 
 قبق
 
محتشم افزود: مالیات جدید ساخت و فروش مسکن شامل واحدهایی که پروانه ساخت آنها قبل از سال ۱۳۹۵ صادر شده است، نمی شود.
او گفت: دولت با گرفتن مالیات کمتر علاوه بر اینکه به افزایش ساخت و ساز کمک می کرد، مالیات بیشتری نیز به دست می آورد اما با افزایش مالیات نه تنها مالیات کمتری به دست می آورد، تولید مسکن و ساخت و ساز هم کمتر می شود.

رئیس انجمن انبوه سازان تهران گفت: در نگاه جدید مالیات مسکن، ملاک سودآوری است اما وقتی که سازنده مالیات بیشتری پرداخت می کند به تبع سود کمتری به دست می آورد، بنابراین میلی برای تولید نخواهد داشت.

محتشم نیاز تولید ساخت و ساز در کشور را یک میلیون واحد تخمین زد و افزود: با کاهش آمار ازدواج میزان فروش ملک هم کمتر شده است و در حال حاضر نزدیک به 2 و نیم میلیون واحد خالی از سکنه در کشور وجود دارد.
 
او گفت: این افزایش مالیات در انتها به عهده مصرف کننده است و نباید تصور داشت سازنده مسکن از سود بهره نبرد.
وی با انتقاد به جهش مالیاتی افزود: اگر به مرور زمان افزایش مالیات صورت می گرفت بهتر بود و به بازار مسکن شوک وارد نمی شد و بر بازار مسکن هم تاثیر منفی نمی گذاشت.
 
او با اشاره به فروش قولنامه ای طبق قانون 10 مدنی و کاهش تمایل فروشندگان گفت: سازندگان فروش قولنامه ای را ترجیح می دهند تا مالیات پرداخت نکنند، به عبارتی باز هم مالیاتی به حساب دولت نخواهد رفت.
رئیس انجمن انبوه سازان تهران گفت: در نگاه جدید مالیاتی به موضوع ساخت و ساز، به جای در نظر گرفتن رقم ثابت، میزان سودآوری ملاک قرار گرفته است یعنی کارشناسان و ممیزان مالیاتی بر اساس تفاوت میزان هزینه های انجام شده ساخت مسکن و مبلغ فروش واحدهای فروخته شده مالیات درنظر می گیرند.
 
حسن محتشم ادامه داد: در ابتدای سال 96 انتخابات و ماه رمضان را پشت سر گذاشتیم که دو عامل موثر در کندی خرید و فروش مسکن است.
 
محتشم با اشاره به سپرده گذاری خانه اولی ها برای خرید مسکن گفت: این متقاضیان نزدیک به صد هزار نفرند که موعد گرفتن وام مسکن آنها رسیده است و تاثیر چندانی در افزایش خرید مسکن ندارند.
 


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
پربازدید ها
روز
هفته
ماه
آب و هوا
°    °